Muayene girecek olan araç sürücülerinin merak ettiği konular arasında yer alan Kırık veya çatlak ayna muayeden geçer mi?

Bu soru hakkında merak ettiğiniz detayları açıklamak istiyoruz. Araçlarımızın güvenli sürüşünü gerçekleştirmemiz konusunda son derece önemli bir paya sahip olan aynaların kırık olması, muayene sırasında ne gibi bir sorun teşkil etmektedir, bu sorusunun cevabına detaylı bir şekilde bakalım.

Araçlarımız için son derece önem arz eden parçaların başında gelen aynaların kırık olması durumunda, muayene sırasında ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir ve aracınızın “ ağır kusurlu” olarak muayeneden kalmasına neden olabilirsiniz.

TÜVTÜRK’ün ayna ile ilgili dikkat ettiği detaylar

Ayna konusunda ülkemizin muayene istasyonları olan TÜVTÜRK’ün kesin bir çizgisi bulunmamaktadır. Özellikle sol aynanın kullanılmayacak derece olması durumunda, aracınızın muayeneden kalma durumu söz konusu olmaktadır. Aksi durumda aracınızın muayeneden kalma gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu yüzden muayene gitmeden önce aracınızın aynalarında herhangi bir sorun olup olmadığına dikkatli bir şekilde bakarak, muayeneden en azından “hafif kusurlu” bir şekilde geçme şansınız bulunmaktadır. Çatlak var ve ayna görüşünüzü bozmuyorsa buda herhangi bir sorun yaratmayabilir.

Sol tarafta bulunan yani şoför tarafında yer alan aynanın da kullanım açısından herhangi bir şekilde görüş açınızı daraltmaması durumunda “hafif kusur “ olarak geçmesi söz konusu olmaktadır. Ancak siz yinede çok önemli olan bu parçanın değişimini yaparak muayene istasyonunda bakım yapacak olan kişilerin inisiyatifine bırakmamanız gerekmektedir.

Burada yazdıklarımız motorsiklet, araba, kamyonet, kamyon kısacası tüm araçlar için geçerlidir.