Okulda olduğu kadar, hayatta da başarınn en önde gelen şartlarından biri okumaktır. Yüzyılların deneme ve araştırma ürünlerinden faydalanmak; uygarlık seviyesi yüksek ve kültürlü bir birey olabilmek için ama çok çok okumalı, okullarda verilen  kitapları ile yetinmeyip hayatımıza yön verecek kitaplara yönelmeliyiz. Uygarlık nedir dersek, bizden önceki nesillerin oluşturup biriktirdiği bilgi, birikim ve  ve hatıraların birer toplamıdır. Bizler, uygarlığa işte o kuşakların kitaplarını okumakla girebiliriz.

Hayatımızda hiçbir şey hiçbir deneyim okumanın yerini tutmaz tutamaz. Eğer kültürli bir insan bir birey olmak istiyorsak bunun ilk yolu bol bol okumaktır. Kitap okuyan bir insan eskiye nazaran çok daha akıllıca hareket etmeye başlamalı başkalarının sözlerine daha az kanmalı, dünyadaki pekçok şeyi çok daha açık ve net göremeye başlamalı, hayatı daha derin duygularla hissetmeyi bir başarı noktası olarak görmelidir. “Güzelliği daha fazla anlamaya başladım; daha kibar, daha güler yüzlü, çok daha mutlu umutluyum; fikirlerim çok daha gelişti, yaşamı ve kişileri daha güzel bir şekilde anladım; yaşam kalitem ve zorluklarla mücadelem, hayata karşı cesaretim yükseldi.” diyebilir hale gelmelidir. Eğer bunları söyleyemiyorsak, farkımız kalmaz marangozluk kitabı okuduğu halde boş tahta kasalar üstünde ailesine, çocuğuna yemek yediren adamdan.

Kitap okurken malesef pekçoğumuz gelişigüzel, cansız, yorgun ve halsiz bir şekilde okuyoruz. Kitabın bize sağlayacağı faydaların olanaklarını görmüyor ve kendimize bu ortamı oluşturmuyoruz.  Fakat tüm kuvvet ve dikkat mekanizmamızı kitaba vermedikçe, iyi birer okuyucu olamayız. Bizden daha kuvvetli olan bir kafa, bize birtakım düşünce aşılamak istiyor. Biz kitabı okuduğumuzu sanıyoruz işte bizi nokta bizi hayatımız boyunca kandırmaktadır.

Ünlü olmuş hiçbir kitap yoktur ki en az hayatınızda iki kez okunmadıkça okunmuş sayılsın. Kitaplar büyük olabilir fakat emin olun içindekiler çok daha büyüktür bu nedenle  büyük bir adamı dinlercesine kitaplarınızı da çok dikkatli anlayıp kavrayarak okuyunuz. Bütün bilinç, zeka ve ruhunuzu kitabınıza verinizi ki çok size çok daha fazla faydası dokunsun. Okuduğunuz satırları tek tek düşünün neler anlatılmak istenmiş emin olun o satırlar oraya boşuna yazılmadı. Bir süre sonra okuduğunuz bu kitabı tekrar okuyarak üzerinde düşünün ve iç sesinizle yorumlayın. İşte o zaman kitap sizin kişiliğinizin, karakterinizin bir parçası haline gelir hayatınız değişir, düşünceleriniz gelişir.

Kompozisyon Sanatı