Dünyadaki coğrafya üzerine yayılmış, soyları devam eden ve yetiştirilen yaklaşık olarak 240 köpek cinsi vardır. İnsanlar tarafından en fazla yetiştirilen hayvan türleri arasında yer alan köpeklerin, köpek cinsleri nedir sorusuna vereceğimiz cevabı ancak kısıtlı olarak ele alabilir ve sizlere aktarabiliriz. Köpekler insanlara, kimi zaman koruyucu, kimi zaman arkadaş, kimi zaman ise av partneri olmuştur. Yüzlerce ırkta, renkte ve biçimde bu günlere kadar türünü devam ettirmiştir. Her ırkın kendi özgü karakter özellikleri, yapısı, diğer hayvanlarla ve insanlarla uyumu gibi farklılıklar bulunur. Köpek cinslerine bu noktada dikkat etmeniz ve size yol arkadaşlığı yapacağınız köpek cinsini doğru seçmeniz gerekir.

akbaskopek - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Akbaş Köpek Cinsi

Akbaş köpekler ülkemize ve Anadolu’ya özgü bir Türk çoban köpeğidir. Uzmanlara göre dünya üzerindeki birçok çoban köpeğiyle akrabalık taşımaktadır. Tarih boyunca korumacı yapısıyla sürüler üzerinde görev edinerek yabanı hayvanlara karşı korumuş ve kaybolmalarını engellemek için onları toparlama görevini üstlenmiştir. Güçlü çene yapısıyla yabani hayvanlarla savaşabilir ancak insanlara karşı oldukça sadıktır. Sizlerden ilgi beklemeye ve takdir edilmeye ihtiyaç duyarlar. Agresif olduklarında bir şeyler ters gidiyor demektir.

dalmacyalikopek - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Dalmaçyalı Köpek Cinsi

Dalmaçyalı köpekler bu ismini üzerindeki siyah ve kahverengi renkteki beneklerden alır. Koşmayı oldukça seven Dalmaçya cinsi köpekler, kendisine yapılan muameleye göre tepki göstermekte ve kötü davranılan şeyleri unutmamaktadır. Dalmaçyalı köpek cinsinin tarihinin uzun yıllara kadar dayandığı söylenmektedir.

chowchowkopek - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Chow Chow (Çin Aslanı) Köpek Cinsi

Çin aslanının belki de en önemli özelliği kabarık tüyleridir. İri yapısının üstüne kabarık tüyleriyle birlikte daha da iri hale gelir. Bu da köpeğin bakımının artmasını gerektirir. Mevsimsel tüy döker. İnsanlarla inatlaşmayı sever, itaat etmek yerine kendi istediği şekilde davranmayı tercih eder.

DACHSHUND - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Dachshund Köpek Cinsi

Kısa bacakları ve uzun gövdesiyle tanınan Dachshund köpek cinslerinin tarihi Mısır firavunlarına kadar uzanmaktadır. Mısırda birçok alanda tarihi resimlerde bu köpeğin resmine rastlanır. Dostça bir yapıya sahip olmakla birlikte enerjisiyle sürekli bir şeyler yapmak için can atar. Onun peşinden koşarken yorulabilirsiniz.

colliekopek - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Collie Köpek Cinsi

Collie köpek cinsi İskoçya’da oldukça meşhurdur. Sıcak havalara karşı hassas davranışlar sergilemektedir. Duygusal sezileri oldukça yüksek hayvanlardır. Hoşlanmadıkları insanlara aksi davranışlar sergilerken sevdikleri insanlar için muhteşem bir arkadaş olmaya başlarlar.

poodlekopek - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Poodle Köpek Cinsi

Batı Avrupa’da yaklaşık 400 yıl önce ortaya çıkan Poodle köpekleri yetenekli olmasının yanında, eğlenceli ve hareketli hayvanlardır. Çocuklarınız için iyi bir arkadaş olabilir.

cockerspanielkopek - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Cocker Spaniel Köpek Cinsi

Dünya üzerinde birçok ülkede özenle yetiştirilmeye çalışılan uysal, sevimli, neşeli ve iyi huylu bir köpek cinsidir. Apartmanlarda rahatlıkla beslenebilirken insanların yanında olmayı sever. Eğitim verme sürecini layıkıyla yerine getirir ve sizi dinler.

labradorkopek - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Labrador Köpek Cinsi

Labrador köpekler kolay uyum sağlayarak sahiplerine sorun çıkarmazlar. Sadık, hisli ve vefakar tavırlar sergilerler. Avcılık kökeni olduğu için koku alma duyusu gelişmiştir ve sürekli hareket etmek için yer ararlar.

pomeranian boo - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Pomeranian Boo Köpek Cinsi

Oldukça küçük bir yapıya sahip olan Pomeranian Boo cinsi köpeklerin kafa ve surat yapıları farklılık göstermektedir. Küçük ve farklı algısı sayesinde insanlar tarafından sevimli bir şekilde algılar ve büyük ilgi görür. Kolay öğrenen yapısı ve sürekli öğrenmek istemesi nedeniyle sizinle oyunlar oynamak için can atar. Küçük yapısına rağmen birçok büyük köpek cinsiyle mücadele eder, inatlaşır ve kavgaya tutuşabilir.

goldenretriever - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Golden Retriever Köpek Cinsi

Goldenlar zeki, eğitime açık, güvenilir ve sevecen canlılardır. Aile bireylerinin tamamıyla iyi iletişim kurabilir, ailenizin bir parçası olabilir. Sizlerden sürekli ilgi beklerler. İlgi görmedikleri zaten duygusallaşmaya ve farklı hareketler yapmaya başlarlar. Sıcak kanlı yapıları sebebiyle agresiflik gerektiren işleri yapamazlar. Kolay eğitim alması sebebiyle polis köpeği olarak da değerlendirilir.

pug - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Pug Köpek Cinsi

Pug cinsi köpekler oldukça küçük bir yapıya sahiptirler. Düz bacaklı, kısa ve güçlü köpeklerdir. Yüzlerindeki yaşlıymış ifadesi onları benzersiz hale getirir.  Tüm bu özellikleri onu yaramaz bir sevimli hayvana dönüştürmektedir. O kadar zeki bir türdür ki sahibinin ses tonundan kızgınlığını anlayabilir.

dogo argentino - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Dogo Argentino Köpek Cinsi

Dogo argentino oldukça asil ve atletik bir görünüme sahiptir. Orta boyutlarda olmasına rağmen oldukça kaslı bir vücuda sahiptir. Güçlü dişlere ve güçlü bir çeneye sahiptir. Kulak ve çenesinin yapısıyla beraber oldukça korkutucu bir görüntüye sahip olabilir. Ailesi bağlı bir şekilde yetişen Dogo Argentino cins köpek, eviniz için mükemmel bir koruyucu olabiliyor. Agresifliğe karşı agresiflik ile karşılık verme eğilimleri fazladır.  Bu köpek cinsinin eğitimine küçük yaşlarda başlanılmalıdır. Aksi takdirde inatçı yapısıyla baş etmek çok zaman alacaktır.

bullterrier - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Bull Terrier Köpek Cinsi

Bul terrier köpek cinsi, görünüş itibariyle kendini hemen belli eden özelliklere sahiptir. Kafa yapıları üçgen şeklindedir. Vücutları kaslıdır ve oldukça güçlü bir yapıdadır. Sahiplerine sevgi dolu olurlar ve korumacı yaklaşırlar. Dostça davranışları sevdiklerine, güçlü yanını dış tehditlere karşı kullanmaya karşı her zaman hazırdır. Ancak kötü eğitim alan bu köpek cinsi tehlikeli de olabiliyor.

rottweiler - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Rottweiler Köpek Cinsi

Eski Romalılardan günümüze kadar gelmiş olan bir türdür. Zeki, çevik, cesaretli ve dayanıklı olması sebebiyle sizin için iyi bir yoldaştır. Eğitim konusunda eğitim veren kişinin becerisi ön plana çıkmaktadır. Zapt etmek kolay değildir. İri yapılı, dayanıklı ve heybetlidirler. Köpek bakma işleminde acemi olanlar onunla baş ederken çok zorlanabilirler.

almankurdu - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Alman Kurdu Köpek Cinsi

Alman kurdu, insanlarla iletişimi iyi olan sadık hayvanlardan bir tanesidir. Polisin ve ordunun bir parçası olmaya alışkındır. Evini korumaya yatkın olan bu köpek, gerektiği durumlarda sahibine haber vermektedir. Doğru bir eğitim onu mükemmel bir köpeğe dönüştürebilir. Saldırgan olmamakla birlikte kendi başına takılmayı sever. Bağlandığı, arkadaşlık kurduğu kişiyi kolay kolay bırakmaz.

kanis - Köpek Cinsleri Nelerdir?

Kaniş Köpek Cinsi

Dünyada en çok bilinen ve en çok sahiplendirilen köpekleri arasında yer alan bu cins, sevimli yapılarıyla oldukça ilgi çeker. Küçük ve evde size eşlik edecek bir yapısı vardır. Bu köpeklerin dikkat çeken özelliği ise zekalarıdır. Köpek cinsleri arasında yetişen Einstein olarak da bilinir. Çocukları çok sever, sizlere arkadaşlık eder ve bulunduğu ortama kolay adapte olur.  Yalnız kalmayı hiç istemezler. Akılları her zaman oyundadır.