Kredi kartları son zamanlarda acil ihtiyaçları olup nakit parası olmayan kişilerin imdadına koşan en önemli finansal kartların başında geliyor. Günden güne kullanımlarında artış olan kredi kartları, o anlık maddi sorunları geçiştirmekle beraber normalde kökten gelen maddi soruların da daha çok büyümesine sebep oluyor. Bu sebeple kredi kartlarının borçlarının zamanla hızlıca artması ve kişilerin borç batağına saplanması durumuyla yüz yüze geliniyor. Bu gören bazı bilinçli tüketiciler mümkün olduğu an kredi kartını kapatıyor. Fakat bazıları ise, daha fazla harcamasına sebep olan limiti düşürme çabaları içine giriyor. Peki, kredi kartı limit düşürme için yapılması gerekenler nelerdir?

2 Yöntemle Limit Düşürülebilir

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki kredi kartı hangi bankaya ait olursa olsun limit düşürme özgürlüğüne sahipsiniz. Bu sebeple bu talebinizden asla geri adım atmamalısınız. Bunun dışında kredi kartınızdaki parayı gösteren limit 2 farklı şekilde düşürülebiliyor. Öncelikle bağlı olduğunuz bankanın müşteri temsilcisi ile irtibata geçerek böyle bir talebinizi iletebilirsiniz. Banka, bazı kişisel bilgileri teyit etmek için sizden istedikten sonra limiti düşürme işlemini başlatıyor. Genellikle telefonlar 1-2 gün içinde düşürülme mesajı geliyor. Ayrıca, kredi kartınızın olduğu bankanın internet bankacılığı hizmetinden de limit düşürme işini çok daha rahat, hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Fakat limit düşürürken yeni limitin borcunuzdan fazla olması gerekiyor. Çünkü 1000 TL. Borcunuz varsa 500 TL.’ye limit düşürülmesi beklenemez. Bu sebeple limit düşürme işleminde borçlara dikkat edilmesi gerekiyor.

kredi karti limiti nasil dusurulu - Kredi Kartı Limit Düşürme İçin Yapılması Gerekenler

Benzer Kodu: Kredi kartı limiti nasıl artırılır ?

Yeni Limit Doğru Belirlenmeli

Kredi kartlarının ağır borç yükünden kurtulmak istemek de haklısınız. Fakat yeni limit belirlenirken sadece borçlarınıza ait olacak kadar limit bırakmamalısınız. Sonraki mecburi ödemeleriniz için limit kalmazsa daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun önlemini almak için iyi bir planlama yapılmalı ve kısa vadeli borçlar hesap edilmelidir.

Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartlarında nakit çekim faizi, gecikme faizi gibi 2 türlü faiz bulunuyor. Bu faiz oranları Merkez Bankası tarafından tüm bankalar için belirleniyor. An itibariyle nakit çekim faizi %2,02 iken gecikme faizi ise %2,52 bandındadır.

Vakıfbank, İş Bankası, Deniz Bank, Garanti Bankası, HalkBank, İNG Bank, Aktif Bank, Fibabanka, ABank, PTT Bank, Akbank, HSBC, Yapı Kredi ve QNB Finansbank limit düşürme işlemi için en temiz yöntem banka müşteri hizmetleri ile görüşmek olacaktır.