Bankalardan kredi kullanabilmek için kredi notunun belirli bir seviye de olması gerekmekte ve kredi notunun düşük olması durumunda çoğunlukla kredi kullanılamamaktadır. Kredi notunun yüksek olması ise bankalardan ihtiyaç duyduğunuz nakit ihtiyacınızı temin etmenizi kolaylaştırmaktadır. Kredi notunun düşüklüğüne bağlı olarak bankalardan tarafından ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi pek çok kredi talebiniz geri çevrilebilir ve ayrıca yalnızca kredi talepleriniz için değil aynı zamanda beyaz eşya alışverişi yaparken, cep telefonu alırken, ev ve araba alırken ya da kredi kartı alırken yine kredi notu sorunu ile karşılaşmanız mümkün olduğundan kredi notunuzu yükseltmeniz önemli olduğundan kredi notunuz düşükse nasıl yükseltebilirsin sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle anlamamız gereken, kredi notunun birden bire yükselmeyeceğidir. Bu sebeplede ilk olarak aylık asgari borç tutarlarını değil bunun yerine tüm borçları düzenli olarak ödemeliyiz. Ayrıca, yüksek limitli bir kredi kartının borçlanması yüksek ise, kredi notu düşecektir. Sistem bu durumu riskleriniz artmış olarak görmekte ve ancak borcunuzu ödedikçe kredi notunuz yükselecektir. Kredi kartı ve kredi borcu ödemelerinin yanı sıra bankalar üzerinden yapacağınız fatura borçları ödeme alışkanlıklarınız da kredi notunuzu düzgün ve düzenli ödemeye bağlı olarak yükseltecektir.

Kredi notu yükseltme konusunda en önemli noktalardan biri ise, sürekli olarak kredi kartı ve kredi talebinde bulunmamanız gerektiğidir. Çünkü bu durum sizin nakit ihtiyacı içerisinde olduğunuzu düşündürecek ve kredi notunuzu da düşürecektir. Özellikle de başvurulan kredilerden onay alınmaması durumu kredi notunuzun daha da düşmesine sebep olacaktır. Diğer bir önemli durum da kanuni ya da idari takip durumu kredi notunuzu en çok etkileyen durumlardan biridir. Takip sürenizin bitmesini takiben borcunuzu kapatmanız ve kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda düzenli ödemeler yaparsanız kredi notunuz da yükselmeye başlar. Ancak takibe alınmış olan kredi bilgisi, kapatılmış olsa dahi ancak beş yılın sonunda risk raporundan çıkmakta ve Findeks notunuzu da beş sene sonunda etkilemez hale gelecektir.

Ayrıca neden kredi çıkmıyor konumuzuda incelemenizi tavsiye ederiz: https://www.nedirnasilkimdir.com/neden-kredi-cikmiyor-kredi-cikmama-sebepleri/