Günümüzde kredi notu, kredi alabilmek için önemli olduğu kadar pek çok alışverişlerimiz konusunda da önemli olmasının yanı sıra hatta bazı işverenler tarafından sorumluluklarımızın altından nasıl kalkabildiğimizi anlayabilmeleri için kredi notumuzu önemsemektedir. Kredi notunuza ise, Kredi Kayıt Bürosu tarafından sizin yıllardır bankalara bırakmış olduğunuz bir takım veriler incelenerek karar verilmektedir. Aynı zamanda TBB risk merkezi de, kredi almanız durumunda ödeyip ödemeyemeyeceğinizi anlayabilmek adına bir risk puanlaması yapmaktadır.

Kredi Notunuz Neye Göre Belirlenmektedir?

Kredi Kayır Bürosu tarafından kredi notunuz belirlenirken, pek çok farklı faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Bu faktörler içerisinde daha önce kullanmış olduğunuz kredi kartları ile krediler ve bunlara ilişkin borçlarınızı nasıl kapattığınıza dair olan ödeme geçmişiniz, belgelenebilir net geliriniz, sahip olduğunuz kredi kartlarınız türleri ile sayısı, geçmişte yapmış olduğunuz çek işlemlerinizin durumu, hali hazırda ödemekte olduğunuz kredi kartı ya da kredi borçlarınız ve kefil olduğunuz kredilerin borçlarının ödeme geçmişi şeklindedir. Fakat bu faktörler haricinde çok daha fazlası üzerinde hesaplama yapan Kredi Kayır Bürosu, bu faktörlerin yalnızca notunuzda ki büyük değişiklikleri etkilediğini göz önünde bulundurmaktadır.

Farklı Beklentilere Sahip Bankalar İçin Kredi Notu,

Her bankanın farklı bir beklentisinin bulunduğu gibi, herkesinde farklı bir skoru bulunmaktadır. Sahip olmanız gereken kredi notu aralığı konusunda net bir ley söylemek doğru değildir. Çünkü her banka farklı bir beklentiye sahiptir. Bu sebeple de bir banka için düşük gözüken kredi skoru bir başka banka için yeterli olabilmekte ve bu değerlendirme ise bankadan bankaya, borçtan borca ve kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak tüm bankaların ortak ilgilendiği konu ise borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizdir. Bu durumda da kredi notunuzun yüksek olması, yapacağınız işlemlerinizi ve başvurularınızı garanti altına alabilmenizi sağlamaktadır. Öyle ki bazı bankalar, siz istemeseniz dahi ihtiyacınız olması durumunda kolaylıkla kullanabilmeniz adına kredinizi sizin için hazır tutarlar. Ama bunun için kredi puanınızın yeterince yüksek olması gerekmektedir.