Günümüze kadar birçok ödeme yöntemi geliştirilmiştir. Bunlardan birisi olan kripto para, tamamen dijital, şifrelenmiş sanal para birimidir. Günümüzde kripto paralar pek çok kişi tarafından duyulmuş ve devlet başkanlarından dev şirketlere kadar büyük kitle sahiplerinin ilgisini çekmiş durumdadır. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli gerçekleştirebilmek için kriptografi kullanılmaktadır.

Normalde kredi kartları ve banka kartları ile gerçekleştirilen ödemeler veya aktarımlar da sanal paralardır. Çünkü bu işlemler sonucunda sadece sistem verileri değişmektedir. Kripto paralar da aynı mantıkla çalışmaktadır. Fakat bir otorite ya da hükümet tarafından yönetilmeyen, merkezileştirilmemiş bir sistemdir ve bu da daha güvenli olmasını sağlamaktadır.

Kriptoloji bir şifreleme birimidir ve verilerin bir sisteme göre şifrelenmesini sağlar. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi ile transfer edilebilmektedir. Algoritmalarında ise Hash fonksiyonları gibi algoritmalar kullanılmaktadır.

Kripto Paraların Tarihi

Teknolojinin zıplama çağı olan 1990’lardan beri dijital para birimi oluşturabilmek için birçok girişimde bulunuldu. Sahtekarlık, finansal sıkıntılar, şirket içi anlaşmazlıklar gibi sebeplerden dolayı Flooz, Beenz, DigiCash gibi geliştirilen sistemler başarısız oldu. Bu sebeple bu çalışmalar güvenilir ve üçüncü elden yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

İlk kripto para ise Bitcoin’dir. 2009 yılında Satoshi Nakatomo kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından geliştirilen Bitcoin, açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı. Bu ağ uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım platformlarına benzer olarak bir platform üzerinden ilerlemektedir.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Kripto paraların üretimi kendileri gibi dağınık bir sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Kullanıcı temellidir ve kripto para birimlerinin üretim sınırı bulunmaktadır. Üretilen kripto para miktarı arttıkça üretimi için çözülmesi gereken işlemler zorlaşmaktadır.

Üretim işlemi madencilik yolu ile olmaktadır. Fiziksel bir iş olmayan bu madencilik, matematik problemleri çözmeye dayalı işlemlerdir. Dolayısıyla cihaz gücü ve internet bağlantısına sahip olunması durumunda madencilik yaparak kripto para üretilebilmektedir.

Kripto Paranın Kullanımı ve Üretimi Yasal mıdır?

Kripto paraların kullanımının yasal olması ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde yasallık durumu belirsiz olurken bazı ülkelerde kullanımı ve ticaretine açık açık izin verilmektedir. Bazı ülkelerde ise kripto paraların kullanımına yasak getirildi ya da sınırlandırıldı.

Ülkemizde ise kripto para kullanımına dair herhangi bir yasa ya da kısıtlama getirilmemiştir. Bu nedenle bulundurulması veya ticaretinin yapılması durumunda ceza almanız pek mümkün değildir.

Kripto para üretimine dair de herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Ancak tek karşılaşabileceğiniz durum elektrik dağıtım şirketinizin elektrik kullanımınızı inceleme talebi olabilir. Ancak bu bir sorun değildir. Yapılan anlaşmalar değiştirilerek bu durum ortadan kalkacaktır.

Kripto para kazancı üzerinden vergilendirilme ihtimaliniz de bulunmaktadır. Eğer maliye tarafından kazancınız sorgulanırsa bu geliri kripto para ticareti ya da üretiminden olduğunu belirtebilir ve hesap dokümanlarınız ile doğrulayabilirsiniz.