Kurbağalar, hayvanlar arasında merak uyandıran canlılardan bir tanesidir. Öyle ki hakkında hikayeler ve masallar yazılan bir kahramandır. Kurbağalar hakkında yapılan çalışmalar birçok ilginç bilginin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Onlar hakkında daha önce duymadığınız birçok özelliği, kurbağalar hakkında ilginç bilgiler adlı yazımızda sizler için derledik.

Kurbağalar ile İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Bilgiler

Kurbağalar, muhtemelen daha önce duymadığınız birçok ilginç bilginin sahibidirler. İşte o bilgiler;

 • Kurbağalar iki yaşamlı hayvanlardır. Yaşamlarını hem karada hem de suda yaşayarak geçirebilirler.
 • Yaşamlarını kara üzerinde sürdürebilirler ancak tek bir şartla. Su kenarına veya su kaynağına yakın olmaları gerekmektedir. Çünkü ihtiyaç duydukları anlarda suya ulaşamazlarsa ciltleri kuruyarak ölmelerine sebebiyet vermektedir.
 • Kurbağalar yumurtlayarak ürerler. Yumurtalama döneminde yumurtalarını suya bırakarak yine suyun içinde hayat bulmasını sağlarlar. Kurbağaların ilk yaşam alanları sulardır.
 • Mısır’da kurbağalara saygı duyulmaktadır çünkü doğurganlığı ve hayatı temsil etmektedir. Mısır mitolojisinde yer alan Heget tanrıçası, doğurganlığı temsil ettiği için kurbağa tanrıçası olarak da bilinir. kurbaga 300x237 - Kurbağalar Hakkında İlginç Bilgiler
 • Yavru kurbağalara iribaşlar Hayata ilk adımlarını attıkları sırada kurbağaya benzemeyen bu canlılar daha sonrasında gelişim göstermektedir.
 • Yavruların ilk dönemlerinde bacakları bulunmaz. Gelişim gösterdikçe bacakları ortaya çıkar.
 • Küçük kurbağalar otçul olarak beslenirler. Etçil olabilmeleri için yetişkinlik dönemine girmeleri gerekmektedir.
 • Kurbağalar hem burun deliklerinden hem de ciltlerinden solunum yapabilirler. İhtiyaç duydukları dönemlerde deri solunumunu gerçekleştirmeyi öğrenmişlerdir.
 • Avlanmaları dilleri ile gerçekleştirirler. Dil yapısı kaslı ve yapışkandır. Böcek ve sinek gibi küçük canlıları tek hamlede midelerine çekebilirler.
 • Vücutları oranla dilleri büyüktür ve daha uzağa uzanır. İnsanların dilleri ağızlarının arka tarafıyla birleşikken kurbağaların dilleri ön kısmı ile birleşiktir.
 • Kurbağalar gözlerini kapatmadan uyuma yeteneğine sahiptir. Geceleri gözleri açık bir şekilde uyurken olası saldırılara karşı da kendisini korumaktadır.
 • Gözleri sadece karşıyı değil yanları ve yukarıya da görmektedir. Bunun sebebi göz yapısının avantajıdır. Çıkıntılı ve vücuduna göre büyük gözleri bulunmaktadır.
 • Kurbağalar zıplayarak hareket ederler ancak bu onlar için bir yetenektir. Kendi bedenlerinin 20 katından fazlası olan bir mesafeye zıplayabilirler.

Kurbağa Ailesinin En İlginç Üyeleri

Kurbağa ailesi oldukça geniştir. Antarktika hariç tüm kıtalarda yaşam süren farklı üyeler bulunmaktadır. Yeni yaşam alanlarındaki canlıların keşfiyle birlikte kurbağalara yeni üyeler de katılmaktadır. Bu üyeler doğa ve yaşam koşullarına uyum göstererek farklı özellikler kazanmış veya evrimleşmiştir.

Cam Kurbağa: Derisi şeffaf özelliklere sahip olduğu için cam kurbağa olarak anılmaktadır. Dışarıdan bakıldığında organlarını görebilmeniz mümkün.

Zehirli Ok Kurbağası: Aile içerisindeki vahşi üyedir. Ürettiği zehir ile diğer canlıları etkisiz hale getirebilir. Zehrin 1 gramı ile 100.000 insanı öldürme gücüne sahiptir.

Kuzey Amerika Kurbağası: Kış yaşam koşullarına uyum sağlayan kurbağalar, kışın donarak ilkbaharda tekrar canlanmayı beklerler. Bu sürede solunum ve kalp atışı yavaşlar. Kışın etkisiyle tamamen donma gerçekleşir ancak sıcaklar arttığında dolaşım eski haline gelir ve kurbağalar yaşamına devam eder.

Endonezya Kurbağası: Bu kurbağaların akciğerleri yoktur. Solunumları tamamen deri üzerinden gerçekleştirir.

Goliath Kurbağası: Ailenin en büyük kurbağasıdır. Batı Afrika bölgesinde yaşar ve boyları 70 santim uzunluktadır. Yetişkinlik döneminde 3 kilograma kadar ulaşabilirler.