Öksürük, insan vücudunun ani bir tepkisidir. Birçok hastalığın belirtisi olarak görülebildiği gibi vücudun sıradan bir refleksi olarak da değerlendirildiği durumlar bulunmaktadır. İnsanlar yaşamı boyunca öksürük ile çok sık karşılaşırlar ancak bu durumun sürekli öksürük nöbetleri olarak tekrarlaması bir sorunu işaret etmektedir. Kuru öksürük de bu nöbetlerdendir ve kişinin boğazını yoran tepkiler oluşturmaktadır. Peki kuru öksürüğe ne iyi gelir?

Kuru Öksürük Nedir?

Vücudun öksürme refleksi sırasında boğazda salya veya balgam üretmediği durumlar kuru öksürük olarak tanımlanmaktadır. Boğazın tahriş olması, aşırı sigara tüketimi, nefes problemi gibi durumlar direkt olarak sebebiyet verebilir veya bunların dolaylı olarak yol açtığı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Kuru öksürükten kurtulmak için doktor kontrolünde ilaçlara başvurabileceğiniz gibi bitkisel yöntemlerle de çare bulabilirsiniz.

Kuru öksürüğü hafifletmek için boğaz yumuşatıcı içecekler tüketilebilir ancak problemin rahatsızlık verici seviyelere ulaşması halinde mutlaka doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bitkiler birçok ilacın ham maddesini oluştursa da ilaç olarak geliştirilen maddeler sağlığınıza kavuşmanız için daha sağlıklı bir süreç sunmaktadır.

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Şeyler

Kuru öksürük boğazdaki salya ve balgam eksikliğinden kaynaklandığı için gün içerisindeki su tüketiminizi arttırmalı ve öksürüğe sebebiyet veren etken maddelerden uzaklaşmalısınız. Sigara tüketiyor veya sigara tüketilen ortamlarda çok sık bulunuyor iseniz bu durumdan kurtulmanın yollarını aramalısınız. Aşırı sigara tüketimi ağız içerisindeki salya dengesini kötü etkilemektedir.

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Yöntemler;

  • Sarımsak: İçerisindeki antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasını kolaylaştırmaktadır. Sarımsağı direkt olarak tüketebilir veya bu yöntemi uygulayabilirsiniz; 5 diş sarımsağı 2 su bardağı süt ile 5 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra süzerek içerisine 1 çorba kaşığı kadar bal ekleyin. Günde 3 öğün kahve fincanı boyutunda tüketerek kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.
  • Zerdeçal: Zerdeçal grip ve soğuk algınlığı için kullanılan önemli bitkilerden bir tanesidir. Bu hastalıkların semptomları içerisinde kuru öksürük de yer aldığı için zerdeçal tüketimi vücudunuza iyi gelecektir. Zerdeçalı tüketmek için; Bir çay kaşığı kadar zerdeçal tozunu kaynar su içerisine atın ve daha sonra suyun soğumasını bekleyin. İsteğe göre içine bal ekleyebilir veya direkt tüketebilirsiniz. Karışımı günde 3 öğün tüketmeniz önerilmektedir.
  • Bal: Bal, boğazdaki ağrıyı azaltmaktadır. Boğazı yumuşatarak kuru öksürüğün kesilmesini sağlamaktadır. Balı direkt olarak tüketebilir veya ılık süt ile karıştırabilirsiniz.
  • Portakal Çayı: Portakalın içerisindeki yoğun miktardaki C vitamini, kuru öksürüğü oluşturan etkin maddelere karşı mücadelede savunma görevini üstlenmektedir. Portakal çayını tüketerek vücudunuzu destekleyebilir ve boğazınızı yumuşatabilirsiniz.
  • Adaçayı: Adaçayını tüketmek ağrıyı azaltır ve boğazı yumuşatır. Adaçayını ılık bir şekilde tüketebilir veya gargara yapabilirsiniz.
  • Ihlamur Çayı: Ihlamur Çayı tüketimi, ağrıların hafiflemesine ve iltihapların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Şekersiz olarak ıhlamur çayını içerek kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

Bu bitkiler boğazınızdaki ağrıyı hafifletebilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ancak kuru öksürüğün sürekli olarak devam etmesi veya şiddetinin artması farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Doğal yöntemleri kullandıktan sonra boğaz ağrınızda hafifleme hissetmiyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktorlardan yardım almalısınız. Hastalıkların erken fark edilmesi sürecin daha kısa sürede ve hasarsız atlatılmasına olanak sağlamaktadır.