Günümüzde birçok bilgisayarın bataryası yaklaşık olarak 3/4 saat aralığında gitmekte bu rakam ultrabooklarda ve düşük işlemcili modellerde 8 ile 10 saat arasında değişmekte. Orjinal veya muadil birçok notebook bataryası piyasada satılıyor peki yeni alınan bir pili nasıl kalibre etmeliyiz, ömrünü nasıl daha uzun hale getirebiliriz ?

Yeni Laptop Bataryası ve İlk Kullanım

laptop batarya kalibrasyonu - Laptop Batarya Kalibrasyonu ve Ömrünü Uzatacak Öneriler

1. – Yeni aldığınız bir bilgisayar bataryasını ilk olarak 10 – 12 saat arasında şarja bırakmalısınız.

2. – Aldığınız bataryanın hücre özellikleri nedeni ile ister orjinal olsun ister yan sanayi ilk kullanımda tam performans vermeyebilir. Bu yüzden maksimum performans ve hücrelerin etkinleştirilmesi için en az  5/6 kez tam şarj ve deşarj tavsiye edilmektedir.

2.1. – Tam şarjda 5/6 saat boyunca adaptör takılı kalmalı. Bu süre sonunda batarya doluluk oranı %100 olmayabilir, bu durum herhangi bri sorun olduğu anlamına gelmez.

2.1. – Tam deşarjda Cihazın bekleme moduna geçmesine kadar beklenmelidir. Bekleme modu güç seviyesi %5 olarak ayarlanmalıdır. Bu ayarı Güç seçenekleri ekranındaki gelişmiş güç seçenekleri bölümünde bulabilirsiniz.

3. – Yeni aldığınız bataryanız ilk şarjda %100 gözükmeyebilir aslında %100 dolu olmasına rağmen daha düşük değerler göstermektedir. Bunun sebebi kullanılan cihazın bataryasının kimyasını henüz tam olarak algılamamış olması ile alakalıdır. 5-6 kez şarj ve deşarj işlemi sonunda tüm değerleriniz stabil hale gelecektir.

Bataryanın Kullanımı ve Bakımı

laptop batarya kullanim omrunu artirma - Laptop Batarya Kalibrasyonu ve Ömrünü Uzatacak Öneriler

  • Naotebook iki haftadan uzun süre kullanılmayacaksa bataryanızı bilgisayardan çıkarınız. Batarya durduğu yerde zamanla deşarj olacağından, döngü kapasitesini uzatmak için ayda bri şarj edilmelidir aksi halde ilerleyen süreçte batarya şarj almayabilir veya güç tutmayabilir.
  • Batarya, 10°C ila 30°C arası sıcaklıkta saklanmalıdır. Notebook bilgisayarın iç sıcaklığının dışındaki sıcaklıktan yüksek olduğunu dikkate almalısınız. Bu aralığın dışındaki sıcaklık değerleri batarya performansını düşürür. Bataryanın daha yüksek bir sıcaklıkta çalışması bataryanın patlama riskini artırır.
  • Batarya tipik olarak, normal kullanım ve çalıştırma koşullarında 300 ila 500 döngü arasında hizmet süresine sahiptir. Bilgısayarı daha yüksek veya düşük bir ortam sıcaklığında çalıştırmak, bataryanın hizmet ömründeki toplam döngü sayısını etkiler.
  • Bataryanızı nemli veya soğuk bir ortamda saklamayın! Nemli veya soğuk ortam deşarj olmayı hızlandırabilir. Bataryanın içindeki kimyasal maddeler düşük sıcaklığa maruz kaldıklarında bozulabilir. Diğer yandan, çok yüksek sıcaklıklara maruz kalındığında patlama riski vardır.
  • Bataryanızın ömrünü uzatmak için güç adaptörünü sık sık fişe takıp çıkarmaktan kaçının.
  • Notebook veya bataryanızı radyatör, şömine, ocak, soba veya diğer ısı kaynaklarının yakınına yerleştirmeyin. 60°C (140°F) üzerindeki sıcaklıklar bataryanın patlamasına, kimyasal sıvıları akıtmasına veya yangına sebep olabilir.