Lenovo Boot tuşu, bilgisayar kullanıcılarını Boot Menü’ye yönlendiren tuş görevini görmektedir. Boot menüsünde ise format atmak ya da diski kurtarma işlemi yapmak gibi işlemler bulunmaktadır ve önem teşkil etmektedir.

Lenovo Boot Tuşu Nedir?

Lenovo boot tuşu, boot menüsüne ulaşarak format ve yükleme işlemlerimizi rahatlıkla yapmamızı sağlayan kısayol tuşudur. Bu menüye girmenizdeki amaç seçmeli başlangıç yapmaktır. Boot menüsü seçmeli bir başlangıçtır ve yapacağınız işlemleri sizler belirlersiniz. Boot menüsü saklanan veya gizlenen bir şey değildir. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığı her süreçte başlangıç aşamasında boot menü hakkında gerekli tuşu göstererek ulaşabileceğinizi söylemektedir. Başlangıç düzeninin değişmesine göre değişkenlik gösterebilirken, açılış anındaki siyah ekrandan boot tuşu gösterilir. Dikkatlice bakarak bu detayı görebilirsiniz.

Boot tuşu önceki senelere göre farklılıklar oluşturmaya başladı. Önceki dönemlerde çoğu laptopta aynı tuş kullanılırken günümüzde farklılaşmalar başladı. Lenovo boot tuşu genelde F12 olarak kullanılmaktadır. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra F12 tuşuna bastığınızda Boot Menü’ye yönlendirilmiş olursunuz.

Lenovo Boot Tuşu Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızın başlangıç ekranında karşımıza çıkan siyah ekranlarda da yazdığı gibi yeniden başlatma sürecinde F12 tuşuna basarak boot tuşunu kullanmış oluruz. Boot tuşu bizi boot menüye yönlendirerek yükleme ve format atmamıza olanak sağlayan menüye yönlendirir. İşletim sistemini onarırken veya yeniden yüklerken Windows yükleme ortamından önyükleme yapmanız gerekebilir. Burada yer alan seçenekleri kullanarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Boot menü (Önyükleme menüsü), Boot mode (Önyükleme modu), Boot list (Önyükleme listesi), Secure Boot Control (Güvenli önyükleme denetimi), Security Boot (Güvenli önyükleme) ve Windows Boot Manager (Windows önyükleme yöneticisi) anlamına gelmektedir. Boot menüde yer alan bu seçenekleri kullanarak sizler için doğru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.