Bankaların mesai saatleri dışında ve tatil iş günlerinde (Cumartesi, Pazar ve resmi tatiller), altın ve dövizlerin alış satış işlemleri sırasında karşımıza çıkan “işleminiz marj uygulanmış kur” ile yapılacaktır uyarısı ne anlama gelmektedir diye merak ediyorsanız marj uygulanmış kur nedir adlı yazımız sizlere gerekli bilgileri verecektir.

Marj Uygulanmış Kur Neye Denir?

Mesai saatleri ve günleri dışında yapılan alım satım işlemlerinde piyasaya bağlı olarak zarar etme olasılığına karşı ayrılan pay miktarına marj nedir. Bankaların çalışmadığı saatlerde alım satım işlemleriyle döviz kurlarında aşırı kar etmenin önüne geçilmek için yapılan bir sistemdir. Yaptığınız işlemde belirli bir tutar kesinti yaparak işleminizi tamamlar. Marj uygulanmış kur, dönem dönem oluşan risk durumlarını göz önünde bulundurularak uyguladıkları politika olarak da açıklanabilir.  Kaldıraç işlemlerinde işlem yapan pozisyonlarda teminat için alınan başlangıç miktarlarına başlangıç marjı ve diğer bir ifadeyle başlangıç teminatı da denilebilir.

Kur Marjı Ne Demek?

Marj ifadesi ticari işlemlerde oldukça sık karşılaşılan bir ifadedir. Ticari faaliyetlerde zarar olasılığa karşı ayrılan paylar marj olarak ifade edilir. Marjın kelime olarak karşılığı da payı ifade eder. Mesai saatleri dışında yönelimin fazla olduğu döviz ve altın gibi işlem gören değerler marjı etkileyen en büyük faktördür. Kur her zaman hareketli bir yapıdadır. Aşağı ve yukarı değişimler gösterebilir ancak risk durumlarında ve olası fazla yönelimde bu oynamaların hızı artabilir.

Marj Çağrısı Nedir?

Marj çağrısı ise (Margin Call): Yatırımcı aleyhine yönelmiş piyasada daha önceden açılmış pozisyonların açık taşınabilmesi için oluşmuş marj farklarının aracı kurum tarafından müşteriden talep edilmesi durumudur. Müşteri gereken marj farkını hesaba yatırarak pozisyonunu koruyabilir veya pozisyon azaltarak talep edilen miktarı düşürebilir.