İnsanlık eğer bir gün Mars üzerinde yaşamayı umut ediyorsa, en başta kapalı bir alanda yaşamayı öğrenmek zorunda. Bugüne kadar yapılan tüm hırs dolu keşif çabalarının tek amacı Dünya dışında bir yerde kendi kendine yetme olmuştur çünkü Dünya’dan yapılması olası olan bir ikmal son derece pahalı olurdu hiç şüphesiz. Uzmanlara göre, kızıl gezegenin kaynaklarını kullanmak kısa dönemde yapılacak insanlı seyahatler ve uzun dönemde yapılacak Mars yerleşim yerlerinin kurulması için son derece önemli.

Mars One organizasyonu, kuracağı şehrin tüm donanımı tahminen 2021 yılında gezegene gönderecek. Donanım iki yaşam ünitesi, iki yaşam destek ünitesi, ikinci bir besleme ünitesi ve iki tane gezgin aracı içeriyor.

Mars Kaynakları

mars kaynaklari elektrik - Mars'ta Nasıl Yaşarız?

Kızıl gezegen çok soğuk ve kuru bir yer olabilir ama öncü astronotlara ayıklayacakları ve çeşitli şekilde kullanabilecekleri servet değerinde kaynakları da sağlayabilir. Örnek olarak; astronotlar Mars’ın çok ince ama karbondioksit bakımından zengin olan atmosferinden hammaddeleri çekerek oksijen veya roket yakıtı üretebilirler. Bu yakıt ileride yapılacak potansiyel Dünya gezileri için kullanılabilir.

Veya ihtiyaç duydukları tüm suyu, üzerine bastıkları topraktan alabilirler. “Günümüz teknolojisi ile Mars üzerinde yapılan araştırmalarda, toprağında su olduğu biliniyor.” diyor Robert Zubrin. Zubrin, kar amacı gütmeyen “Mars Society” isimli organizasyonun kurucusu ve genel kurul başkanı. Zubrin devam ediyor: “Mars ekvatorundaki toprakların tüm ağırlığının %5 ini su sağlarken, bu rakam kutuplarda %60 a kadar çıkıyor. Geliştirdiğimiz teknoloji ile toprağı pişirerek suyu açığa çıkarabiliyoruz. Karbondioksit açısından zengin su ile, yiyeceklerimizi yetiştirebilir ya da başka ürünleri –mesela giysiler- üretmek için çeşitli bitkiler yetiştirebiliriz.”

Mars toprağında karbondioksit dışında demir oksit (gezegenin karakteristik kızıllığı bu maddeden gelir) ve silikon oksit bulunuyor. Bu materyallerle birlikte öncü astronotlar demir, çelik ve cam üretebilirler. Ayrıca su ve karbondioksitin varlığı ile plastiği de rahatça üretebilmeleri gerekli. İnsanlık 20. yy’ a kadar demir ve çeliği doğal yollarla üretmiştir.

Daha karmaşık olan çeşitli, mesela bilgisayar çipleri ve buna benzer üretilmesi o şartlarda çok zor olan ürünler, uzunca bir süre Dünya’dan Mars’a gönderilecektir ama bunlarda ikmal görevinin çok pahalıya çıkmaması için mümkün mertebe en hafif ürünler olacaktır.

Yeni Topluma Enerji Üretme

Mars’ta yaşamak hiç şüphesiz çok fazla miktarda enerji ihtiyacı doğurur. Günümüz teknolojisi ile gerekli enerjinin iki yolla üretileceği düşünülüyor. Bunlardan ilki, NASA’nın şuan kızıl gezegen üzerinde araştırmalar yapan gezgin roverlarına enerjiyi sağlamak için kullandığı teknolojiler –yani solar güneş panelleri ve radyoizotop termonükleer jeneratörler*- ileride Mars’a yerleşecek öncü astronotlara ihtiyaçları olan enerjiyi üretmek için kullanılabilir.

Enerji üretmek için bir başka yol, Mars volkanları kullanılabilir. Bilindiği üzere gezegendeki bazı volkanlar sadece bir kaç yüz milyon yıl önce patlamış ve Mars yörüngesindeki uzay araçlarından alınan bilgilere göre gezegende yer altı kaynaklarına işaret eden veriler mevcut. Eğer gerçekten böyle yerler varsa, jeotermal enerji insanlar için gerekli olan elektriğe üretmede kullanılabilir.

Marsa Gidiş

Mars’a ayak basma olayı NASA’nın İnsanlı Uzay Uçuşu (Human Space Flight) programının en temel amacı, fakat bu organizasyon kızıl gezegene gitmeyi hayal eden tek kurum değil.

Hollanda da kurulmuş olan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan “Mars One” 2023 yılında gezegen yüzeyine ilk öncü kolonistlerini indirmeyi planlıyor. Tahmini bütçesi 6 milyar $ dolar olan görevin kaynaklarının büyük bir kısmı küresel medya etkinliklerinden sağlanıyor.

Özel uzay uçuşu şirketi olan “SpaceX” ‘in kurucu olan girişimci Elon Musk, geçen sene yaptığı açıklamada 80.000 kişilik bir Mars yerleşkesinin kurulmasına yardım etmek istediğini açıklamıştır.

Radyoaktif çürüme ısısını elektrik enerjisine dönüştüren jeneratör.