Gündem ile alakalı yazıların takip edilebildiği ve hatta gündem haricinde birçok konuda da yazılarını Twitter gibi ortamlara sığdıramayanların kullandığı “Medium” blog sayfası hakkında detaylı bir içerik hazırladık.

İnternetin var olmasından itibaren insanlar, oluşturdukları içerikleri aktif bir şekilde internet ortamından tüm dünya ile paylaşma çabası içindiler. Bu çabalara karşılık olarak web tasarım konusunda kendilerini geliştirenler, kendilerine web siteler oluşturarak bu durumu çözebiliyorlar. Ancak web site oluşturmak için yeterli teknik bilgiye sahip olmayanlar ise bu amaçla kurulmuş sosyal medya platformlarını tercih ettiler.

Medium, web ortamında blog denilince akla ilk gelenlerden olan Blogger ve sonrasında “mikro blog” kavramını ortaya çıkaran Twitter’ın kurucularından olan Ev Williams tarafından 2012 yılında kurulmuştur. Medium, özellikle sosyal medya platformlarında yeterli bir şekilde paylaşım yapamayan ve bu sayfalara anlatmak istediklerini sığdıramayan blog yazarlarının ihtiyacını karşılamak amacıyla kuruldu. Bu sayede kullanıcılar fikirlerini hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan tüm dünya ile kolaylıkla paylaşabildiler.

Medium blog hizmeti sayesinde programlama bilgisi gibi teknik konular ile uğraşmadan, film ve dizi yorumlarınızı, gündem hakkında yazılarınızı, şiirlerinizi ve hatta kişisel olarak yazdığınız günlükleri bile internet ortamında yayınlayabiliyorsunuz. Yayınlamak istediğiniz içeriğin konusu bu anlamda sizin hayal gücünüze kalmış oluyor.

Medium Hesabı Nasıl Açılır?

Medium hesabı açabilmek aslında oldukça basittir. Bir hesap açabilmek için öncelikli olarak Medium’ın web sitesine gitmelisiniz. Medium, şuan için Türkçe dil desteklemiyor. Ancak ilerleyen zamanlarda destekleme ihtimali mevcut. Bu yüzden ekranın sağ tarafında bulunan “Get Started” butonuna tıklamanız gerekiyor. Karşınıza gelen sayfada hesap oluşturabilmek için bazı seçenekler sunuluyor. Eğer bir Google ve Facebook hesabınızı hesap açmak için kullanmak istiyorsanız bu seçeneklere tıklayarak bazı izinler verilmesini sağlayıp hesabınızı açabiliyorsunuz. Ancak bu hesapları kullanmak istemiyorsanız mail adresiniz ile hesabınızı oluşturmanız da mümkün kılınmış durumda.

Medium ortamında paylaşılmış yazıları okumak ve çeşitli platformlarda paylaşabilmek için hesap sahibi olmanıza gerek yok. Ancak belli kategorileri takip etmek, yazı yayınlamak, yayınlanmış yazıları yorumlamak ve hatta diğer yazarlar ile iletişime geçmek için Medium hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca hesabınızı yazar olarak kullanmak istiyorsanız, hesabınızı Facebook ve Twitter profilleriniz ile bağlayarak buralarda da otomatik olarak paylaşılmasını ayarlayabiliyorsunuz.

Bir Okuyucu Olarak Medium Kullanımı

Medium’u okuyucu olarak kullanmak için daha önce hesap sahibi olmaya gerek olmadığını söylemiştim. Ancak okuyucu olarak Medium üzerinde vakit geçirmek istiyorsanız kesinlikle bir hesap açmanızı öneriyorum.  Zira yazarları takip edebilmek için bile üye olmanız şart. Bloglar arasında vakit geçirebilmek için en önemli konu, Medium sitesinin ara yüzünü iyi bir şekilde kullanabilmekten geçiyor. Peki, bu ara yüzü nasıl kullanabilirsiniz?

Aslına bakılırsa Medium ara yüzü hem okuyucu hem yazar için oldukça kolay bir şekilde hazırlanmış durumdadır. Ekranın üst kısmında bulunan “Arama simgesi” yardımı ile istediğiniz kategorilere veya yazar profillerine kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Daha sonrasında ise girdiğiniz yazar sayfalarında “Follow” butonuna tıklayarak takip edebiliyorsunuz. Takip ettiğiniz yazarlar veya kategorilere ait yazılar bu sayede sizin ana sayfanıza düşebiliyor.

Medium üzerinde bir yazıyı okuduktan sonra eğer beğendiyseniz alkışlama işlemi bulunuyor. Bunun için yazının alt kısmında yer alan “Claps” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. İsterseniz yine aynı yerde bulunan “Responses” butonuna tıklayarak yazı ile ilgili yorumunuzu ekleyebilirsiniz. Bu işlemlerin herkes tarafından görünür olduğunu da unutmayın.  Eğer yazıyı daha sonra okumak üzere kaydetmek istiyorsanız yine alt kısımda bulunan “Save” butonuna tıklayabilirsiniz. Kaydedilen içerikleri eğer beğenirseniz sonrasında arşivleyebiliyorsunuz.

Medium üyeliğinin bir diğer avantajının ise yazar ile iletişim kurabilmek olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu konuda popüler blog uygulamasının çok güzel bir özelliği bulunmakta. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikli olarak bir Medium yazısını açmalısınız. Daha sonra yazının istediğiniz bir bölümünü fare imleci ile seçmelisiniz. İmleç ile seçim yaptığınızda karşınıza bazı seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerin ilkini seçmeniz halinde, imleç ile ayrılan kısmı renklendirebilirsiniz. Seçeneklerden ikincisi ise bu kısmı kendi Medium yazınıza alıntılamaya yarıyor. İmleç ile seçilen kısmı Twitter hesabınızda paylaşmak için ise üçüncü seçeneği kullanabiliyorsunuz.  Son kısımda bulunan seçenekte ise yazar ile iletişim kurabileceğiniz bir bölüm yer alıyor. Seçilen kısım ile ilgili yazacağınız notu bu şekilde yazara özel olarak iletebiliyorsunuz.

Bir Yazar Olarak Medium Kullanımı

Okuyucu olarak Medium’un kullanımını detaylı olarak öğrendikten sonra aynı zamanda yazılarını paylaşmak isteyenlere de yardımcı olalım istedim. Medium üzerinden istediğiniz zaman, istediğiniz uzunlukta ve konuda ki yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Peki, Medium üzerinden yazı paylaşmak nasıl yapılır?

Medium ara yüzünün kullanımı yazarlar için de oldukça basit. Yazı paylaşabilmek için sayfanın sağ üst kısmında bulunan profil fotoğrafınıza tıklamanız gerekiyor. Burada çıkan “New Story” seçeneğine tıklayarak, yazılarınızı paylaşmanız için hazırlayabileceğiniz sayfaya ulaşılabiliyor. Bu menüde yazılarınızı sınırlı bir şekilde de olsa özelleştirebilme imkânınız bulunuyor.  Yazılarınızı hazırladıktan sonra ve en fazla 5 adet etiket ekledikten sonra “Publish Now” seçeneğine tıklayarak yazınızı internet ortamında yayınlayabilirsiniz. Diğer sosyal medyalarda bulunan “Hikaye Akışı” sistemine benzer olan “Series” özelliğine de zaten birçok platformdan alışıksınız.

Medium blog sitesinde aynı zamanda yazılarınızı yayınladıktan sonra istatistiklerini de takip edebiliyorsunuz. Bunun için yine profil fotoğrafınızı tıklayarak açtığınız menüden “Stats” sayfasına gitmeniz gerekiyor. Burada yazılarınızı gören kişilerin istatistiklerine ulaşabiliyorsunuz. Hatta paylaşımlarınızı tahmini olarak tamamen okuyan kişi sayısına erişmeniz bile mümkün. İsterseniz alkışlayan veya yorumlayan kişiler olarak da istatistik gösterimini özelleştirmeniz mümkün kılınmış durumda.

Sosyal medya siteleri arasında yazacak çok şeyi olanları bir araya toplamayı amaçlayan Medium hakkında bilgisi olmayanlara yönelik bir içerik hazırladık. Eğer sizin de diğer sosyal mecralara sığmayan ve oralarda anlatamadığınız fikirleriniz varsa sizleri de Medium’da görebiliriz.