Metrekare işaretini bilgisayarınızda Microsoft Office belgeleri olan Word ve Excel gibi programlarda ve birçok işlemlerinizi hallederken kullanmak için ihtiyaç duyarsınız. Klavye üzerinde yapacağınız kombinasyonlar sayesinde metrekare işaretini kendiniz oluşturabilir, birçok türevi olan kilometrekare, santimetrekare gibi ifadeleri de yapabilir veya herhangi bir harf ve sayının üssü olarak oluşturabilirsiniz.

Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Metrekare, kilometre kare gibi alan ve ölçü hesaplamaları için gereken kısaltmalara klavyenizdeki tuş kombinasyonlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Bir sayının veya harfin üzerinde üs olarak 2’yi oluşturabilmek için ALT tuşu + 0178 tuş kombinasyonunu kullanırız.

  • Kısaca anlatmak gerekirse metrekare işareti için, m harfine bastıktan sonra ALT + 0178 tuş kombinasyonunu yapmamız bize metrekareyi verir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ALT tuşuna bastıktan sonra ALT tuşunu bırakmayarak 0 – 1 – 7 – 8 tuşlarına sırasıyla basmanızdır.
  • Bu tuş kombinasyonunu kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz. Kilometrekare işlemi de aynı şekilde km yazdıktan sonra ALT + 0178 tuş kombinasyonu ile oluşmaktadır.

Karakter Eşlem ile Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

Tuş kombinasyonlarında gerekli başarıyı elde edemediyseniz karakter eşlem kısmından yararlanarak rahatlıkla elde edebilirsiniz. Karakter eşlem kısmında birçok simge ve işaret bulunmaktadır.

  • Bilgisayar ekranınızın sol alt kısmında yer alan BAŞLAT kısmındaki arama bölümüne “Karakter Eşlem” yazarak aratınız. Karşınıza çıkan pencere tuş kombinasyonlarının ve karakterlerin eşleşme ekranıdır.
  • Bu penceredeki yazı tipi modelini Arial seçiniz ve karakter kümesini Unicode olarak belirleyiniz.
  • Karşınıza çıkan kısımda, Unicode Git bölümüne gerekli kodlamayı yazmanız gerekir.
  • Metrekare işaretinin Unicode’daki yerini bulabilmek için ilgili kısma 33A1 kodunu yazabilir ve metrekare işaretine ulaşabilirsiniz.

Word Dosyası Üzerinde Metrekare İşareti Nasıl Yapılır?

İşlemlerinizi Word üzerinden yapıyorsanız ve metrekare ya da herhangi bir sayı ve harfin üssü olarak işaret eklemek istiyorsanız bunu çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Word dosyasının bu durumlar için belirli kombinasyonu ve tercihi mevcut.

  • Word dosyası üzerinde sol üst köşede yer alan seçeneklerden “Giriş” seçeneğine tıklayın,
  • Karşınıza gelen seçenekler arasında, metin punto ve büyüklüğü seçeneğinin hemen alt kısmında yer alan kare seçeneğini kullanarak metrekare ve kare işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.