Mevsimlerin yeryüzü üzerinde birçok etkisi var. Kısaca ilkbaharda hayvanlar doğar ve bitkiler tekrar hayata döner. Yazlar sıcaktır ve okullar tatil olur. Birçok meyve ve sebze yaz sonunda toplanır. Sonbaharda yapraklar renk değiştirir ve ağaçlardan düşer, okullar tekrar başlar. Kış soğuktur ve birçok yerde kar yağar. Ayı gibi bazı hayvanlar kışın kış uykusuna yatar, kuşlar gibi diğer hayvanlar ise ılıman iklimlere göç eder.

mevsimsel degisim gif - Mevsimler Nasıl Oluşur ? Oluşma Nedenleri ?

Mevsimler Neden Oluşur?

Mevsimler, Dünya’nın Güneş ile olan değişen ilişkisi nedeniyle ortaya çıkar. Dünya, yılda bir yani her 365 günde bir yörünge denilen Güneş’in etrafında dönüşünü tamamlar. Dünya Güneşin etrafında döndükçe üzerine düşen güneş ışık miktarı her gün farklı yerlerde değişir. Bu değişim neticesinde mevsimlere oluşur.

mevsimler nasil olusur - Mevsimler Nasıl Oluşur ? Oluşma Nedenleri ?

Dünyanın Eğimi

Dünya 365 günde yani 1 yılda güneşin etrafındaki dönüşünü tamamlıyor. Bununla beraber kendi ekseni etrafında ki dönüşünüde 24 saatte tamamlıyor bu dönüşe bir gün diyoruz. Dünya Güneş’e göre düz bir şekilde yukarı ve aşağı yönde değil hafifçe eğik bir şekilde dönmektedir. Bilimsel anlamda, Dünya Güneşin yörüngesel düzleminden 23.5 derece eğiktir.

Dünyanın 1 yıl boyunca güneş etrafındaki dönüşü (Animasyon)

Dünyanın 1 yıl (365 gün) boyunca güneş etrafındaki dönüşü (Animasyon)

Dünyanın Eğimi Neden Önemli?

Eğimin iki ana etkisi vardır; Güneş’in dünyaya açısı ve günlerin uzunluğu. Yılın yarısı için Dünya, Kuzey Kutbu’nun Güneş’e daha fazla işaret ettiği şekilde eğiktir. Diğer yarısı için Güney Kutbu Güneşi işaret ediyor. Kuzey Kutbu Güneş’e açılı olduğunda, gezegenin kuzeyindeki (ekvatorun kuzeyindeki) günler daha fazla güneş ışığına veya daha uzun günlere ve daha kısa gecelere kavuşuyor. Daha uzun günlerle kuzey yarımküre ısınmaya ve sonuç olarak yaz ayının başlamasına sebep oluyor.  Bu nedenle, Ekvatorun kuzeyindeki mevsimler, Ekvator’un güneyindeki mevsimlerin tam tersidir. Avrupa ve Amerika’da kış mevsimi yaşanırken Brezilya ve Avustralya’da yaz mevsimi yaşanıyor.

dunya egimi ve gunes - Mevsimler Nasıl Oluşur ? Oluşma Nedenleri ?

Yaz aylarında, güneş ışığı doğrudan Dünyaya daha fazla çarpar ve yüzeyine daha fazla enerji verir sonuç olarak sıcaklık yaşanır. Kış boyunca güneş ışığı Dünya’ya çok daha az çarptığı için daha az enerji verir ve dünyayı çok fazla ısıtmaz.

En Uzun ve En Kısa Günler

Kuzey Yarımküre’de en uzun gün 21 Haziran’dır, en uzun gece ise 21 Aralık’dır. Güney yarım kürede ise en uzun gün 21 Aralık ve en uzun gece 21 Haziran’dır yani tam tersi. Gündüz ve gecenin tamamen aynı olduğu yılda iki gün vardır. Bunlar 22 Eylül ve 21 Mart.