Mikrodalga fırın, Percy Spencer adlı mühendisin çalışmalarından bir tanesidir. Mikrodalga fırınların temel prensibi, besin içerisindeki su moleküllerinin sallanması sonucunda oluşan ısıyı kullanmak üzere çalışmaktadır. Mikrodalga fırın nasıl çalışır adlı yazımızda cihazın ısıyı nasıl oluşturduğu ve nasıl ortaya çıktığı detaylı olarak açıklanmaktadır.

Mikrodalga Fırın Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Percy Spencer adlı mühendis, radar dalgaları üzerinde yaptığı çalışmalar sırasında cebindeki çikolatanın eridiğini fark edince bu uygulamanın ısı ürettiği düşüncesine kapılmış ve mikrodalga fırını icat etmiştir. Ortaya çıkan ilk mikrodalga fırın 340 kilogram ve yaklaşık 1.8 metre genişliğinde oluşturulmuş ve daha sonrasında evlerde kullanılabilecek düzeye getirilerek piyasaya sunulmuştur. Mikrodalganın satışa sunulduğu ilk ülke Amerika’dır ve bu işlem 1955 yılında gerçekleştirilmiştir.

Mikrodalga Fırın Çalışma Prensibi

Mikrodalga fırınların çalışma prensibi, radyo dalgalarını besin içerisindeki sıvı molekülleri ile birleştirerek ısı üretme üzerinedir. Radyo dalgaları besine çarparak su moleküllerinin sallanmasını ve bu sallanma sonucunda titreşim oluşmasını sağlamaktadır. Titreşimler ısıyı üreterek mikrodalga fırın içerisindeki besinler pişmesini ve ısınmasını sağlamaktadır.

Radyo dalgalarının aynı anda tüm besin üzerinde etkili olması sebebiyle geleneksel pişirme yöntemlerinden daha hızlı bir şekilde yiyecekleri ısıtmaktadır. Besinin dış yüzeyinden içerisine doğru yolculuğa çıkan dalgalar, eşit olarak yayılmakta ve her parçanın ısınmasını ve pişmesini sağlar.

Mikrodalga fırınlarında yiyecekleri ısıtırken kullanılan diğer materyaller bu işlemlerden etkilenmez. Kullanılan seramik, cam ve plastik gibi maddeler radyo dalgalarını geçirdiği için herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Radyo dalgaları dış maddeden içeri süzülerek besinlere ulaşır ve besinlerdeki moleküler değişimi başlatır. Bu işlem kullanım tasarrufu da sağlamaktadır. Isı farklı yerlere dağılmadığı için sadece besin üzerine yoğunlaşır ve enerji tasarrufu sağlanır.

Mikrodalga Fırın Isıyı Dışarı Yansıtır Mı?

Mikrodalga fırınların ısıtma esnasında ısının dış ortamlara yayılması için dış yüzeyi özel olarak kaplanmaktadır. Fırın içerisindeki ısı, dış ortamlara yayılmadan sadece besinleri ısıtmaya odaklanmaktadır.

Mikrodalga ve Magnetron İlişkisi

Magnetron cihazı, mikrodalga fırınların içerisinde yer alan ve frekans oluşturan mekanizmaya verilen isimdir. Besinlerin ısınmasına yol açan frekansların oluşumu magnetron gerçekleştirmektedir. Bu cihaz mikrodalga fırın üretiminin yanı sıra birçok farklı sektörde de kullanılarak frekans üretmesinden yararlanılmaktadır.