Telefon ve tabletlerin elimizden düşmediği günümüz dünyasında sadece web tarafında çalışan sitelerin ilgi görmemesi çok doğaldır. Eskiden mobil uyumlu olan, optimizasyonu sağlanabilen web siteleri avantajlı olarak görülüyordu. Ancak günümüzde ise bu durum bir avantaj değil, tamamen gereklilik haline geldi.

Mobil Uyumlu Site ve Arama Motorları

Akıllı telefon kullanan insan sayısındaki artışla birlikte Google, yaptığı açıklamada web üzerinde yapılan aramaların mobilden yapılan aramalardan daha az olduğunu söyledi. Aynı zamanda Google, yapılan aramalarda mobil uyumlu web sitelerini daha üst sıralarda sonuçlarda göstermektedir.

Bir web sitesinin mobilden girildiğinde bozulmaması için responsive tasarıma sahip olması gerekir. Responsive olarak tasarlanmış bir web sitesi, ziyaretçisi tarafından kullanılan cihaza göre kendini yeniler, değiştirir. Böylelikle web üzerinde farklı bir görünüme sahip olan web sitesi, mobilden girildiğinde bozulmayacak şekilde farklı bir görünüm alır. Bu sayede ekstra bir mobil sitesi oluşturmaya gerek kalmaz ve tasarımcıyı  ekstra maliyet ve zaman yükünden kurtarmış olur.

Mobil uyumlu web siteleri, web görümündeki sitelere göre daha hızlı yüklenirler ve kolay açılırlar. Yazıların okunması daha rahat olur ve aynı zamanda ziyaretçilere zamandan tasarruf ettirmiş olurlar.

Siz de web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek istiyorsanız, tüm çözünürlükleri içinde barındıran kodlama kütüphanelerinden faydalanabilirsiniz. Google tarafından hazırlanan test aracından yararlanarak sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca worpress, joomla gibi hazır yazılımlar kullanıyorsanız sitenizde kullanılan temanın responsive olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Responsive tasarımlar bilgisayardan, tablete, telefondan, tvye kadar her cihazın ekranına göre şekillendiğinden web sayfanız mobil uyumlu hale gelmiş oluyor.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Yapmanın Önemli İpuçları

Mobil olarak görüntülenen bir sitede en önemli şey, sayfaların hızlı yüklenmesidir. Çünkü hızlı açılmayan web sayfaları, ziyaretçilerin internetini kısa bir süre içinde tüketir ve zamanından da boş yere gittiği için sizi tercih etmemelerine sebep olur. Bu istenmeyen durumu, sayfa hızlarını ücretsiz mobil test araçları ile takip ederek kontrol altında tutabilirsiniz. Sayfanın yavaşlamasına sebep olan büyük resimleri düzenlemek ve gereksiz dosyaları kaldırmak da yapmanız gerekenler arasındadır.

google mobil uyumluluk testi - Mobil Uyumlu Web Site Neden Önemli? Nasıl Yapılır?

Google’ın Mobil Uyumluluk Test Aracı: https://search.google.com/test/mobile-friendly

(Mobile Friendly Test Aracı  ile web sayfanız mobil uyumlu mu değil mi veya mobildeki görünümü nasıl bunları denetleyebilirsiniz üsttelik Türkçe)

Mobil uyumlu sitenizde, ziyaretçiler tarafından görülmesini istediğiniz içerik ve konular her zaman üst sıralarda ve göz önünde tutulmalıdır. Çünkü sitenizi ziyaret eden kişiler, aradıkları bilgiye kolay yoldan erişmek isteyeceklerdir.