İşletim sistemlerinin birçoğunda Mouse yani fare imleci klasik olarak ok şeklinde belirlenmiştir. Ancak bu durum kalıcı olarak değil tamamen sizin düşüncelerinize ve fikrinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bilgisayar içerisinde yer alan birçok fare imlecini kullanabilir veya yeni olarak kullanmak istediğiniz sembolleri fare imlecine çevirebilirsiniz.

Mouse-Fare İmlecini Nasıl Değiştirebilirim?

Windows işletim sisteminizde fare imlecinizi değiştirmeyi çok rahatlıkla sağlayabilir, sizlere daha uygun olan fare imlecinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz yeterlidir.

  1. Bilgisayar ekranının sol alt köşesinde bulunan arama noktasına “Control” yazarak enterlıyoruz ve kontrol paneline gidiyoruz.
  2. Karşımıza çıkan panelden “Fare” seçeneğine tıklıyoruz ve faremizle yapabileceğimiz tüm seçenekler görüntüleniyor.
  3. Fare kısmının üst kısmındaki seçeneklerden “İşaretçiler” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza “Özelleştir” başlığı altında birçok Mouse – fare imleci çıkıyor.
  4. İstediğiniz fare imleç şeklini seçtikten sonra “Tamam” diyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Mouse-Fare İmleci Ekleyebilir Miyim?

Mouse yani fare imlecinizi değiştirmek istediğinizde seçenekler arasında sadece kontrol panelinde yer alan seçenekler bulunmaktadır ancak kendi isteğiniz doğrultusunda bu seçenekleri çoğaltabilir, birbirinden çok farklı imleçler ortaya çıkarabilirsiniz. İmleç değiştirme ve imleç sembolü oluşturma üzerine birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu web siteleri kullanıcılara yüzlerce fare imleci değiştirme seçeneği sunarken isteğinize göre gifler veya farklı şekilleri de sizler ekleyerek çalıştırabilirsiniz. Bu işlem sizin çok vaktinizi almayacağı gibi fare imleci değiştirme konusunu da eğlence hale getirebilir.

  1. İnternet üzerinde farklı fare imleci oluşturan ve sunan birçok web sitesi bulunmaktadır. Bunlardan birine giriş yaparak istediğiniz fare imleci çeşidini indirebilirsiniz.
  2. Toplu halde veya isteğinize bağlı olarak tek bir şekilde indirdiğiniz dosyayı açıp kolayca kurarak fare imlecinin kontrol panelinde seçeneklere yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
  3. Daha sonra yukarda gösterdiğimiz şekilde kontrol paneli üzerine girerek istediğiniz, tercih ettiğiniz Mouse – fare imleci değiştirme işlemini yerine getirebilirsiniz.