Microsoft’un Windows XP ile brilikte hayatımıza soktuğu Movie Maker programı malesef Windows 8, 8.1 ve Windows 10’da yüklü olarak gelmedi. Movie maker kolay yoldan video düzenleme imkanı sunarken ücretsiz olması da kullanıcıları kendisine çekmeyi başardı. Peki Windows 10 vb. işlem sistemlerimizde daha doğrusu Movie Maker olmayan bir bilgisayara Türkçe olarak bu programı nasıl indirip kuracağız işte detaylı anlatımımız.

movie maker indir turkce - Movie Maker Nasıl İndirilir ? - Türkçe Yapma Rehberi

Ücretsiz olmasından dolayı Movie Maker Türkçe full olarak gelmektedir. İşletim sisteminizin diline göre ayarlanan Movie Maker’ı indirmek için öncelikle buradaki linke tıklayalım. Açılan sayfadan Movie Maker 2016 (for Windows 7/8/10 seçelim ardından Download tuşuna basalım. İndirdiğimiz Movie Maker kurulum dosyası 77,11 MB boyutunda olacaktır. Eğer bu boyuttan düşükse indirme sayfasında doğru yere tıkladığımızdan emin olalım. Bu indirmiş olduğunuz dosyada Türkçe dil desteği bulunmuyor. Türkçe dil yüklemesini yapmak için kendimiz bri takım olay işlemler yapacağız.

Türkçe Dil Kurulumu;

Öncelikle 77 MB’lık dosyasmız indirip kurduktan sonra buradaki linke tıklayarak Türkçe dil dosyasını indirelim.

movie maker indir turkce 1 - Movie Maker Nasıl İndirilir ? - Türkçe Yapma Rehberi

  • İndirmiş olduğunuz Türkçe dil dosyasının (zip uzantılı) içindeki tr klasörünü masaüstünüze çıkartın.
  • Movie Maker’ı kurduktan sonra masaüstünüze klasyolu gelecektir. Buna sağ tıklayarak dosya konumunu aç seçeneğine tıklayın. (Üstteki resimde gösterilen yöntem)
  • Açılan yerde en klasörünü bulun içine girin ve içindeki tüm dosyaları silin.
  • Ardından indirdiğimiz ve masaüstüne çıkarttığımız tr dosyasının içindeki tüm dosyaları seçip kopyalayıp buraya yapıştırın. (Böylelikle Türkçe olarak hazırlanan dosyaları yükleyip en klasöründe olsa dahi Türkçe olarak görmesini sağladık)

Tüm bu işlemleri yapmanızın ardından Movie Maker programını açtığınızda aşağıdaki şekilde Türkçe olduğunu göreceksiniz. Artık slayt videolar, video düzenlemeleri, video kırpma, videoya ses/müzik ekleme, video geçişleri yapmak gibi pek çok işlemi kendi bilgisayarınızda kolay ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

movie maker indir turkce 2 - Movie Maker Nasıl İndirilir ? - Türkçe Yapma Rehberi

Not: Programı ilk açtığınızda Accept – Decline seçenekleri çıkacak movie maker’ı kullanabilmek için Accept tuşuna basmanız gerekiyor.

Movie Maker Hakkında

Windows Movie Maker 14 Eylük 2000 tarihinde Windows ME ile ilk olarak yayınlandı, fakat asıl çıkışı sürüm 1.1 Windows XP ile birlikte yaptı. AVI, WMV, MP4 dahil toplam 8 dosya uzantıyı destekledi. Kasım 2002’de ücretsiz bir güncelleme çıkartarak CD/DVD yazma, öneriken ayarlarda video kaydetme gibi özelliklerle donatıldı.