Mukus, antiseptik enzimler ve antikorlar bulundurarak vücudumuzdaki zarları saran yapışkan bir salgıdır. Mukusun sadece burunda bulunduğu büyük bir yanılgıdır. Solonum sisteminin tamamında bulunan mukus, burun yoluyla vücuda giren bakteri ve tozların engellenmesinden sorumlu olarak vücudu korumaya odaklıdır.

Mukus Nedir?

Mukus, vücut sistemlerinin görevlerini yerine getirebilmesi için belirli oranda bulunan kaygan sıvıdır. Solunum sistemindeki bakterilerin yok edilmesini sağlarken, sindirim sistemini de kaygan hale getirerek atıkların kolay ve rahat bir şekilde boşaltım sistemine yönlendirilmesini sağlar. Mukus oranının belirli seviyelerde olup dengesini korumasıyla birlikte bu konularda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilir. Mukus oranının artış veya azalış gösterdiği durumlarda bir sorunun habercisidir.

Mukus bağırsakların, ağzın, gözlerin, kulakların ve burunların yüzeyleri kapsayan, nemlendirme, temizleme ve yabancı istilacı mikropları engelleme gibi faktörleri yerine getirmektedir. Üzerinde çokça durulmasa da uzman doktorlar tarafından “Vücudun görünmez kahramanı diyebilir, o sağlığımız üzerinde çok güçlü etkileri olan bir şey” şeklinde ifade edilir.

Mukus Hangi Maddelerden Oluşur?

Sağlıklı bir insan vücudu 24 saatlik bir periyotta 1 ile 1,5 litre arasında mukus üretimi gerçekleştirir. Mukus, mukus zarının bulunduğu akciğerler, burun ve sindirim sisteminden salgılanır. Bu madde, tek bir ana maddeden değil birçok bileşenin kombinasyonundan oluşmaktadır. Ana bileşenler su ve musin olarak bilinen protein olmasına rağmen 400 farklı şekerle ya da diğer protein zincirleriyle etkileşime girerek vücuda zarar verecek bakteri ve mikropları öldürür, iyi huylu bakterileri destekler.

Mukus Bizi Korur Mu?

Mukus insan vücudunun temel koruyucularından bir tanesidir. Vücudun dayanıklılığını arttırarak bakterilere ve mikroplara karşı savaş açar. Vücut içerisinde onları öldürmeye çalışır ya da vücut içerisinden boşaltım yoluyla atılmasına yardımcı olur. Mukusun yetersiz kaldığı durumlarda kişinin enfeksiyona yakalanma riski daha fazladır. Aşırı derecede mukus arttırıcı ve aşırı derecede mukus azaltıcı gıdalardan uzak durmak gerekir. İki durumda rahatsızlıklar oluşturur.

Aşırı tüketimde mukus seviyesini arttıran gıdalar, süt ve peynir ürünleri, hayvansal yağlar, yumurta, kırmızı et, patates, mısır ve buğday ürünlerinin fazlaca tüketimi seviyeyi arttırmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bu ürünleri tüketmemek değil, ayarında tüketmektir. Aşırı derecede mukus oluşumu balgam sorunları gibi sorunlara da yol açabilmektedir.