Mustafa Kemal Doğumu ve Ailesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1881’de Selanik’te doğdu, doğmuş olduğu ev bugün Selanik’te halen müze olarak kullanılmakta. Babası gümrük memurluğunda çalışan Ali Rıza Efendi, annesi ise ev hanımı Zübeyde Hanım’dır.

Mustafa Kemal Okul Yılları

Öncelikle mahalle mektebine yazılan Mustafa, sonrasında babasının isteği üzerine Şemsi Efendi Okulu’na geçiş yaptı. Şemsi Efendi Okulu’nda okurken babasını kaybetti. Daha yedi yaşında yetim kalan Mustafa, ailesiyle birlikte Selanik civarındaki Rapla Çiftliğine taşındı. Zübeyde Hanım’ın kardeşi Hüseyin Ağa, bu çiftlikte kâhya olarak çalışıyordu.

Annesi Zübeyde Hanım (Solda) ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliği (Sağda)

Annesi Zübeyde Hanım (Solda) ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliği (Sağda)

Mustafa bir türlü çiftlik hayatına alışamadı. Köyde okul yoktu. Zübeyde Hanım, onu Selanik Rüştiyesi’ne gönderdi. Fakat Mustafa, çeşitli nedenlerle bu okuldan da ayrılmak zorunda kaldı. Aslında o, askeri bir okula girmek istiyordu. Çünkü bu okula giden komşu çocuklarının giydikleri üniformayı çok beğeniyordu. Annesi izin vermediğinden Askeri Rüştiye sınavlarına gizlice girdi ve sonunda bu okula yazıldı. Bu okulda zekası, çalışkanlığı, karakteri ve insani davranışlarıyla dikkatleri hep üzerine çekti. Bir gün, matematik öğretmeni Mustafa Efendi: Oğlum, ikimizin de ismi Mustafa. Aramızda bir fark olmalı; bundan sonra senin ismin Mustafa Kemal olsun, dedi.

Mustafa Kemal Askerlik Hayatı

Mustafa Kemal, bu okulu 1895 yılında başarıyla bitirdikten sonra aynı yıl Manastır İdadisine yazıldı. İdadi eğitimini de başarılı bir şekilde tamamlamasının ardından 1899 yılında İstanbul Harp Okulu’na girdi. Bu okulda Fransızcaya ilgi duydu. Namık Kemal‘in eserlerini ve şiirlerini okudu. Harp Okulunu’nu tamamlayınca 1902 yılında da Harp Akademisi’ne başlayıp 1905 yılında bu akademiden kurmay yüzbaşı olarak başarıyla çıktı ve orduya katılım sağladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefatı

Bu millet için canını kanını hiçe sayıp bütün yaşamı, hayatı boyunca mücadele etti. 10 Kasım 1938 yılında saatler 9’u 5 geçe Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. O, en büyük eseri olan vatanımızı Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan etti.