Nasır nasıl tedavi edilir, nasıl nasıl geçer, evde nasır tedavisi ve nasırdan korunmak için yapılması gerekenleri sizler için listeledik.

Nasır, derinin sürtünmeye mağruz kalan bölümlerinde meydana gelen derinin sertleştiği kısımlara verilen isimdir. Evde nasırdan korunmak daha doğrusu nasırı temizlemek için uygulanan jilet ile kesmek doğru değil aksine daha da sakıncalıdır.

Bunun için daha sağlıklı olan nasır pedleri de kullanılabilir ancak bu yönteminde kullanılmadan önce detaylı bilgiye sahip olunması gerektiğini de unutmamak gerekir. Örneğin ayaktaki nasır ile siğillerin aynı ped ile temizlenmesi aşamasında ayağınıza daha da hastalık bulaştırabilir, siğillerin yayılmasına sebep olabilirsiniz.

nasir tedavisi kantaron zeytintagi - Nasırdan Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Gözlemlediğiniz bölgede nasır olup olmadığından emin değilseniz mutlaka bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Nasırdan korunmak için öncelikle sorunun kaynağına inmeli, nasırın neden kaynaklandığına bakılması gerekir. Bu ayağınızı sıkan dar bir ayakkabıda olabilir, Nasır tedavisinden önce banyoya girmeden bir süre önce ayağınızı ıslatıp, nasırlı bölgenin yumuşamasını sağlamanız daha etkili olacaktır. Nasırlı bölgeye uygulama yapılmadan önce yine yağ, su ve nem oranı dengelenmiş kremler ile masaj yapılarak daha kalıcı bir çözüm de üretebilmek mümkündür. Zeytin yağı veya kantaron yağı sürerek nasır ağrısını evde doğal bir şekilde yumuşatarak geçirebilirsiniz.

Nasır Bandı

Nasır Bandı

Yine nasırdan korunmak için ortopedik ayakkabı veya terlik gibi sürekli ayakta olan aksuarların seçiminde titizlik gösterilmelidir.  Nasır bantlarıda nasırlı bölgeye olan baskıyı aldığından nasırlı bölgeyi korumak için işe yarayacaktır. Tüm bunlara rağmen ayaktaki nasırlı bölgede çözüme ulaşılamaması durumunda bir ayak uzmanına danışıp, çözüm istenmelidir.