Bankalardan ihtiyaç halinde kredi kullanmak isteyen çok sayıda insan bulunmaktadır. Fakat bankalar bazı durumlarda kredi talebinde bulunan müşterilere olumsuz cevaplar verebilmektedir. Birbirinden farklı sebepleri olsa da bankaların alamayacağı parayı vermeyecek de bilinmektedir. Daha önceden kullanılan kredilerin ödemesinin aksaması, gelir seviyesinin yetersiz olması, kredi kartı ödemelerinin aksaması gibi nedenlerden dolayı bankalar kredi başvurularında olumsuz cevap vermektedir.

Kredi Başvurusunda Olumsuz Cevap Alınmasının Sebebi;

Kredi Notunun Düşük Olması

Bankalardan kredi başvurusunda bulunulması durumunda bankaların ilk bakacağı şey kredi notu olmaktadır. Kredi notunun düşük olması nedeni ile bankalar kredi talebinde bulunan kişiden kefil ya da ipotek altına alınabilmek mal varlığı isteyecektir. Eğer ki müşteri gerekli şartları yerine getirememesi halinde bankalardan kredi çekme talebi için ret cevabı alacaktır.

kredi notu kredi cikmama sebebi - Neden Kredi Çıkmıyor ? Kredi Çıkmama Sebepleri

Gelir Seviyesinin Düşük Oluşu

Neden kredi çıkmıyor şeklinde soranların incelemesi gereken ikinci konu ise gelir seviyesinin düşük olması durumudur. Bankadan çekilmek kredi miktarının vade ödemesi gelir seviyenizin üstünde ise bankaların size kredi vermeme gibi bir durum söz konusu olacaktır. Bankalar aylık vade ödemelerini müşterinin aylık gelirinin en fazla yüzde 50 si kadar olarak belirlemektedir.

Gelir seviyesinin düşük olması ve daha fazla kredi kullanmak isteyen müşteriler ek gelir beyanatında bulunabilirler. Bu yöntemlide kullanılacak kredi miktarını artırabilirler. Ayrıca ipotek ve kefil işlemleri ile de kullanılacak kredinin üst limiti artırılabilir.

Ödemesi Bulunan Kredinin Olması

Hali hazırda bir kredi ödemesi varken ikinci kredi talebinde bankaların ilk bakacağı nokta müşterinin gelir seviyesi olacaktır. Gelir seviyesi düşük olan müşterilere ikinci krediyi bankalar vermeyecektir. İki kredinin vade ödemesi müşterinin gelir seviyesinin yüzde 50 sinden fazla olması durumunda müşteriye kredi ödemesinin vade sayısını değiştirmeyi teklif edecektir. Müşterinin kabul etmemesi halinde bankalar kredi ret cevabı verecektir.

Bilgilerin Yanlış Verilmesi

Bana neden kredi çıkmıyor şeklinde merak edenlerin incelemesi gereken başka bir nokta ise kredi başvurusu yaparken bankalara verilen bilgilerin eksik ya da yanlış olması durumudur. Bankalar kredi öncesinde araştırma yapmaktadır. Verilen bilgilerin eksik ya da hatalı olması durumunda müşteriye ret cevabı verecektir. Kredi talebinde bulunulurken bilgileri tam ve eksiksiz yazmak oldukça önemlidir.