Neon Tetra Üretim için Akvaryumun Hazırlanması

Üretim yapmak isteyen arkadaşlar ilk önce erkek ve dişi ayrımını yapmalıdır bunun kolay yolu neon tetralarda mavi çizgisi düz olan balık erkek, kavisli olarak ilerleyen mavi çizgili balık ise dişidir. Akvaryum suyunu öncelikle 28 dereceye sabitlemeniz gerekemekte bunun için bir ısıtıcı kullanabilirsiniz. Karnı şiş olan dişi neon tetra ile birlikte 2 adet erkek neon tetra balığı yumurtalığa alın gece yatarken bu işlemi yapmanız daha iyi olur. Yumurtalığa alacağınız balıklara 5 saat öncesinde kesinlikle yem vermeyin erkek tetralar gece boyunca dişinin karnına vurarak yumurtaları dökmesini sağlayacak ve düşen yumurtaları dölleyecektir.  Sabah kaltığınızda yumurtalıktaki balıkların hepsini akvaryuma geri alabilirsiniz.

Asıl önemli olan kısım ise bundan sonra başlıyor.

Neon Tetra Yumurtaları Nasıl Çıkar

Yumurtaları kontrol edin ve aralarında neon tetraların dışkısı varsa cumbuz yardımı ile bunları toplayın böylelikle zararlı bakteriler yavrulara ve yumurtalara bulaşmamış olacak.  Ardından yumurtaların üstüne 1 damla metilen mavisi damlatın ve parmak ucunuzla suda daire çizerek yumurtaların havalanmasını sağlayın aynı işlemi akşam tekrar edin elinizle suyu hafif dalgalandırın ve metilen mavisi damlatın. Bir sün sonra yine akşam metilen mavisi döküp aynı şekilde suyu hafif dalgalandırın. 3. günün akşamında yavrularınız çıkmaya başlayacak ve 1 gün sonra tüm yavrularınız çıkmış olacaktır.

Neon Tetra Yavrularını Besleme

Yavruları beslemek için 1.5 litrelik su şişesi içten dışa doğru toplu iğne yardımı ile birçok farklı yerinden delin ve şişeye dıştan ten rengi çorap geçirin ardından bu şişenin kenarına iki çizikle bir vantuzlu cam tutacağı takarak akvaryumun içine cama tutturun. Yavrulari buraya dökün ve ertesi sabah bir tülün içine iyice haşlanmış yumurta sarısıni sararak bu pet şişenin içine 4/5 kez daldırıp çıkartın bu işlemi 2 gün boyunca tekrarlayın 3. gün suyunu değiştirerek artık yavru balıklarınıza artemialı toz yem verebilir ve yavru akvarumunuza alabilirsiniz.

Birçok akvaryumcu neon tetraların üretilmesini istememektedir bundan dolayı elinden geleni yaparlar ve kendileri satıp para kazanmak isterler hatta pekçok yerde üretiminin imkansız olduğunu eminim okumuşsunuzdur. Umarım sizlerde bolca yavru alırsınız başarılar dileriz…

Yazı İçin Ömer Sayar / Fitness Man’e teşekkürler.

Neon Tetra Yumurta Dökme – Video