Neptün Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neptün, güneş sisteminin sekizinci gezegenidir ve güneşe en uzak gezegendir (dünyadan yaklaşık 30 kat daha uzak. Teleskop ile görülmeden önce matematiksel hesaplamalarla var olduğu tahmin edilen ilk gezegendir.

Dünyadan Kat ve Kat Büyük

Neptün, Dünya’dan yaklaşık dört kat daha geniştir. Dünya büyük bir elma olsaydı, Neptün bir basketbolun büyüklüğü olurdu.

Güneş Sistemine Uzaklığı

Neptün güneş sisteminin sekizinci gezegenidir ve güneşten 4.5 milyar kilometre uzaklıktadır.

Kısa Gün, Uzun Yıl

Neptün’de 1 gün yaklaşık olarak 16 saat 6 dakika sürmekte yani 16 saatte gece ve gündüz döngüsü olmakta. Günlerin kısa olmasına rağmen Neptün, güneş etrafında dönüşünü yaklaşık 165 yılda tamamlamaktadır.

Buz Devi Gezegen

Ağırlıklı olarak atmosferi hidrojen ve helyumdan oluşan Neptün’de az miktarda azot ve hidrokarbonlarda bulunmaktadır. Neptün’e buz devi denmesinin sebebi ise yine atmosferinde su, amonyak ve metan buzlarının yüksek olmasıdır.

Gezegendeki Gazlar

Neptün’ün atmosferi çoğunlukla moleküler hidrojen, atomik helyum ve metandan oluşur.

Neptün ve Uydusu Triton
Neptün ve Uydusu Triton
Neptün’ün Ay’ları / Uyduları

Neptün’ün 14 adet ayı bulunmaktadır bunlardan en büyüğü 10 Ekim 1846 yılında keşfedilen Triton’dur. Diğer 13 ayı ise düzensiz olarak etrafında şekillenmiştir.

Neptün’e Yolculuk

Neptün’ü ziyaret eden ilk ve tek uzay aracı Nasa’nın Voyager 2 uzay aracıdır ve 1989’da gezegenin yörüngesine girerek görüntü almıştır.

Neptün’de Yaşam var mı ?

Nasa’nın yaptığı araştırmalara göre Neptün’ün soğuk olmasından dolayı (-200 derece) yaşanması yani gezegende hayat olması imkansızdır.

İklimi

Neptünde çok fazla hareketli fırtınalar yaşanmaktadır bunlar saniyede 600 metreye kadar çıkabilmekte. 2007 yılında Neptün’ün güneş ışınlarına ters yarım küresinin -200 derece, diğer yarım küresinin ise 10 derece daha yüksek ısıya sahip olduğu ölçülmüştür. Yörüngesini uzun sürede tamamlamasından dolayı mevsimler yaklaşık 4o yıl sürmektedir. Uranüs‘e yakın olmasından dolayı iklim şartları benzerlik göstermektedir fakat uranüs neptünden daha soğuktur. (Ayrıca Bakınız: en soğuk gezegen Uranüs)

Kısaca Neptün’ü özetleyecek olursak;

Neptün karanlık, soğuk ve çok rüzgarlı. Güneş sistemimizdeki gezegenlerin sonuncusu. Güneş’ten Dünyaya göre 30 kat daha uzakta.

Neptün Uranüs’e çok benzemektedir. Dünya çapında bir çekirdek merkezi üzerinde kalın bir su, amonyak ve metan karışımından oluşur. Atmosferi hidrojen, helyum ve metandan oluşur. Metan, Neptün’e Uranüs ile aynı mavi rengi verir.

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Neptünlü diyor

  Uranüsten sonra en sevdiğim gezegen 🙂 yazıda bulunan neptün ve uydusu tritonun resmi mükemmel bir açıyla yakalanmış gerçekten çok hoşuma gitti.

  1. ISMAIL diyor

   Resim kaynağı tabi ki Nasa’dır. Beğenmenize sevindik Neptün özellikleri bilimle ilgilenen herkes için önemli araştırılması lazım.

 2. ünsal diyor

  neptün gezegeni en soğuk gezegen olarak bilinir fakat uranüs asıl en soğuk olan gezegendir bunu iyi araştırmak gerekir.

 3. Mustafa diyor

  Neptün gezegeninin büyüklüğü ve kaç derece olduğunu araştırıyordum sitenize geldim gerçekten çok güzel özetle anlatmışsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.