Dünya üzerindeki birçok hayvan nesli vahşi doğaya uyum sağlayamama, küresel ısınma ve avcılık nedenleriyle tükenmektedir. Bu hayvanların bazıları koruma altına alınarak üremeleri ve tekrardan popülasyona katılacak seviyeye gelmeleri sağlanmaktadır ancak bunu tamamen düzeltmek kolay bir süreç değildir. Bu yazımızda nesli tükenmekte olan hayvanların listesini sizlere aktaracağız.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak nesli tükenmekte olan hayvanların korunması için mücadele verilse de sürecin başarıyla sonuçlanması uzun vadelerde gerçekleşebilmektedir. Üstelik koruma kapsamına alınan hayvan sayısı oldukça azdır. Nesli tükenmekte olan hayvanların listesi;

nesiltukenen1 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Deniz İguanası:

Yaklaşık 2 metre uzunluğunda olan İguanalar yaşamlarını sularda sürdürmektedir. Okyanus kertenkelesi olarak da isimlendirilmektedir. Bu canlı diğer vahşi hayvanlar tarafından avlanıldığı için nesli tükenmekle karşı karşıyadır.

nesiltukenen2 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Mekong Dev Yılan Balığı

Mekong ırmağının alt bölgesinde yaşamını sürdüren bu balık türü ortalama olarak 3 metre boyuna sahiptir. Dünya üzerinde keşfedilen en büyük tatlı su balığı olarak tahmin edilmektedir ancak bu canlı türü de avlanıldığı için nesli tükenmektedir. Balık türünü korumak amacıyla Laos’ta balık avcılığı yasaklanmıştır.

nesiltukenen3 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Pigme Borneo Fili

Bu filler Borneo’nun kuzeydoğusunda yaşamaktadır. Asya fillerine oranla 50 santim daha kısa bir yapıya sahiptirler. Vahşi fillerin aksine uysal ve uyumludurlar. Beslenmek için tercih ettikleri Palmiye ağaçlarının azalmasıyla birlikte soylarında azalma görülmektedir.

nesiltukenen4 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Kara Ayaklı Gelincik

Kara ayaklı gelincik, sansar familyasına üyedir. Kuzey Amerika’ya özgü bir türdür. Kanada’da sayıları tükenme tehlikesinde iken Amerika’da da koruma altındadır.

nesiltukenen5 300x169 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Dağ Gorili

Dağ gorilleri Uganda, Rwanda ve Kongo Cumhuriyeti’nde yaşam alanı bulmaktadır. Vahşi bir yaşam sürmeye alışık oldukları için diğer ortamlara uyum sağlayamamaktadır. Uyum sağlamayan nesil yaşamını yitirmekte ve geriye kalanlar ise gücünü kaybetmektedir. Yapılan araştırmalara göre son 10 yıl içerisinde Dağ Gorilleri’nin %70’i hayatı kaybetmiştir.

nesiltukenen6 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Sumatra Kaplanı

Kaplan türleri içerisinde en küçük yapıya sahip olan türdür. Sumatra adasında yaşadıkları için Sumatra Kaplanı olarak anılmaktadırlar. Yapılan son sayımda toplam sayılarının 400’den az olduğu bilinmektedir ve insanların avlanmamaları için mücadele verilmektedir.

nesiltukenen7 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Cross River Gorili

Nijerya ve Kamerun’un dağlık ormanlarında yaşamını sürdüren Goriller, 1980’lerden önce geniş popülasyona sahip iken 1980 sonrasında nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine giriş yapmıştır. Dünya üzerinde ender şekilde görülen 25 primat türü arasında yer alan bu hayvanların son üyelerinin sayısı yaklaşık olarak 300’dür.

nesiltukenen8 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Altın Başlı Langur

Yaşam bölgeleri olarak Vietnam’da bulunan Altın Başlı Langurların sayısı 70’ten azdır. 10 seneyi aşkın bir süredir koruma altındadır.

nesiltukenen9 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Macellan Pengueni

Macellan Penguenlerinin bu listede yer almasının birinci sebebi küresel ısınma, diğeri ise avcılıktır. Buzulların erimesi ve buzullarda yaşayan balık sayısının azalmasıyla birlikte beslenme ihtiyacını karşılayamayan penguenler, yaşam alanlarını terk ederek diğer bölgelerde beslenmeyi tercih etmektedir. Yolculuk sırasında gerekli besinlerin bulunamaması sonucunda hayatlarını kaybederek yırtıcıların avları olmaktadır.

nesiltukenen10 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Kutup Ayıları

Nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde adını sürekli duyduğumuz kutup ayıları da yer almaktadır. Kutup ayıları nesillerini korumak için 10 yıldan uzun bir süredir mücadele verilmektedir. İklim değişikliğinin yol açtığı olaylar yüzünden avlanma, beslenme ve hayatını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu tüm aktivitelerden uzaklaşan kutup ayıları, birer birer azalmaktadır. Son 10 yıl içerisinde var olan kutup ayılarının yarı yarıya azaldığı vurgulanmaktadır.

nesiltukenen11 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Bu kaplumbağalar devasa boyutlarda iken sırtlarındaki kabukları sert kabuktan değil deriden oluşmaktadır. Boyu 2 metreye ulaşabilen canlılar yetişkinlik dönemlerinde yaklaşık 1000 kiloya kadar çıkabilmektedir. Bu kaplumbağalar yüzyıllar öncesinde evrimleştiği düşünülürken nesli tükenme tehlikesinde olan hayvanlar listesinde yerini almaktadır.

nesiltukenen12 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Sumatra Orangutanı

Sumatra Orangutanları ortalama olarak 50 yıl yaşayarak ömürlerini sonlandırmaktadır. Dünya üzerindeki sayıları 14,600 seviyelerindedir.

nesiltukenen13 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Çita

Dünyanın en hızlı koşan hayvanı unvanına sahip olan çitaların sayısı 7 binlere kadar düşmüştür. En sık görüldüğü bölge Asya’dır ancak en büyük zararı da Asya bölgesinden görmektedir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yüksek risk altında oldukları ifade edilmektedir.

nesiltukenen14 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Cava Gergedanı

Cava Adasında yaşamını sürdürdüğü için Cava Gergedanı ismini alan bu gergedan türünün sayısı sadece 60’tır. Çin halkının gergedan boynuzunu şifa veren bir madde olarak gördükleri için bu hayvanı avlayıp boynuzlarını sökmektedirler. Bu durum Cava Gergedanının oldukça sık avlanmasına yol açarak neslinin tükenme noktasına gelmesini sağlamaktadır.

nesiltukenen15 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Pandalar

İklim değişikliği ve küresel ısınmadan en çok etkilenen hayvan türlerinden biri olan Pandalar, yaşamlarını devam ettirecek olanaklardan uzaklaşmaktadır. Popülasyonun azalması beslenme ve gelişime etki etmektedir. Yaşam alanlarının iklim değişikliğinden etkilenmesi de bu sürece eklendiği için Pandalar, nesli tükenen hayvanlar listesindeki yerini korumaktadır.

nesitukenen16 - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Listesi

 • Caretta Caretta

Deniz kaplumbağası olan bu tür, tek seferde 100 yumurta bırakarak neslinin devam etmesi için önemli bir üreme dönemi geçirmektedir. Ancak yasak avcılığın yapılması ve çevre kirliliğine bağlı olarak hayvanların gelişmeden yaşamlarının sonlanması ile sonuçlanmaktadır. Dünya üzerinde en çok Akdeniz sahillerini tercih eden bu canlıların en çok tercih ettikleri ülke Türkiye’dir.