NFC (Near Field Communication – yakın saha iletişimi) aygıtların fiziksel temasa gereksinim duymaksızın birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlayan bir kablosuz ağ teknolojisidir. Bir NFC aygıtının hedef nokta ile veri alışverişi yapabilmesi için yakın temas halinde olması, başka bir deyişle NFC çipi ve terminali ile yapılacak veri alışverişini sağlayabilmesi için oldukça yakın konumda olması gerekmektedir.

NFC teknolojisi, tren biletlerini değiştirmek için ya da NFC-desteği sunan telefon ve kartlarda kimlik bilgilerini sağlamak için kullanılabilir.

Alışveriş tutarlarını ödemek amacıyla e-cüzdan sistemlerinde de tanımlı banka hesapları ile ilişkilendirmek amacıyla NFC teknolojisi tercih edilebilir.

İlk Denemeler:

Londra’daki otobüs ve trenlerde ulaşım için kullanılan Oyster kartı NFC teknolojisinden yararlanmaya başlayan ilk ürünler arasında yer alıyor. Barclays de banka ve kredi kartları için temassız işlem özelliğini aktif olarak kullanıyor. Google Nexus S ve Nokia 6131 gibi bazı cep telefonu modellerinde de NFC çiplerinin tercih edildiğini görüyoruz. Google Amerika’da NFC noktaları ve akıllı poster sistemleri için denemelere başladı bile. Özellikle mağaza alışverişlerinde, indirim fırsatlarında, yerel bilgi alışverişlerinde ve lokasyon tanımlamalarında NFC’nin nimetlerinden yararlanabileceğiz.

McDonalds da İngiltere’de Ekim 2011’den itibaren temassız ödeme özelliğinin NFC kartları ve telefonlar ile kullanılabileceğini belirtti.

NFC Nasıl Çalışıyor:

nfc nedir nasil calisir 1 - NFC Nedir Nasıl Çalışır ?

NFC elektromanyetik radyo dalgaları yardımı ile çalışan bir sistem. NFC özellikli bir telefonun iletişim noktasına çok yakın olması ile birlikte ürün bilgi yayınlama ve veri alma işlemlerini başarıyla gerçekleştirebiliyor. NFC uyumlu iki cihazı bağlantı kuracak şekilde yapılandırdığınızda, kişileri aktarabilir, Facebook’a bağlanabilir, bir fotograf, ya da bir web bağlantısı paylaşabilir, hatta arkadaşınıza birkaç lira borç bile verebilirsiniz!

Bazı aygıtların harici güç gereksinimi olmaksızın çalışabilmesi de NFC’yi Bluetooth aygıtlarına benzetmemizi sağlıyor. Ancak NFC daha az enerji tüketiyor ve kapsama alanının daha sınırlı olması daha güvenilir bir teknoloji olduğunu gösteriyor. NFC ile yapılan bilgi alışverişlerinde verilerin şifrelenmesi de üçüncü şahısların verilerinizi ele geçirme riskini azaltıyor.

NFC hız bakımından Bluetooth teknolojisi kadar hızlı değil. Bluetooth ile erişilen maksimum değerin dörtte birine erişilebiliyor. NFC’nin daha önce Bluetooth aygıtlarının hızlı ve kolay bir şekilde yapılandırmak amacıyla kullanılabileceği belirtilmişti. NFC’nin başka bir kullanım alanı da Angry Birds’i geliştiren ekip ve Nokia’nın NFC-uyumlu telefonlarıyla bazı gizli ekstra seviyelere erişebilmesi. Nokia’nın NFC-uyumlu yeni ürünlerinde de bu özelliği görmeye devam edeceğiz.

Japon Devi:

NFC ilk kez 2003 yılında ortaya çıktı ve başta Japonya olmak üzere Asya ülkelerinde ağırlıklı olarak kullanılan bir teknoloji oldu. Japon halkı NFC teknolojisini hem kredi kartlarında hem de telefonlarına entegre olarak kullanma şansı yakaladı. Öyle ki bazı alışverişlerde tüketicilerin alkol sigara alışverişi yapabilmeleri için yaş denetimleri kullandıkları NFC-uyumlu ödeme sistemleri üzerinden yaş kontrolü yapılarak gerçekleştirildi. Bazı şirketler de iPhone için tasarladıkları NFC-uyumlu özel çantalarla adından söz ettirmeyi başardı.

NFC’nin Geleceği:

Yakın saha iletişimi teknolojisi kapı anahtarları, alarm sistemleri gibi alternatif çözümlerde de tercih edilebilir. Hem kayıpların önüne geçmek hem de maliyetleri azaltmak amacıyla NFC birçok firma tarafından tercih edilecek gibi.