Babası bir kilise papazı annesi ise ev hanımı olan Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’ın Smjan şehrinde dünyaya geldi. Annesi ev işlerini yaparken zorlandığı her konuyu daha da kolaylaştırmak adına küçük buluşlar yaparak Tesla’nın ilgisini uyandırmıştı. Tesla hakkında yazılan birçok makalede de mucitliğini annesinden aldığı söylenmektedir. Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla biyografisi adlı yazımızda Nikola Tesla hakkında merak edilen çocukluğu, biyografisi ve buluşları yer almaktadır.

Nikola Tesla Buluşları

Nikola Tesla, bilim dünyası için yaptığı çalışmaların yanı sıra insanlığın gelişmesini sağlayacak birçok buluşa imza attı. Elektriğin kablosuz bir şekilde iletebileceğini ifade eden Tesla, bu alandaki çalışmalarını kanıtlayarak herkesi büyüleyerek teknolojik gelişimin önünü açmıştır. Günümüzdeki iletişim sistemlerinin, kablosuz iletişimin ve uzay teknolojilerinin temelinde Tesla’nın adı yazmaktadır.

Elektrik alanı onun için yaşam biçimi haline gelmişti. Enerjiyi aktarmak için doğru akımı kullanmanın yanlış olduğunu, alternatif akımın kullanılarak motordaki komütatörü ve jeneratörün ortadan kaldırılması gerektiğini düşündü ve nitekim bunu başardı. Arkadaşı ile yaptığı çalışmalar sonucunda alternatif akım elektrik sistemini baştan sona tasarlayarak alternatif akım motorlarını buldu.

Kablosuz iletişimi ve frekans sistemini ortaya çıkaran Tesla, uzaktan kumandalı sistem sayesinde araç ve cihazların hareket edebilmesini sağlayan teknolojinin ilk adımlarını attı. Bu çalışmasını Madesen Squaer Garden’da gösteri şeklinde düzenleyerek gösteriye katılan herkesin gözlerinin önünde gerçekleştirdi. Kablosuz iletişimi, frekansı ve ses dalgalarını kullanarak çalışmalarının boyutunu daha ileriye taşırken uzaya ses dalgaları gönderen ilk kişi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde onlarca buluşun ve fikrin patentini alan Tesla, dünya üzerindeki diğer mühendisleri bilgilendirmek amacıyla IEEE’de konferanslar verdi. Yaptığı çalışmaları tek tek anlatarak insanlık gelişimine katkı sağlayan büyük bir mucit olarak adını tarihe yazdı.

Tesla’nın Çocukluğu

Nikola Tesla, çocukluk döneminden itibaren ilgi çekici özelliklere sahip biri olarak dikkat çekmiştir. Küçük yaşta şiire ilgi duymaya ve okumaya merak salan Tesla, bu ilgisini kabiliyeti ile birleştirerek gördüğünü, duyduğunu ve okuduğunu unutmayarak çalışma yaptığı her alanın kendisine yarar getirmesini sağlıyordu. Adını bilim dünyasına altın harflerle kazıyan Tesla, ilk buluşunu daha 6 yaşında iken su çarkını bularak yapmıştır.

İçine kapanık yapısı ve sosyal çevrede iletişim kuramaması, büyüdüğünde büyük sorunlara yol açacak düşüncesine neden olmuştur. Karakteristik olarak sahip olduğu özellikler onun için tuhaf bir insan yorumlarının yapılmasına yol açıyordu. Kolay sinirlenirdi, parlak nesnelere takıntısı vardı, kimsenin saçına dokunamazdı.

Aile içerisinde abisi daha ön planda durmaktaydı ve Tesla’nın abisini kıskandığı düşünülmekteydi. Abisinin attan düşerek ölmesiyle birlikte sorumlu olarak Tesla tutuldu ve bu durum daha da içine kapanmasına sebep oldu. Suçlamaların ardından bu durumu takıntı haline getirdi ve şizofreni başlangıç belirtileri göstermeye başladı.

Nikola Tesla Yaşam Öyküsü

 • 10 Temmuz 1856 tarihinde Sırbistan’ın Simijan kasabasında doğdu.
 • 1870Gymnasium Karlovac lisesine girmiş ve 4 senelik lise hayatını 3 senede tamamlayarak 1873 yılında mezun olmuştur.
 • 1875 – Liseden mezun olan Tesla, askeri bir burs sayesinde Avusturya Graz Politeknik Okulu’na girmiştir. Üniversite hayatına başarılı bir giriş yapsa da okulda kazandığı kumar alışkanlığı sebebiyle derslerden uzaklaşmıştır. Başarısızlığı ile bursu kesilen Tesla, okuldan ayrılmak durumunda kalmıştır.
 • 1880 – Üniversitedeki ilk deneyiminde başarısız olan Tesla, iyi bir eğitim almak için Prag Üniversitesi’ne kayıt olmak istemiştir ancak kayıt tarihi geçmiş ve istenen dil yeterliliğini sağlayamamıştır. Yine de okula devam etmek isteyerek derslere izleyici olarak katılmıştır.
 • 1882Matematik ve fizik ile ilgilenmek isterken üniversite hayatında elektrik ile tanışmıştır. Bu alanda yaptığı çalışmaların ilk meyvesini “Alternatif Akımı” bularak gerçekleştirmiştir. Tesla’nın alternatif akım çalışmaları Edison’un doğru akımını yenen bir hamle olmuştur.
 • 1890Radyo Frekans Alternatörünü buldu.
 • 1891Tesla Bobini icat edildi.
 • 1898 – Tesla’nın elektrik alanında gösterdiği uzmanlıkların karşılığını aldığı yıl olmuştur. Uzaktan kumanda, kozmik ses dalgaları, uzaya dalga gönderimi, yüksek frekans öncülüğü, dünya çapında telsiz, iyonosfer çalışmaları, radar ve tribünler olarak sıralanan buluş ve çalışmalarını gerçekleştirmiştir.
 • 1943 – 86 yaşındayken New Yorker otelinin 3327 numaralı odasında tek başına iken hayata gözlerini yumdu. Bilim ve insanlık için yaptığı çalışmalar sonucunda onu destekleyen binlerce kişi ile cenaze süreci gerçekleşti.
 • Hayata gözlerini yummadan önce Teleforce adını verdiği silah üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Ölümü ile geriye kalan belgelere Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından el konuldu.
 • Tesla’nın ilginç ve buluşlarla dolu hayatını kaleme almak isteyen onlarca yazar vardı ancak Tesla herkesi reddetmekteydi. Üstelik öldükten sonra geriye kalan bilgiler de sınırlıydı. Çünkü yaptığı çalışmaları detaylı olarak not almaya gerek duymuyordu. Her şeyi zihninde tutacak donanıma sahipti.