Elektrik alanında pek çok kişinin ismini duyduğu Nikola Tesla, Sırp kökenli Amerikalı bir mucittir. Adına patentli 300 civarı icadı ve fikri bulunmaktadır. Bulunduğu çağın daha da ötesinde yaşayan Tesla, 1900’lü yıllarda pek çok önemli bilimsel gelişmede katkı sağlamıştır.

Fikirleri çoğu zaman teorik olarak çalışacak gibi görünse de Tesla meyvesinin yararına varmayı bir türlü başaramadı. Baş rakibi Thomas Edison ile olan çekişmeleri kariyerini ciddi anlamlarda olumsuz etkiledi. Edison’un ekonomik ve sosyal gücü karşısında gölgede kaldığı için asla hak ettiği değeri görememiştir.

Her ne kadar durum böyle olsa da bilime katkısı oldukça özeldir. Tesla, yeni icatlara öncülük eden eşi benzeri bulunamayan bir mucittir. Gelin birlikte meşhur çalışmalarını inceleyelim…

Tesla Bobini

1891 yılında icat edilen Tesla Bobini, her bobininin kendi kapasitörüne sahip olduğu bir icattı. Bobinler açık havada kıvılcım oluşturabilecekleri bir aralığa bağlanır ve şimşek çaktırabilir, vücuttan elektrik akımı geçirilebilir ve elektron rüzgarları oluşturabilirdi. Tesla Bobini’nin yaratılma amacı şehirlerde kablosuz elektrik sağlamaktı. Tesla Bobini’nin önemi ise mühendislerin elektriğin doğasını nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olmasıdır.

Büyüteç Verici

Kablosuz şekilde elektrik dağıtımını amaçlayan Tesla, bunu yükseklikle başarabileceğini düşünmekteydi. 1899 yılında büyüteç verici adını verdiği en büyük ve en güçlü Tesla Bobinini inşa etti. Milyonlarca voltta elektrik ve o zamanın en büyük insan yapımı şimşekleri üretebiliyordu.

Büyüteç verici Wardenclyffe Kulesi’nin öncüsüydü. 1901 yılında başlayan çalışmalar 1915’te finansal destekçilerin çekilmesiyle yerle bir oldu. Bu proje aynı zamanda Tesla’yı da yıkarak iflas kararı almasına ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden oldu.

Tesla Türbini

  1. yüzyılların başlarında dünya arabalarda pistonlu motor kullanımının yükselişine tanıklık etmiştir. Pistonlu motorlarla rekabet edebilmek için Tesla, kendi piston türbinlerini geliştirdi. Tesla, 1909 yılında motorun %60 yakıt verimliliğine sahip olduğunu gördü ve bu oran günümüzde en yüksek %42 olmaktadır. İş dünyasının doğası yüzünden insanlar pistonlu motorları daha fazla yakıt satılacağından dolayı daha karlı gördü ve günümüzde hala kullanılan standart hallerini aldılar.

Tesla Usulü Röntgen: Shadowgraph

1895 yılında Alman bilim adamı Conrad, Röntgen X-ışını adını verdiği gizemli bir enerji keşfetti ve eliyle kurşun perdenin arasına fotoğraf filmi yerleştiğinde, filmdeki elin kemikleri oluşturduğunu fark etti.

Çalışmadan ilham alan Tesla, elektron tüpleri kullanmış ve Shadowgraph adını verdiği kendi röntgenini oluşturmuştur. Tesla, Amerika’da ilk X-ışınları ile film çeken kişi olmuştur ve röntgen makinelerinin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Radyo

1895 yılında Tesla, 80 kilometrelik bir uzaklığa bir radyo sinyali iletmeye hazırlanıyordu fakat bunu gerçekleştiremeden laboratuvarı yandı. Sonrasında İtalyan Marconi, telgraflar üzerinde çalışıyordu ve 1896’da patentini aldı. Sistemi Tesla’nınkine oranla çok farklı ve basitti. Tesla daha çok onu güçlendirecek devreler kullanıyordu.

Tesla 1987 yılında paten başvurusu yaptı ve 1900 yılında patentini aldı. Marconi ise 1900 yılında patent başvurusu yaptığında benzerlikten dolayı reddedildi. Marconi arkasına güçlü destekçileri alarak kendi şirketini açtı. 1901 yılında Tesla’nın birkaç patentini kullanan Marconi, Atlantik’in her yerine sinyaller ulaştırabiliyordu. 1904 yılında hiçbir gerekçe gösterilmeden patent hakları Marconi’ye verildi. 1915 yılında Tesla, Marconi’ye dava açtı fakat devasa bir şirkete karşı savaşacak kadar güçlü değildi. Dava ise Tesla’nın ölümünden birkaç ay sonra sonuçlandı ve Tesla lehine çözüme kavuştu.

Alternatif Akım

Nikola Tesla, alternatif akımı bulan kişi değil, geliştiren kişidir. Tesla, kariyerinin başlarında doğru akımı geliştiren Edison için çalıştı. Doğru akım pile benzer ve yalnızca dışarıya elektrik verir. Sorunu ise elektrik uzağa gittikçe güç kaybetmektedir.

Tesla’nın geliştirdiği alternatif akım ise sadece güç göndermekle kalmaz ve gücü kaynağa geri getirir. Bu geniş bir alana büyük miktarda enerji gönderimini uygulanabilir hale getirmiştir.