OCR’nin Türkçe açılımı optik karakter tanımadır. Bilgisayara bir metni elle girmeye gerek kalmadan basılı, yazılı veya el ile yazılmış bir belgenin dijital ortama aynı şekilde yazı olarak aktarılmasını ifade eder. OCR genellikle PDF belgelerde kullanılır, ancak bazı durumlarda resim dosyalarının üzerindeki metinleri yazıya dökmek veya tablonun Excel’e aktarılmasını da sağlayabilir.

OCR Nedir ?

Metin tanıma olarak da adlandırılan OCR, sayı, harf ve noktalama işareti gibi karakterleri basılı veya yazılı belgelerin (örneğin gazete veya dergi veya deftere yazdığımız bir yazı) içerisinden okuyarak bilgisayara text (txt,word,excel gibi) formatta aktaran kısacası elektronik forma dönüştüren bir yazılım teknolojisidir.

Bazı OCR programları bu işlemi belge tarayıcıdan taranırken yaparken bazıları ise taranan belge bilgisayara aktarıldıktan sonra uygulayabilir. OCR ile oluşturulan bu dosyaları metin olarak düzenleyebilir ve yeniden biçimlendirebiliriz.

OCR Ne İşe Yarar?

ocr nedir - OCR (Optik Karakter Tanıma) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Normalde bir belge taranırken sadece fotoğraf görüntüsü alınır fakat OCR özelliği ile taranan belgelerin içinden metinleri alabiliriz veya aradığımız bir kelimeyi araştırabiliriz. Örneğin web sitemiz için deftere bir yazı yazdık ve bunu kolay yoldan yazı (txt) formatında bilgisayara aktarmak istiyoruz bu durumda yazdığımızı fotoğraf olarak değil text formda aktarmamız lazım. İşte tam da bu noktada OCR yazılımları devreye giriyor. Kısacası OCR teknolojisi ile üzerinde yazı yazan tüm dosyaların içindeki yazıları metin olarak bilgisayara çekebiliriz.

OCR’nin Tarihi

Metin tanıma sisteminin ilk kullanımı 1914 yılına kadar uzanırken, OCR teknolojisinin yayılmaya ve gelişmeye başladığı yıl 1950’lerden sonrasıdır. Fontları tanıma ile başlayan bu teknoloji günümüzde finans sektöründe kredi kartlarının üzerindeki bilgileri okumadan, matbaa sektörüne kadar pekçok alanda kullanılmaktadır. 1960’larda, birçok ülkede posta hizmetlerinin daha da hızlanması için OCR teknolojisi kullanılmaya başlandı. OCR teknolojisi günümüzde halen posta hizmetlerinde posta sıralamada kullanılan temel teknolojilerden birisidir.

Yıllar boyunca gelişen yapay zeka, makine öğrenmesi ve bilgisayarlı görüntüleme sistemleri sayesinde OCR teknolojisi daha doğru ve hatasız çözümleme yapar hale geldi.

OCR Nasıl Yapılır / Kullanılır ?

Telefonda OCR

mobil ocr programi iphone android - OCR (Optik Karakter Tanıma) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

OCR hizmeti veren ücretli ve ücretsiz birçok yazılım bulunmakta. Günümüzde Android ve iOS (Apple) cihazlar için mobil uygulamalar yer alırken bunlar kameradan çektiği görüntüyü kısa bir sürede metne dönüştürebiliyor. Play Store veya App Store üzerinde OCR tarama yazarak çeşitli programlar deneyebilirsiniz.

Online OCR Tarama

ONLINE OCR LOGO - OCR (Optik Karakter Tanıma) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Web sitesi üzerinden OCR tarama hizmeti günümüzde en çok kullanılan ocr tarama sistemlerinden birisidir. Bu sistemlere yükleyeceğiniz JPG, PDF gibi dosyaları kolayca metin formatına (xlsx – docx) çevirebiliyorsunuz.

Benim sürekli kullandığım site: onlineocr.net üstelik Türkçe harfleri dahi tanıyabiliyor kullanımı oldukça basit.

Gitmek için TIKLAYIN

Bilgisayardan OCR

Windows ve MacOS bilgisayarlar için birçok farklı OCR programı bulunuyor. İçlerinde tavsiye edebileceklerim; FreeOCR, Adobe Acrobat Pro, ABBYY FineReader OCR, Wondershare. Fakat yinede tavsiyem Onlineocr.net’i kullanmanız hem program yüklemeye gerek yok hemde dilediğiniz yerden kullanabiliyorsunuz.