Grönland yakınlarında okyanusun derin zifiri karanlığında, bilimcileri şaşırtan ve merak uyandıran bir keşif yapıldı. Okyanus karanlığındaki deniz yıldızı, şaşırtıcı derecede gelişmiş gözlere ve karanlığı aydınlatmaya yetecek ışıklara sahipti. Okyanus karanlığında ilgi çekmeyi başaran bu deniz yıldızı, okyanusu aydınlatmaya çalışan bir güneş gibi ifade edilmektedir.

Okyanusdaki Gizemli Deniz Yıldızı

İlgi çekici bu haberin kaynağı Grönland yakınlarında yaşanan bir olaydır. Grönland yakınındaki okyanusta, gece saatlerinde gökyüzünün ve okyanusun karanlığa kapıldığı saatlerde okyanusun dibinde görünen deniz yıldızı, merak uyandırmıştır. Biyo-ışıldama olarak adlandırılan bu ışık saçması, araştırılmak istenen bir konu olarak bilim dünyasının önüne gelmiştir. Görüntüleri itibariyle yıldız olarak adlandırılan bu canlıların, ışıldama özelliği olarak da yıldızları anımsatması güzel ve ilgi çekici bir an oldu. Deniz yıldızlarının bu biyo-ışıldama özelliklerini, karanlıkta yollarını bulmak ve diğer deniz yıldızlarıyla iletişim kurmak için kullanıldıkları düşünülüyor. Ancak bu düzey bir iletişiminin, deniz yıldızı gibi hayvanlarda bilinmediği de belirtilmektedir. Sadece bir iddia olarak düşünülmekte.

Deniz Yıldızı Görme Duyuları

Bu olaydan kısa süre sonra Grönland’da yaşayan 10’un üzerinde farklı deniz yıldızı türü incelendi. Bunların bir bölümü denizin üst yüzeylerinde yaşarken bir bölümü oldukça derinlerde yaşamaktadır. Araştırma ekipleri, derinlerde yaşayan deniz yıldızlarının görme becerilerini kaybederek hatta görme duyusunun komple yok olma ihtimalinden bahsediyor. Karanlık ortamda yaşayan hayvanların çoğunda görme duygusu olmuyor ve diğer duyuların aksine koku alma duyusu daha da artıyor. 10’un üzerinde deniz yıldızının incelenmesi sonucunda 1 deniz yıldızı türü hariç tüm deniz yıldızlarının gözünün olduğu fark edilmiştir.

İnceledikleri türler arasında özellikle 3 tanesi, oldukça derin sularda, gün ışığının ulaşmasının mümkün olmadığı 450 metreden daha derin sularda yaşamaktaydı. Ancak onlarında gözleri vardı. Görme becerilerinin oldukça yüksek olduğu belirten araştırmacılar, bu canlıların suyun üst yüzeyinde yaşayan deniz yıldızlarına göre görme duyularının daha da gelişmiş olduğunu ifade ediyorlar.

Işıldıyan Deniz Yıldızı

Araştırma ekibi içerisinde yer alan Garm, “Türlerin iki tanesinin biyo-ışıltılı olması ve ışık üretebilmesi bizim için çok ilginç oldu. Bir anda, iyi gören gözleri gayet anlamlı gelmeye başladı.” diyor. Bu keşiften sonra deniz yıldızları için var olan kanılar değişti. Deniz yıldızları biyo-ışıldama özellikleri sayesinde ve iyi görev gözleriyle hem çevrelerini aydınlatmakta hem de birbirlerini algılamaya çalışmaktadırlar. “Işık yardımıyla iletişim kurmak, nispeten küçük sinir sistemleri olan hayvanlarda bulmayı pek beklemediğimiz ileri bir davranıştır. Evrim sürecinin nasıl işlediğine ilişkin çok şey söylüyor. Büyük bir beyniniz olmasa bile, evrim yine de çözümler bulabilir, ki bu da ileri davranış sergileyeceğiniz anlamı geliyor” diyerek ekliyor Garm.