Ekran kartı bilgisayarların en önemli parçalarından bir tanesidir ve iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Dedicated (Paylaşımsız) ve Onboard (Paylaşımlı) olarak adlandırılmaktadır. Satın alınacak bilgisayarlardaki ekran kartı özellikleri, bilgisayarın çalışma potansiyelini etkileyen önemli faktörlerden biri olduğu için kullanıcılar tarafından çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Ekran kartının türlerini bilmek bu anlamda yarar sağlayacaktır. Onboard Ekran Kartı Nedir? Adlı yazımızda, bu ekran kartı türünün ne anlama geldiğini ve hangi işlevleri gördüğünü belirten ifadeler bulunmaktadır.

Onboard Ekran Kartı

Onboard ekran kartı, bilgisayarın hafızasından yararlanarak işlevlerini yerine getirir çünkü kendi içerisinde hafızaya (RAM) sahip değildir. Ekran kartınız onboard ise, bilgisayarınızın boşta duran hafızasından yararlanarak işlevlerini yerine getirir. Bu miktar ekran kartının yaptığı işlemler için harcadığı enerjiyle değişiklik gösterebilir.

Onboard Ekran Kartı Avantajları

  • Onboard ekran kartı, kendi hafızasını kullanmadığı için paylaşımsız ekran kartlarına göre daha ucuzdur çünkü gereksinimleri için bilgisayara bağımlıdır. Ekran kartları kıyaslandığında onboard türlerinin çok daha uygun fiyatlarda satıldığını görebilirsiniz.
  • Onboard ekran kartları daha az güç kullanır. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlarda onboard kullanımı daha çok rastlanır. Bilgisayar daha az güç kullandığı için pil süresi daha uzun süre dayanarak işlemlerinizi gerçekleştirmenize olanak sağlar.
  • Bilgisayarda günlük işlemlerini yerine getirmek isteyenlerin tercih edebileceği ekran kartı türüdür. Video, dizi, film gibi içerikleri izleyebilir, sosyal medyada gezinti yapabilir veya internet gezintilerinden yararlanabilirsiniz.
  • Fiyat olarak paylaşımsız ekran kartlarına oranla ucuzdur. Günlük işleri için bilgisayar kullananlar bu ucuzluğu yeterli bulmaktadır.

Onboard Ekran Kartı Dezavantajları

  • Bu ekran kartlarının daha az enerji harcamalarının sebebi, paylaşımlı ekran kartlarına orana daha zayıf bileşenlerden oluşmasıdır.
  • Onboard ekran kartına sahip bilgisayarlarda gelişmiş düzeyleri konfor içinde kullanmak zordur. Oyunlara ek olarak bilgisayarlarda yapılabilecek diğer işlemlerde de ekran kartı zorlanarak verimliliği düşürecektir.
  • Büyük ve yüksek donanım isteyen oyunları layıkıyla oynamak için onboard ekran kartından kurtulmanız gerekmektedir. Onboard üzerinde yapacağınız yükseltmeler oyun kalitesini çok büyük miktarda değiştirmeyecektir.
  • Yüksek grafik kalitesi gerektiren durumlarda kalite düşüşü görülür.

Dedicated (Paylaşımsız) Ekran Kartı Nedir?

Paylaşımsız ekran kartlarının kendi hafızaları bulunduğu için onboard ekran kartlarına oranla daha yüksek performans göstermektedir. Bilgisayardaki görevler yerine getirilirken kendi hafızasından yararlandığı için bilgisayardan ekstra bir güç istemez. Ekran kartının hafızası 4 GB ise bu işlemleri gerçekleştirirken kendi gücü yeterli olacaktır.

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve yeni ihtiyaçların doğmasıyla birlikte daha güçlü ekran kartlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Paylaşımsız ekran kartları da bu ihtiyacı karşılayan temel unsurdur. Üç boyutlu grafikler üretmek, programlar kullanmak, gelişmiş oyunları oynamak gibi işlemler için paylaşımsız ekran kartı kullanmak zorundasınız. Aksi takdirde işlemlerden verim alamazsınız.

  • Paylaşımsız ekran kartlarının onboard ekran kartlarına oranla en büyük dezavantajı fiyatlarıdır. Paylaşımsız ekran kartları çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmaktadır.
  • Paylaşımsız ekran kartlarının kullandığı enerji yüksek ısı yaymakta ve bu ısının karşılanması için kaliteli soğutma sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan soğutma işlemi karşılanmaz ise paylaşımsız ekran kartlarında bozulmalar gerçekleşebilir. Ekran kartının pahalı olduğunu düşünürsek gerekli bakımların yapılması zorunludur. Bilgisayar fanlarını ve soğutma sistemini düzenli olarak kontrol etmeli, gerek duyuluyor ise performansı arttırmalısınız.

Bazı bilgisayarlarda onboard ve paylaşımsız ekran kartları beraber bulunmaktadır. İşlemin boyutuna göre ekran kartlarından biri kullanılmakta ve tasarruf sağlanmaktadır. Bilgisayarda rutin işlerinizi yapıyorsanız onboard, daha yüksek enerji gerektiren işler yapıyorsanız paylaşımsız ekran kartı devreye girmektedir. Ekran kartı üreticileri son dönemlerde bu durumu daha çok tercih etmektedir.