İster bireysel ister kurumsal kullanıcı olun her bilgisayarda kurulu olan programlar arasında yer alan Microsoft Outlook ile ilgili donma kasma gibi sorunlar diğer programlarda olduğu gibi bunda da baş göstermekte. Outlook sürümleri arasında 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 ve Office 365 yer alırken başlıktada belirttiğimiz açılışta donma veya işleniyorda takılma sorununun çözümü açılışta yüklenen eklentileri devre dışı bırakmaktan geçmektedir. Bu eklentilerin bazıları kendiliğinden Office kurulumunda yüklenirken bazıları örneğin teamwiever vb. programların kurulumu sırasında outlook üzerine eklenti olarak yüklenmekte.

Outlook Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Bendeki Office sürümü 2016 fakat hepsi birbirine menü yerleşimi olarak çok benziyor buna göre anlatmaya çalışacağım.

outlook acilista donma - Outlook Açılışta Donma Sorunu ve Çözümü (Eklentileri Devre Dışı Bırakma)

1. Adım: Dosya menüsüne tıklayalım açılan sol menüden Seçeneklere tıklayalım.

outlook eklentileri devre disi birakma - Outlook Açılışta Donma Sorunu ve Çözümü (Eklentileri Devre Dışı Bırakma)

2. Adım: Eklentileri seçelim COM Eklentileri yazan yerden Git diyelim.

outlook eklentileri devre disi birakma 1 - Outlook Açılışta Donma Sorunu ve Çözümü (Eklentileri Devre Dışı Bırakma)

3. Adım: Karşımıza COM eklentileri listelenecek burada gereksizleri tespit etmeniz gerekiyor. Ben şuan hepsini kapattım herhangi bir sorunla karşılaşmadım ve Outlook açılışıda hissedilir derecede hızlandı. Tavsiyem PDFMaker Office Com , TeamViewer , Social Connector 2016 , VBA Eklentisi , OneNote kullanmıyorsanız OneNote’u, Sharepoint Server İş Arkadaşı kapatılabilir.

Bazı iş yerlerinde Exchange mail server kullanılmakta bu durmda Exchange eklentisini kapatmamanız tavsiye olunur fakat gmail, outlook vb. bir web mail kullanıyorsanız bunuda kapatıp Outlook’un açılışta donma yavaş açılma sorununu kökten çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Gmail yönlendirme nasıl yapılır?

Outlook Donmasının Diğer Nedenleri

Eklentileri devre dışı bıraktığınız halde Outlook açılışta veya çalışırken donma yapıyorsa kontrol etmeniz gereken diğer önemli detay veri dosyanız olacaktır. Veri dosyasının nasıl kontrol edileceğini veya onarım işlemlerinin nasıl yapılacağını ilerleyen günlerde sizlere resimli olarak anlatacağız.