Dünyanın en popüler mail programlarından birisi olan ve Microsoft Office ürün ailesi içerisinde gelen Outlook, ister bireysel ve kurumsal birçok kişi tarafından kullanılıyor. Hatta bazı firmalar işe alımlarda “Outlook kullanımını bilen” cümlesini bile geçirmeye başladılar. Durum böyle olunca yanlışlıkla gönderilen maili geri çekme konusunuda bilmek oldukça önem arz ediyor.

Anlatacağımız yöntemi Office 2010, 2013, 2016, 2019 ve Office 365 üzerinde aynen uygulayabilirsiniz menüler %90 oranında birbirinin aynısı.

Outlook Gönderilen Maili Geri Çekme nasıl yapılır ?

Gönderdiğimiz maili geri çekmek için yapmamız gerekenler sırası ile şu şekilde;

outlook gonderilen maili geri cekme - Outlook Gönderilen Maili Geri Çekme - Nasıl Yapılır ?

1. Adım: Outlook programı üzerinden gönderilmiş öğeler bölümüne gelelim ve gönderdiğimiz maile çift tıklayarak açalım.

outlook gonderilen maili geri cekme bu iletiyi geri cek - Outlook Gönderilen Maili Geri Çekme - Nasıl Yapılır ?

2. Adım: Gönderilen maili açtığımızda İleti sekmesinin altında Eylemler > Bu İletiyi Geri Çek bölümü göreceksiniz buraya tıklayalım.

Açıklamada da yazdığı gibi bu işlem; “İletiyi geri çekme işlemi, ileti okunmadıysa bu iletinin alıcı gelen kutularında bulunan kopyalarını siler veya değiştirir.”

outlook gonderilen maili geri cekme 1 - Outlook Gönderilen Maili Geri Çekme - Nasıl Yapılır ?

3. Adım: Açılan bölümde karşınıza iki farklı seçenek gelecek 1. seçenek bu iletinin okunmamaış kopyalarını sil, 2. seçenek Okunmamış kopyaları sil ve yerine yeni iletiler koy.

1. Seçeneği kullanırsanız gönderdiğiniz maili karşı taraf açmadıysa gelen kutusundan silecektir.

2. Seçeneği kullanırsanız eğer gönderdiğiniz maili karşı taraf açmadıysa silecek ve bunun yerine istediğiniz bir maille değiştirmesini sağlayabilirsiniz veya bu mail yanlışlıkla gönderilmiştir gibi bir açıklama yazabilirsiniz.

Tamam tuşuna bastıktan sonra geri çekme işlemi başlayacaktır.

Sonuç olarak  geri çekme işlemi sonucu başarılı veya başarısız diye size bir mail gelecektir buna göre sonucu öğrenebilirsiniz.

İleti Geri Çekme Başarısız – İleti Geri Çekilemiyor

Gönderilen maili geri çekme konusunu resimli olarak anlatmaya çalıştık. Burada anlatılan işlemler sizin ve karşı tarafın mail sunucu yazılımına bağlı olarak çalışadabilir çalışmayadabilir. Bazı mail sistemleri geri çekmeyi desteklemediği için işlem başarısız olabiliyor bunun sonucu zaten size bildirim olarak gelecektir.