Değişen ve gelişen tarihsel sürecin sonucunda günümüzde evden para kazanma veya iş olanakları yaratma fikirleri için farklı gelişmeler yaşanmaktadır. İnsanlar hem evlerinden vakit geçirip hem de zamanlarını kullanarak gelirler kazanmayı hedef haline getirmektedir. Oyun oynayarak gelir kazanmak mümkün mü sorusuna cevap vereceksek olursak, oyun oynayarak para kazanmak mümkün. Doğrudan veya dolaylı olarak para kazandıran oyunlar mevcut. Yaptığınız eylemler sonucu gerçek para veren oyunlara doğrudan, elde ettiğiniz sanal başarıları gerçek para ile değerlendirmenize ise dolaylı yoldan para kazanma demekteyiz.

1: Second Life

Second life, 2003 yılında Linden Research kuruluşu tarafından hizmete sunulmuş, internet tabanlı sanal oyun dünyasıdır. Özgür ve sınırsız bir dünyayı anlatan “Snow Crash” adlı bilim kurgu kitabından esinlenerek ortaya çıkarılmıştır. Second Life oyunun şu an 2 milyonu aşkın üyesi bulunmaktadır. Oyunun başlangıcında kendinize yarattığınız avatar karakter ile oyuna giriş yapıp sanal dünyanın kapısını aralıyorsunuz. Oyunun gerçek para kazanabileceğiniz bir algoritması bulunuyor. Oyunda içerikler, giysiler yaratıp satabileceğiniz gibi emlak konut alıp satma işlemlerini de gerçekleştirebiliyorsunuz. Çeşitli sosyal aktiviteleri dahi oyun içinde gerçekleştirip para kazanma olanağınız bulunuyor. Etkinlik ve toplantı düzenleme, bunları organize etme, sanat ve müzik konserleri, doğa aktiviteleri gibi birçok seçenek sizlere sunulmuş durumda.

Oyun içinde kazandığınız paraları oyunun forum platformu olan LindeX Currenc Exchange platformunda satışa çıkarıp oluşan arz ve talep dengesine göre satarak gerçek paraya dönüştürebiliyorsunuz. Ülkemiz şartlarında değerlendirdiğimizde 90 oyun parasının yaklaşık 1 TL’ye karşılık geldiğini söylemek mümkün. Bu oyundan oldukça fazla gelir sağlayan kişiler mevcut durumda.

2: Entropia Universe

Bir başka MMORPG oyunu ise Entropia Universe oyunudur. Bu oyunun Second Life oyununa kıyasla biraz daha artısı bulunmaktadır. Daha geleneksel yöntemlerle hazırlanmış oyunda, oyun içinde yapılan görevler klasik MMORPG oyunları çizgisindedir. Görevler yapabilir veya avlanabilirsiniz. Oyundaki para birimi olan Pofect Entropia Dollars (PED), gerçek para ile kıyaslandığında 3 PED yaklaşık olarak 1 TL etmektedir. Second Life oyununa kıyasla artısının olmasının sebebi ise PED para birimlerinizi hiçbir aracıya ve satışa ihtiyaç duymadan doğrudan banka hesabınıza çekebilirsiniz. Entropia oyunu bu yüzden para kazandıran oyunlar kategorisine girmeyi hak ediyor.

3: Exodus 300

Exodus 300, para kazandıran oyunlar kategorisindeki bir diğer önemli oyundur. Çağ olarak 1000 yıl ötesinde gerçekleşen sanal dünyada, yaşanan felaketlerden sağ kalan dünyalıların, yaşamlarına devam edebilmek için mineral bulmaları gerekmektedir. Bu arayışlar ve oyun süreci sizlere Mars Doları kazandırmaktadır. Mars doları kazanmak için sizlere birçok yol sunulmuş durumda. Yıkıntıları arayarak, diğer oyuncular ile mücadele ederek ve volkanların patlamasını sağlayarak Mars Doları kazanabilirsiniz.  Oyunda geçirdiğiniz sürenin ve mücadelenin artmasından kaynaklı biriken mars dolarlarınızı gerçek paraya çevirerek paranızı kazanabiliyorsunuz. Üstelik farklı dönemlerde yapılan üye çekim politikaları sebebiyle her üyeye hoş geldin bonusu sağlanmaktadır. 300 bin mars doları para birimine kıyaslandığında nakit olarak yaklaşık 20 dolara eş olmaktadır.

4: Team Fortress 2

Team Fortress 2, oyununu para kazandıran oyunlar kategorisinde incelememizin sebebi oyunun “kozmetik eşya pazarı” yaklaşımına destek sağlamak amacıyla kurulmuş olmasıdır. Oyun içinde birçok oyuncu kendi karakterini yaratırken kendi yarattığı veya esinlendiğini kozmetik ürünler sayesinde daha havalı ve çekici görülebilmektedir. Sosyal oyunlarda bu tip görüntüler her zaman ilgi çekici olmuştur. Oyuncuların yarattığı karakter eşyaları bir diğer oyuncular tarafından satın alınmak isteniyor ve bu olay kozmetik eşya pazarını ortaya çıkarıyor. Tasarlayarak sahip olduğunuz eşyaları almak isteyen bir başka oyuncularla para takası gerçekleştirilebilmektedir. Oyun kurucuları, Team Fortress 2 oyundaki eşyaların %90’ının oyunun oynayan kişiler tarafından tasarlandığını açıklamıştır. Başarılı tasarımlar ve fikirler üreten kişiler Team Fortress 2 mağazasında da satılıp, yaratıcılık fikirlerini paraya dönüştürebiliyor.

Dolaylı Yoldan Para Kazandıran Oyunlar

Para kazandıran oyunlar kategorisini incelediğimizde dolaylı yoldan olarak da para kazanabilirsiniz. 1990’lı yılların sonundan itibaren internet çağının başlamasıyla birçok web tabanlı oyun hizmete sunulmuş ve milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır. Bu oyunlarda karakterler sürekli olarak ilerleme halindedir. Hesaplarınız en düşük seviye olan 1 Level ile başlar ve ilerlemeye devam eder. Oyun boyunca yaptığınız görevler ve mücadeleler sonucu, oyun paraları kazanabilir, envanterini en kaliteli şekilde oluşturabilir ve karakterinizin seviyesini oldukça yükseğe çıkarabilirsiniz. Karakterinizin seviyesi arttıkça bu hesapları ticarette kullanabilir ve satışa koyabilirsiniz. Bazı oyunlarda ise kazandığınız sanal paralar birçok forum sitesinde satın alınmaktadır. League Of Legends, Dota 2, Counter Strike Global Offensive, Player Unkown’s Battlegrounds, King of the Kill, Knight Online, World of Warcraft gibi oyunların kullanıcı sayısı milyonları geçmişken bu oyunların pazarları da inanılmaz büyüktür. Kullanıcı sayısı yüksek olan oyunlar dönem içinde birçok turnuva düzenliyor ve kazanan kişiler ödüllerin sahibi olabiliyor.