Paramedik, hasta ve yaralılarına hastaneye ulaştırılmasında görev yapan, yaşamına etki eden önemli bir meslektir. Kritik durumlardaki hastaların ambulans ile hastaneye taşınmaları veya olay yerinde yapılan ilk ve acil müdahaleleri paramedik mesleğindeki kişiler gerçekleştirmektedir. Paramediklik Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızda bu mesleğin görevleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Paramedik Nedir?

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri (AABT) diğer adıyla Paramedik mesleğine sahip kişiler, hastaların hayati durumlarını kontrol etmek için hastaneye ulaşmadan müdahalede bulunurlar. Ani gelişen ve hayatı tehdit eden durumlarda yaralının kanamasını durdurmak, bilincini açık tutmak, durumun kötüleşmesini engellemek gibi birçok görevi bulunmaktadır. İlk ve acil müdahale konularında bilgi sahibi oldukları için epilepsi nöbetinden trafik kazasına, doğumdan kalp durmasına kadar birçok konuda hastanın hayati durumunu kontrol etmeye çalışırlar.

Paramedikler Nerde Çalışır?

Paramedikler devlette ve özel sektörde iş imkanına sahiptirler. Sağlık Bakanlığı 112 Ambulans istasyonlarında görev alabilecekleri gibi aynı görevi özel hastanelerde de gerçekleştirebilirler. Mezun olan kişiler bu iki görev yerini daha çok tercih etmektedir. Özel sektörde yer alan revir ve kliniklerin de Paramedik ihtiyacı bulunmaktadır.

Paramedik Neler Yapar?

 • Paramedikler hastanın hastaneye ulaştırılması için ilk müdahalelerde bulunur. Bakanlık tarafından belirlenen prosedürlerde ilk yardım konusunda kullanabileceği ilaçlar ve sıvılar belirtilmiştir.
 • Hastanın nefes alışverişini kontrol altına tutmak için hava yolu uygulamaları yapar.
 • Yaraların kapatılması, basit kanamaların durdurulması, kırık, çıkık gibi yaralanmalar ve travma stabilizasyonu konusunda ilk müdahaleyi yapar.
 • Hastanın bulunduğu konumdan hastaneye taşınması için nakle hazır hale getirilmesini sağlar.
 • Ritim değerlenmesi için EKG çekimini gerçekleştirir ve kontrolünü sağlar.
 • Kişi doğuma yetiştiriliyor ise doğuma yardımcı olur.
 • Hastane ile ambulans arasındaki iletişimi hızlı bir şekilde gerçekleştirir.
 • Ambulansın düzenli olarak hazır halde olması için tıbbi araç ve malzeme yönünden kontrolünü gerçekleştirir.
 • Zorunlu durumlarda ambulans sürücülüğünü üstlenir.

Paramedik Bölümü Kaç Yıllıktır?

Paramedik bölümü öğrencilerine ön lisans yani 2 yıllık olarak eğitim verilir. Bölümdeki ders sayısının arttırılması ve 4 yıllık bir süreye yayılması için talepler vardır ancak şimdilik bir değişiklik yoktur.

Paramedikler DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

Paramedik bölümünü okuyan kişiler DGS ile geçiş yapma hakkına sahiptir. Bölümü başarı ile bitiren kişiler;

 • Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümüne,
 • Hemşirelik bölümüne,
 • Acil yardım ve afet yönetim bölümüne geçiş yapabilir.

ATT ve Paramedik Aynı Şey Mi?

ATT ile Paramedikler farklı eğitimler alarak atamaları gerçekleştirilir. ATT olarak adlandırılan Acil Tıp Teknisyenleri, sağlık meslek liselerinde eğitim olduktan sonra atanma şansına sahiptir. Paramediklerin ise ön lisans mezunu olarak atamaları gerçekleştirilir. Eğitimleri farklıdır ama yaptıkları çalışmalar benzerdir.

Kimler Paramedik Olabilir? Paramediklerin Özellikleri

Paramedik bölümüne sahip kişilerin ataması gerçekleştirilirken belirli fiziksel özelliklere ve sağlık durumuna sahip olmaları gerekmektedir. Adaylara boy sınırı uygulanmaktadır. Erkek öğrenciler için 1,65, kız öğrenciler için ise 1,60 metre minimum boy kuralı bulunmaktadır. Kilo ise boyları ile orantılı olmalıdır. Örnek olarak 1,70 boyundaki bir kişinin kilo ağırlığı 75 ile 55 arasında olmalıdır. Bu kuralın amacı, ekiplerin az kişiyle çalışmasından kaynaklı müdahale sırasında hastayı taşıyabilecek yeterliliğe sahip olabilmesidir. Boy sınırının kalkması için görüşmeler sürmektedir.

Paramedikler sürücü belgesi almak zorundadır. Bölüm öğrencileri kayıt yaptırmadan önce Üniversite Tıp Fakültesi’nden herhangi bir engel olmadığına dair belge almalıdır. Üniversite tercihi yapacak kişilerin bölüm şartlarını okumaları önemlidir.