Periyodik tablo, var olan elementleri belirli bir sistem içerisinde aktararak daha anlaşılır seviyeye getiren çizelgedir. Elementler periyodik tablo içerisinde sistemli ve sayılı olarak yer almaktadır. Her elementin bir sayısı ve simgesi vardır. Periyodik tablo nedir? Adlı yazımızda periyodik tablonun ortaya çıkışı ve hakkında merak edilen tüm bilgiler için detaylı açıklamalar yer almaktadır.

 Periyodik Tablo Nasıl Ortaya Çıktı?

Periyodik tablo Johann Wolfgang Döbereiner tarafından Triadlar Kuralı kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmanın ilk amacı elementlerin benzerliğinden yararlanarak sınıflandırılmasıydı. Hafif ve ağır elementlerin toplamının yarısı ortanca elementi verecek şekilde bir sınıflandırmayla tablo ortaya çıkarılmıştır. Wolfgang’ın bu çalışası periyodik tablonun ilk örneğidir.

Yeni elementlerin keşfedilmesi ve elementler hakkında yeni bilgilerin edinilmesi ile yeni periyodik tablonun ihtiyacı kaçınılmaz hale gelmiştir. Tablonun işlevselliğini arttırmak için yeni bir sınıflandırma ile düzenlenmesi gerektiğini savunan Alexandre Emile Beguyer de Chancourtois adlı bilim adamı olmuştur. Yeni tasarladığı tabloda elementlerin kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre sınıflandırmasını gerçekleştirdi. John Newlands’ın Oktavlar Kuralından yararlanarak elementler sıralandığında benzer elementler aynı grupta yer aldı ve sistematik bir düzenin temelleri atıldı.

Henry Moseley’in 1913 yılında gerçekleştirdiği periyodik tablo sisteminde ise elementleri atom numaralarına göre sıralamanın daha uygun ve modern olduğunu ifade etmiştir. Tüm bu çalışmalar günümüzde kullanılan periyodik tablonun şekillenmesine yol açmıştır. Tabloya son düzenlemeler ise Glenn Seaborg tarafından verilmiştir.

periyodiktablo 1024x576 - Periyodik Tablo Nedir?

Periyodik Tablo Hakkında

 • Periyodik tabloda ilk olarak 94 adet element bulunurken daha sonrasında laboratuvar ortamında elde edilen elementlerinde eklenmesiyle birlikte sayı 118’e yükselmiştir.
 • Elementler artan atom sayılarına göre sıralanır.
 • Periyodik tablo içerisindeki kategoriler; metaller, yarı metal, ametal olarak belirlenmiştir. Yine kendi içerisinde kategorilere ayrılmaktadır.
  Metaller; Alkali metal, alkali toprak metalleri, geçiş metalleri, ara geçiş metalleri
  Yarı Metal
  Ametal; Diğer ametaller, soygaz
 • Savaş döneminde Amerika ve Rus devletlerinin mücadelesi bilim alanında da etki göstermiştir. Yapay elementler ortaya çıkaran devletler, sembollere isim ve kendi kısaltmalarını vermişlerdir.
  Amerika; Berkelyum (Bk), Amerikyum (Am), Kaliforniyum (Cf)
  Rusya; Fermiyum (Fm), Einsteinyum (Es), Hassiyum (Hs)
 • Periyodik tablo içerisinde bulunan elementlerin en değerlisi Fransiyum (Fr)’dur. 1 gramı yaklaşık olarak 1 milyar dolar olarak satılmaktadır.