Sosyal medya platformları içerisinde çıkış yakalayan popüler uygulamalardan bir tanesi olan Pinterest, insanlar arası etkileşim sağlanmasında önemli bir konuma doğru ilerlemektedir. Fotoğraf ve video paylaşımı konusunda sayısız içerik fırsatı sunan Pinterest, bu yapısıyla kullanıcılar için ilgi çekici bir dünyayı barındırıyor. Pinterest nedir? Pinterest rehberi adlı yazımızda, uygulamanın kullanıcılara neleri sunduğu ve uygulamanın nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler yer almaktadır.

Pinterest Ne İşe Yarar?

Pinterest, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşabildiği sosyal medya platformudur. Kullanıcılar kendilerine ait profilleri ile bu paylaşımların arasında gezintiye çıkabilir veya kendi paylaşımlarını gerçekleştirebilir. Diğer kişilerin paylaşımlarını görerek farklı bir bakış açısı kazanan, yeni hobiler elde eden veya farklı yerleri keşfeden kullanıcı sayısı oldukça fazladır.

Kişiler Pinterest uygulamasını kullanarak kendi içeriklerini paylaşabilirler. Bu içerikleri direkt kendileri oluşturabilir veya daha önce başka kullanıcının paylaştığı içeriği düzenleyerek tekrardan paylaşım gerçekleştirebilir. Uygulama içerisinde paylaşılan içeriklerden sevdiklerinizi kaydederek tekrardan bakmanız mümkündür. Bu yönüyle sizler için dijital pano özelliğini sunmaktadır.

Pinteresti Kullanmaya Başlayalım

Pinterest’i kullanmaya başlamak için öncelikle üyelik işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Üye olmayan kişiler paylaşılan fotoğrafları görebilmektedir ancak kendi paylaşımlarını yapabilmek için üyeliğe ihtiyaç duymaktadır.

Pinterest ana sayfasına giriş yaptıktan sonra sizden istenen üyelik bilgilerini doldurarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kişisel üyeliğin yanı sıra Google veya Facebook aracılığıyla da kısa sürede bağlantı kurabilir ve profil oluşturabilirsiniz.

Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra Pinterest tarafından ilgi alanlarınız sorgulanacaktır. Sizlere en iyi akışın sunulabilmesi için buna ihtiyaç vardır. Sizlerde ilgi alanlarınızdan en az 5’ini seçerek ana sayfanızda bu resimlerin olmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Pinterest Tablosu Oluşturun

Uygulama içerisinde paylaşılan diğer fotoğraflardan beğendiklerinizi kaydederek pinleme yapabilirsiniz. Pinterest uygulamasının en öne çıkan detaylarından birisi olan pinleme için aşağıdaki yolları takip ediniz.

1.Pinterest Üzerinde Beğendiğiniz Fotoğrafları Kaydedin

Üyeliğinizi oluştururken sizden istenen ilgi alanlarınıza yönelik fotoğraflar ana sayfanızda yayınlanacaktır. Bunlara ek olarak sayısız konuda milyonlarca fotoğrafa ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafları kaydetmek için fotoğrafına üzerine tıklayın ve üst tarafta beliren kırmızı kaydet butonuna tıklayınız. Bu işlemi ilk defa yaptığınız için kendinize bir pano ve isim oluşturmanız gerekecektir. Daha sonraki kaydetmelerinizde yine bu alanı kullanarak otomatik kaydetme yapabilirsiniz.

2.Bilgisayarınızdaki Fotoğrafları Kaydedin

Profilinizin görüntülendiği alana tıklayınız. Arama çubuğunun yanındaki artı işaretine tıklayarak Pin oluşturma seçeneğini seçiniz. Bilgisayarınız üzerinde bulunan herhangi bir fotoğrafı buraya sürükleyerek ekleyebilirsiniz.

3.Başka Kişileri Takip Edin

Pinterest üzerinde herkesin kendine özgü profili ve panosu bulunmaktadır. Fotoğraf paylaşımlarını beğendiğiniz kişileri takip edebilir ve her paylaşımlarının ana sayfanıza düşmesini sağlayabilirsiniz. Profil takibine ek olarak herhangi bir konu ile alakalı şekilde oluşturulan panoları da takip edebilirsiniz. Bunları bir sergi olarak görebilirsiniz.

Takip ettiğiniz ve ilgilendiğiniz panolara göre sizlere yeni öneriler sunulacak ve etkileşiminiz arttırılacaktır. Uygulama, sizlerin ilgi alanlarını sunmaya devam edecektir.

5.Pinterest Kullanıcıları ile İletişime Geç

Uygulamayı kullanan diğer kişiler ile iletişime geçmenize de olanak sağlanmaktadır.

  • Gönder Butonu: Fotoğrafın altında yer alan bu seçenekle, gönderiyi başka bir kullanıcıya iletebilirsiniz. Üstelik bu pinleri farklı sosyal medya platformlarında da paylaşabilirsiniz.
  • Yorum Butonu: Fotoğraf veya video paylaşımlarının altına görüşlerinizi ifade edebilirsiniz.
  • Fotoğraf ve Not Ekleyin: Eklediğiniz fotoğraf veya videoya ek olarak not eklemeniz de mümkündür. Kişiler bu alanda kendi görüşlerini veya içeriği tarif eden detaylara yer vermektedir.

Pinterest İstatistikleri

  • Uygulama içerisinde kişisel profiller kadar işletme hesapları da yer almaktadır. İşletme hesaplarının toplam sayısı 500 bini aşkındır.
  • Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu kadındır. Bu seviye %80 civarındadır.
  • Pinterestte aylık görüntülenme sayısı 5 milyarı geçmektedir.
  • Daha çok dış dünya fotoğraflamaları vardır. İnsanların kendini paylaştıkları fotoğrafların oranı tüm fotoğraflara oranla %20’dir.
  • Bir ziyaretçi ortalama 2 dakika vakit geçirmektedir.
  • Pinterest kullanıcıları ürün satın alma konusunda ürün başı ortalama 150 dolar ödemektedir.
  • Günlük pinlenen makale sayısı ortalama 5 milyondur.