Plasebo etkisi, ilk defa 1785 yılında George Motherby tarafından kullanılmıştır. Kelime anlamı olarak “memnun etmeliyim” anlamı taşımaktadır. Kişiler arasında ise şeker hapı olarak da adlandırılır. Plasebo etkisi ve Plasebo’nun anlamını sizler için bir araya getirdik.

Plasebo Tedavisi

Plasebo etkisi, tıbbi olarak içerisinde bir ilaç bulundurulmayan ancak kişinin iyi olacağını düşünerek ilaç kullanmasını sağlayarak iyileşmesini ortaya çıkarma halidir. Vücuda herhangi bir ilaç girişi olmadan, kişinin iyi olacağına inanması ve iyi olacağını düşünerek haplarını tüketmesi sonucunda görülen olumlu etkiye Plasebo etkisi denir. Vücudun iyileşmeye olan inancını kazanması amaçlanarak herhangi bir antibiyotik ve ilaç maddesine gerek kalmadan savunma mekanizmasıyla iyileşme gösterebilir. Bazı durumlarda ise kişi kendisini hasta olduğuna inandırmıştır. Plasebo etkisiyle birlikte bu sefer de iyi olacağına karşı savunma gerçekleştirmiştir.

Plasebo etkisi, sadece basit durumlarda kullanılmaz. Vücudun bağışıklık kazanması, kişinin hem zihnen hem de bedenen tedavi olacağına inanması birçok hastalığı yenmeye karşı iyi bir çözümdür. Sağlık çalışanlarının tedavi etmek amacıyla yoğun uğraş verdiği birçok büyük hastalığın çözümündeki temel esas iyileşmeye olan inanç ve azimdir. Öyle ki kanser hastalığının tedavisi için bile önce yüksek moral ve azim gerekliliği vurgulanmaktadır.

Plasebo İyileştiriyor Mu?

Yapılan araştırmalar ve sonuçlar incelendiğinde Plasebo Etkisinin, uygulanan hasta sayısının yüzde 30’unda işe yaradığı yönünde olumlu sonuç belirtilmiştir. Araştırmacılar, Plasebo Etkisinin, psikolojik bir tepkiyi dürtüleyip harekete geçirdiğine inanmaktadır. Edinilen sonuç ve bulgular neticesinde doktorların bazı durumlarda Plasebo ilaçlarını kullanmalarında hiçbir sakınca görülmemektedir. Bu uygulamaya karşı çıkanlarda tabi ki bulunmaktadır.

Plasebo Tedavisi ve Psikolojik Etki

Plasebo Etkisi, hastalıkların dışında gündelik hayatta birçok sorun ve kaygı yaşayan kişilerde de kullanılır. Stres, gelecek kaygısı, sosyal hayatın düzensizliği ve memnuniyetsizlik gibi sorunlarla doktorların kapısını çalan kişiler, ağır bir hastalıkları olmamasına karşın bu durumlardan kaçmak amacıyla tedavi görmek ve ilaç almak isterler. Plasebo Etkisi sayesinde ilaç alarak düzeleceklerine inandırılan hastalar, bünyelerine herhangi bir ilaç girmeden aspirin ve vitamin gibi destekleyici haplar kullanılarak yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda Plasebo’nun, ağrı ve belirtilerini kestiği, kasları ve sinirleri gevşetebildiği de görülmüştür.

Doktorlar Plasebo İlaçları Yazıyor Mu?

Bu konu en çok merak edilen ve tartışılan konular arasında yer almaktadır. 2007 yılında Amerika’nın Chicago Üniversite’nde yapılan Plasebo Etkisi araştırmalarında, bölgede yer alan 200 doktora tıp hayatları boyunca Plasebo ilaçları yazıp yazmadıkları sorulmuştur. 200 kişiden yüzde 45’lik bir doktor grubu daha önce tıp hayatları boyunca Plasebo Etkisi yaratacak ilaçlar yazdıklarını ifade etmişlerdir. Daha sonra 2008 yılında yine Amerika’da gerçekleştirilen ve 600 doktorun katılım sağladığı bir ankette, yüzde 50 oranında Plasebo Etkisi yaratacak ilaçları reçete ettikleri ifade edilmiştir.