Windows 8 ile birlikte Windows ürün anahtarları artık çoğu OEM bilgisayarda Bios’a gömülü olarak gelmekte. Aynı durum Windows 8.1 ve Windows 10 içinde geçerli. Bu durumda özelikle bilgisayarına format atacak kullanıcılar için aktivasyon sorunlarına neden olabilmekte veya Windows key’i bilmediği için sürüm uyuşmazlıklarında lisanssız windows kullanmak durumunda kalıyor.

Programsız CMD Komut İstemi ile Bios’a Gömülü Key Nasıl Öğrenilir?

Başlat / Arama çubuğuna CMD yazıp sağ tıklayalım ve yönetici olarak çalıştır diyelim.

Karşımıza çıkan siyah ekrana aşağıdaki kodu yazalım veya kopyalayıp yapıştıralım ( CTRL+C kopyalama yapar  CTRL+V yapıştırma yapar) ardından Enter’a basalım.

Kod kısa bir sürede Windows ürün anahtarınızı bulacak ve aynı ekrana yazacaktır sonuç aşağıdaki resimdeki gibi olacak.

Bios’a Kayıtlı Windows Ürün Anahtarını Bulma CMD Komutu:

wmic path softwarelicensingservice get oa3xoriginalproductkey

bios kayitli key bulma programsiz cmd ile urun anahtari bulma - Programsız CMD ile Bios'a Gömülü Windows Ürün Anahtarını Bulma

Windows Ürün Anahtarı Nedir Ne İşe Yarar?

Birçok program üreticisi gibi Microsoft’ta kendi yazılımlarının her birisi için farklı ürün etkinleştirme kodları sunar. Windows için bu işlem bazı bilgisayarlarda diğer bilgisayara yüklü gelebileceği gibi Freedos bilgisayarlarda herhangi bir lisans anahtarı bulunmaz. Bu durumda eğer yasal ve lisanslı Windows 10 vb. bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız bir ürün anahtarı satın almanız gerekir.

Ürün anahtarınız olmadan elinizdeki Windows Iso dosyasından kurulum yaptığınızda işletim sisteminizin birçok özelliğini kullanamayacaksınız ve sürekli etkinleştirme uyarısı ile karşılaşacaksınız.

CMD ile Yapılabilecek Diğer İşlemler

Bu yazımızda sizlerde CMD komut istemi sayesinde yapabileceğiniz oldukça faydalı bir işlemi resimli olarak anlatmaya çalıştık adımlar oldukça basit. Yine sitemizde yer alan diğer CMD ile yapabileceğiniz işlemler hakkında bilgi almak için CMD ile format atma, CMD ile bilgisayarı kapatma yeniden başlatma, CMD ekranı özelleştirme linklerine tıklayabilirsiniz.