Rom ve Ram kavramları, her iki bilgisayarda bulunan temel unsurlardandır. Bilgisayarının teknik donanımını inceleyen her kişi bu iki kavramla karşılaşmaktadır. Farklılıkları ise ortadaki bir harften çok daha fazlasıdır. Bilgisayar kullanıcılarının merakla araştırma içine girdikleri bu durum Rom Nedir? Ram’den Farkı Nedir? Adlı yazımızda detaylı olarak incelenmektedir.

Rom Kavramı Nedir?

Bilgisayarlardaki Rom kavramı, bilgisayarın çalışmasını sağlayan temel bilgileri bünyesinde barındıran birim olarak adlandırılmaktadır. Bilgisayarda daha önceden kaydedilmiş olan bilgilerini kullanarak bilgisayarın ön yükleme gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Diğer bir deyişle “Salt Okunur Bellek” olarak anılmaktadır. Read Only Memory (ROM) kelimesinin kısaltması olarak oluşturulmuştur.

Rom birimi, bilgisayarlar için hayati öneme sahiptir. Rom biriminin hasar görmesi veya bilgisayarda hiç bulunmaması durumlarında cihazlar çalışmayacaktır. Öyle ki bu birim, bilgisayar kapalı olsa dahi kendini korur ve her an bilgisayar çalışacakmış gibi hazır bulunur. Cihazların çalışmasını sürdürmesi üzerine işlem görmesi sebebiyle diğer elektronik aletlerde de kullanılmaktadır. Kahve makinesi, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik cihazlarda Rom birimine yer verilmektedir.

Bilgisayarın üretildiği dönemlerde hazırlanan Rom birimi, bilgisayar üzerinde hasara uğramadığı sürece sonsuza kadar saklanmaktadır. İçerisindeki bilgiler okunabilmekte ancak yeni veri girişine izin vermemektedir. Bilgilerin bu birim içerisinde değiştirilmeden saklanmasındaki amaç ana yapıyı bozmamaktadır. Bilgilerin kazara dahi olsa silinmesini veya değiştirilmesini engelleyerek cihazların uzun ömre sahip olması sağlanmaktadır.

Rom birimlerinin farklı tipleri bulunmaktadır. Bu tipler EEPROM, EPROM, PROM ve MROM olarak adlandırılmaktadır. Bu isimlendirmelerin anlamları kısaca şöyledir:

 • EEPROM: Elektrik aracılığıyla programlanabilir ve silinebilir bellek türü.
 • EPROM: Programlanabilir ve silinebilir salt okunur bellek türü.
 • PROM: Programlanabilir salt okunur bellek türü.
 • MROM: Bir kere değiştirilebilen salt okunur bellek türü.

Rom ile Ram Arasındaki Fark Nedir?

Rom ile Ram arasındaki fark sadece bir harften ibaret değildir. Bu farklar, cihazların çalışmasını ve yapısını etkileyecek boyutlardadır. Rom ile Ram arasındaki fark nedir sorusunun cevapları maddeler halinde şöyledir:

 • Ram birimi, kullanılan uygulamaların ve işletim sisteminin bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Telefon kapandığında veya sıfırlandığında bu veriler silinir. Bu alanda istediğiniz kadar değiştirme yapabilir, eklemeler veya çıkarmalarda bulunabilirsiniz.
 • Rom birimi, işletim sisteminin temel parçalarından bir tanesidir. Cihazların çalışmasını sağlayan önemli bilgiler Rom aracılığıyla saklanır. Cihaz kapalı olsa dahi bilgiler saklanmaya devam edilir. Rom biriminin üstüne sonradan ekleme, çıkarılma veya bilgi yazımı yapılamaz. Bilgiler sadece görüntülenmekte ve değişime izin verilmemektedir. Bu yüzden “Salt Okunur Bellek” olarak isimlendirilmiştir.
 • Ram biriminde bulunan dosyalara erişim kolaydır. Kişiler her an bu bilgilere ulaşabilir ancak Rom birimi için aynı şeyler söylenemez.
 • Ram birimi, Rom biriminden daha hızlıdır. Verilere daha kısa sürede ulaşarak işlem hızını arttırmaktadır.
 • Ram fiziksel görünüş olarak Rom’dan daha büyüktür.
 • Rom üzerindeki veriler temel prensiplere dayalıdır ve fazla veri depolayamaz. Ram ise daha fazla veriyi kayıt altına alabilir.
 • Ram daha fazla veriyi işleyerek saklar, kullanıma hazır hale getirir. Rom ise az olan kapasitesini verimli kullanır. Sadece temel, önemli ve kalıcı bilgileri saklar.