Genellikle Cpanel veya Plesk panel kullanan kişilerin kullandığı webmail programı olan Roundcube üzerinde birçok farklı özellik ve ayar bulunmakta. Bu yazımızda Roundcube üzerindeki bir maili gmail veya hotmail gibi farklı bir maile nasıl yönlendireceğinizi anlatacağız.

Aslında işlemler oldukça basit fakat hangi menüde neler var bunları bulmak bazen kullanıcılara karmaşık gelmekte.

 

1. Adım: Roundcube hesabımıza giriş yapalım.

2. Adım: Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere sağ üst köşeden mail adresinin yazdığı yere tıklayıp İleticiler bölümünü açalım.

roundcube yonlendirme 1 - Roundcube Mail Yönlendirme Nasıl Yapılır ?

3. Adım: Burada sizi Cpanel kullanıyorsanız Forwarders yani Bir E-posta Hesabı İleticisi Oluştur bölümüne aktaracaktır. İletici Ekle diyerek devam edelim.

roundcube yonlendirme 2 - Roundcube Mail Yönlendirme Nasıl Yapılır ?

4. Adım: İletici Ekle butonuna bastığınızda Yeni bir İletici ekle sayfasına geçeceksiniz. Burada mevcut mail adresinizi görüyor olmalısınız. Onun altında yer alan Hedef Yer – E-Posta Adresine İlet kısmına yönlendirme yapmak istediğimiz maili yazalım ve İletici Ekle diyerek işlemi tamamlayalım.

Yönlendirmeyi iptal etmek içinde yine aynı adımları takip ederek sağ üst köşeden mail adresinin yazdığı yere tıklayıp İleticiler bölümünü açıp iptal etmek istediğimiz maili SİL seçeneğine basarak silebiliriz.