Böbreklerinizi Yeterince Koruyor Musunuz ?

Vücudun önemli organlarından biri olan böbreklerin yerine getirmesi gereken farklı görevleri var. İşte tamda bu nedenle böbreklerin sağlıklı çalışması büyük önem taşır. Herhangi bir nedenle bu organda ortaya çıkan problemler ise kişi için sıkıntılı bir sürecin başlamasına yol açıyor.

Bazı organların eksikliği ya da hastalık hali kişinin genel sağlık durumunda ciddi sıkıntılara neden olabiliyor. Böbreklerde bu organlardan biri vücudun ve elektrolit dengesini sağlayan bu organlar kan basıncını kontrol ediyor. Vücutta oluşan asit yükü ile zararlı maddeleri uzaklaştırıyor. Kan yapımına katkıda bulunuyor ayrıca D vitamininin aktif hale getirip kalsiyum ve fosfor metabolizmasını da düzenliyor. Uzmanlar gerekli özeni göstermezsek böbreklerde fonksiyon bozukluğu yani böbrek yetmezliği olabileceğini belirtiyor.

Sağlıklı Böbrekler için 6 Öneri

Böbrek sağlığını korumak  için dikkat edilmesi ve uyulması gereken birtakım kurallar var. Beslenme düzeni, kullanılan ilaçlar ve sigaraya dikkat çeken uzmanlar şu önerilerde bulunuyor;

1. Tuz Kullanımı

Böbrek sağlığında tuz büyük önem taşır çünkü bu mineral biryandan organın sağlığını korurken diğer yandan dolaylı yoldan bozuyor. Beraberinde yüksek tansiyon kalp yetmezliği ile bazı organlarda da sorunlara yol açabiliyor. Kaya ya da deniz tuzu olması fark etmiyor. Sodyum klorür hem böbrek fonksiyonun bozuyor hem de tansiyonu yükseltiyor. İşlenmiş ve hazır gıda tüketen kişilerin en az günde 10 gram tuza maruz kaldığı belirtiliyor. Oysa dünya sağlık örgütü başta olmak üzere uzmanlar bir kişinin günlük tuz tüketiminin 5 gramı geçmemesi gerektiği konusuna dikkat çekiyor. Buda bir çay kaşığı tuza karşılık geliyor.

2. Şeker

Şeker hem diyabeti hem de obeziteyi tetikleyen böbreğin en önemli düşmanlarından biri. Dolayısıyla şeker tüketiminin de kontrollü olması gerekiyor.

3. Protein

Böbrek fonksiyonları %30’a inene kadar protein bu organlara zarar vermiyor. Ancak fonksiyonlar bozulduktan sonra günlük protein alımını yani et tüketimini mümkün olduğunca çok azaltmak önem taşıyor. Uzmanlar etin yanı sıra süt ve süt ürünlerinin de bu kısıtlamaya dahil olduğunu belirterek böbreklerin sağlığını korumak için kuru fasulye, nohut, bezelye ve mercimek gibi bitkisel proteinlerin de  tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.

4. Su Tüketimi

Su böbrek sağlığı için çok önemli. Günlük içilmesi gereken miktar yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterse de tüketilen suyun kışın yaklaşık 1,5 litre, yazında 2 litre olması gerekiyor.

5. Kullanılan İlaçlar

İlaçlarda zaman zaman böbrek sağlığını bozabiliyor. İlk sırada anti romatizmal ilaçlar ve ağrı kesiciler, ikincil olarakta antibiyotikler geliyor. Dolayısıyla antibiyotik ve ağrı kesicilerin kontrolsüz kullanılmaması gerekiyor. Böbrekleri olumsuz etkileyen üçüncü ilaç grubu ise kontrast madde olarak tanımlanan anjiyografi, tomografi ve MR çekimlerinde kullanılan ilaçlar oluşturuyor. Uzmanlar bu tür ilaçların kontrollü kullanılması gerektiğini böbrek fonksiyon bozukluğu olanların ise hiç kullanmaması gerektiğini söylüyor.

6. Sigara Kullanımı

Sigara birçok doku ve organ gibi böbreklere de zarar veriyor. Özellikle damarları olumsuz etkiliyor ayrıca kronik böbrek rahatsızlığı olanlarda hastalığın %30 oranında hızlanmasına neden oluyor. Örneğin bir hasta 10 yıl içinde diyalize bağımlı olacaksa sigara içerse bu süre 7 yıla iniyor.

Böbrek Yetmezliği ve Belirtileri

hastalikli bobrek normal bobrek farki - Sağlıklı Böbrekler için 6 Öneri - Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Nedenleri

Böbrekler işlevinin önemli bir bölümünü kaybetmedikçe belirti vermiyor. Dolayısıyla hastalar bu oran %30’a inmeden sorun yaşamıyor. Böbrek yetmezliğinin erken fark edilmesi için de düzenli olarak tetkik yaptırmak gerekiyor.

Böbrek Yetmezliğinde Spor Yapmak

Egzersiz yapmak böbrek sağlığını olumlu etkiliyor ama bunun için sağlıklı organlara sahip olmak gerekiyor. Çünkü böbrek yetmezliği olanlarda egzersiz sonucu fonksiyonların daha da bozulduğu biliniyor.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Normalde hiç idrara kalkmayan birinin gece iki veya üç kez tuvalete gitmesi, gün içinde çok fazla idrara çıkmak ve idrarda köpük olması, çabuk yorulmak, vücutta şişlik, üşümek, enerji kaybı, yüzde solukluk, nedeni belli olmayan kaşıntılar,  kan değerlerinin bozulması durumların da uzman bir doktora gözükmek gerekmekte.