Sami Paşazade Sezai Kimdir ? Hayatı ve Eserleri

Sami Paşazade Sezai, Tanzimat Edebiyatı hikâye ve roman yazarlarındandır. 1860 yılında İstanbul’da doğdu. Özel öğrenim gördü ve Evkâf Nezareti (Vakıflar) Mcktubî kaleminde memur oldu. Sonra Londra elçilik katipliği yaptı. II. Abdülhamit’in baskılı yönetiminde Paris e geçerek İttihat ve Terakkı’nin yayın organı Şûra-yı Ümmet gazetesine yazılar yazdı. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Madrit elçisi oldu. I. Dünya Savaşı yıllarında İsviçre’deydi. 1921’de İstanbul’a döndü ve 1936 yılında öldü. Sami Paşazade Sezai, edebiyatımızda hikâye ve roman türünde eserler verdi. Eserlerinde romantizmden realizme geçiş açıkça görülür. Yazar, olayların anlatıldığı bölümlerde kendi kişiliğini gizlemedi, olayın gelişimine müdahale etti.

Betimlemelerde Namık Kemal’in etkisiyle şairane bir üslup kullandı. Eserlerinde gerçek yaşamda karşılaşabileceğimiz olayları ele aldı. Ayrıntılardan, gereksiz tasvirlerden kaçındı. Betimlemeleri süs için değil, olayın geliştiği ortamı tanıtmak için yaptı.

Eserleri şunlardır: (Hikâye) Küçük Şeyler; (Roman) Sergüzeşt.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Sibel diyor

    Türk edebiyatına çok önem gösteren çok şey katan bir yazar değerlerini bilmek lazım. Namık Kemal ile Sami Paşazade Sezainin aynı zamanda yaşamadı büyük şans

  2. simge diyor

    Sami Sezai paşanın hayatını ödev konusu almıştım yazınız biraz kısa olmuş ama özetlemeniz güzel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.