Samsung’un J serisi bazı modellerinde klavye açılmama, ekrana çıkmama, kaybolma, çalışmama veya durduruldu sorunları/hataları olabiliyor. J7, J5 ve J3 modellerinde boy gösteren bu sorunun çözümü için deneyebileceğimiz 2 farklı yöntem var bunları sizlere aktarmak istedim çünkü gerçekten tam baş belası bir sorun. Ne whatsapp üzerinde birşey yazabiliyorsunuz ne wifi şifresi yazarken klavyeyi görebiliyorsunuz hiçbir şekilde cihazı kullandırmıyor diyebiliriz.

Güncelleme:

16.12.2019 itibariyle bazı telefonlarda Gboard durduruldu hatası meydana gelmekte. Bu sorunu çözmek için play store üzerinde Gboard uygulamasını güncellemeniz gerekmektedir.

Gboard Android telefonlarda Google klavye uygulamasıdır.

1. Yöntem: Klavye Uygulamasın Kontrol Etme

Telefonda Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları Yönet bölümüne girilir.

Klavye uygulamasını (Samsung Klavye) buradan buralarak devre dışı ise aktif edin. (Eğer Samsung Klavye olarak bulamazsanız sistem uygulamalarını göster bölümünü aktif etmelisiniz.)

Durdurmaya Zorla yazıyorsa durdur diyerek tekrardan aktif edin.

Çözüm olmazsa malesef format atıp cihazı yeniden kurmalısınız.

2. Yöntem Telefonu Fabrika Ayarlarına Sıfırlama / Format Atma

DİKKAT: BU İŞLEM CİHAZINIZDAKİ GOOGLE HESABINI, REHBERİ, FOTOĞRAFLARI KISACASI HERŞEYİ SIFIRLAYACAK VE SİLECEKTİR. GMAİL HESABINIZI VE ŞİFRESİNİ BİR YERE NOT EDİNİZ ÇÜNKÜ SIFIRLAMA SONRASINDA TEKRAR SORACAKTIR.!

Samsung J5 modeline göre format atma adımları şu şekilde;

wipe data factory reset - Samsung Galaxy J5 Klavye Açılmıyor Sorunu

  • 1. Telefonu komple kapatın
  • 2. Ses açma, orta home tuşu ve açma kapama tuşuna aynı anda basarak telefonu açın
  • 3. Ekrana Samsung J5 logosu geldiğinde tuşların hepsini bırakın.
  • 4. Ardından yeşil Android karakteri ekrana gelecek eğer komut yok yazarsa ses kısma tuşuna basın ve yukarıdaki siyah ekran yüklenmeli.
  • 5. Ses kısma tuşuna basarak Wipe data factory reset yazan yere basarak kapatıp açma tuşuna 1 kez basın ve Yes / No seçeneklerinden Yes’i seçin.

Artık cihaz komple sıfırlanacaktır işlem yaklaşık 5/6 dakika sürebilir ben bu yöntemle sorunu kalıcı olarak çözdüm. İnşallah sizdede çözülecektir telefoncuya gidip bir format attırma için 25/30 TL vermenize hiç gerek yok.