Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar toplarken yaygın olarak yapılan bazı hataları sizlere aktarmak istedik çünkü bu hatalar her anlamda sizi olumsuz etkileyecektir. Hayatta çok az şey bazı kişilere kendi bilgisayarını oluşturma kadar eminiz mutlu etmez buna bizde dahil 🙂 İşin tekniğini bilmeyen bir kişi için kasa toplamak korkutucu gelebilir ama aslında oldukça basit olan bu işlemi özenli ve dikkatli yaparsanız kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Yine de yazımızda paylaştığımız ayrıntılara önem göstermeniz yaşanan hataları minimuma indirmenizi sağlayacaktır. İster oyun bilgisayarı, ister ofis isterseniz ufak çaplı bir bilgisayar toplayın resimli klavuzumuz muhakak işinize yarayacak rehber niteliğinde olacaktır.

Okumanızda Fayda Var; Bilgisayar toplamak için hangi parçalar gerekli?

Satınalmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemci ve Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar birleşenlerini satın alırken dikkatli olmamız şart parça uyumu, parçalar uysa bile birisinin performansının diğerine yetişememesi gibi sonuçlar pc toplama projenizi başlamadan bitirebilir.işlemci ve anakart uyumu 357x210 - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağımız tüm bilgisayar parçaları birbiriyle uyumlu olmalı bunun belirleyici faktörü işlemci ve anakart seçimidir.  İntel’in LGA 1155 soketli bir işlemcisini aldınız diyelim alacağınız anakartta bu işlemciyi desteklemeli yani işlemci pin soketinin uyum sağlaması lazım. Örneğin, Intel’in ikinci ve üçüncü nesil Sandy Bridge ve Ivy Bridge yongaları, LGA 1155 soketiyle uyumlu bir anakarta ihtiyaç duyarken, 8. nesil ve 9. nesil işlemcileri LGA 1151 soketiyle uyumludur. AMD marka işlemci alacaksanız alacağınız işlemci Ryzen serisi ise AM4 soketli bir anakarta ihtiyacınız olacak.

Parçaları toplarken satınalacağınız sitede muhtemelen bilgisayar toplama sihirbazı yer alıyordur. Bunu kullanarak uyumlu parçaları seçebilir uyumsuz olanlarda sistemin sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satınalma yaparken diğer dikkat edilmesi gereken parça güç kaynağı olmalı. Bu konuda çok titiz olmalısınız çünkü sistemin çekeceği güç kaç watt buna hesaplamanız gerekli. Nasıl hesaplayacağınızı kısaca şöyle anlatalım; alacağınız işlemci, anakart, bellek ve ekran kartının watt değerlerini toplayın ve çıkan rakamın üzerine en az %20 daha ekleyerek güç kaynağınızı seçim yapın 600 watt çıktıysa siz 700 watt bir güç kaynağı alımı yapın. Eğer düşük watt bir güç kaynağı alırsanız sisteminiz oyun esnasında yetersiz kalacağından kendini kapatacaktır ve bu donanımlarınıza da zarar verebilir.

Güç kaynaklarının bazıları altı bazıları sekiz  pin ekran kartı besleme kablosu ile gelmekte ekran kartınızın pin sayısına göre güç kaynağı seçimide önemli.

Kasa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anakart modeline göre kasa seçimi
Anakart modeline göre kasa seçimi

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durumda kasa seçimi olmalı çünkü anakart, ekran kartı veya işlemci fanları bazı kasalara büyük gelebilir. Bu nedenle alacağınız kasanın ölçülerine dikkat etmeniz şart özellikle anakartınızın standart ATX’mi, Micro ATX’mi yoksa Mini ATX’mi olduğunu incelemeniz lazım buna dikkat etmezseniz anakartı kasaya sığdıramazsınız. Anakartınızın sığacağı bir kasa modeli belirledikten sonra ekran kartınızın ebatlarının kasa ile uyumlumu olduğuna bakmanız gerekli. Çünkü günümüzde 3 fanlı 4 fanlı ekran kartları var ve boyutları 30 cm’yi geçebiliyor durum böyle olunca kasanın içerisine sığdırmakta bir hayli zor olabilir.

Diğer Önemli Parçalar;

Tam kasayı toplamaya başladınız o da ne sata kablonuz yok veya işlemci termal macunsuz ve fansız olarak elinize ulaştı işte bu durumda kasa toplamanızı birkaç gün belkide erteleyecektir. Çünkü bazı kablolar olmassa olmazlar arasında yine işlemci macunu ve işlemci fanı modele göre kutu içeriğinden çıkmayabilir.

RAM alırken anakartımız DDR4’mü DDR3’mü destekliyor bunuda iyice kontrol edip ona göre satınalma yapmalıyız.

Hazırsanız Toplamaya Başlıyoruz

Anakart Montajı

kasa toplarken dikkat edilmesi gerekenler 1 - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi ise en eğlenceli kısıma geldik artık durmak yok kollarımızı sıvayalım ve parçalarımızı monte etmeye başlayalım. Öncelikle ilk takılması gereken birleşen anakart olacaktır fakat anakartı takmadan önce kasamızın kapağını açalım ve anakartın içinden çıkan arka bağlantı kapağını kasamıza oturtalım. Ardından ufak delikli vidaları (resimde gösterdiğim sarı renkli olanlar) kasamıza takalım

anakart montaji - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İşlemci Montajı

işlemci montaji - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anakartımızı kasamıza yerleştirmeden önce işlemcimizi yani bilgisayarımızın can damarını takmamız lazım. Bu işlemi dikkatli yaparsanız oldukça basittir sadece hem işlemcinin hemde takacağınız slotun temiz olduğuna emin olmanız yeterli nazik ve kibarda işlemciyi paketinden çıkartıp anakartta ki slota otutturun. Bu işlemi de tamamladıktan sonra işlemci soğutucusunun kurulması lazım eğer işlemcinin yanında çıkan fanı takacaksanız hemen monte edebilirsiniz ama büyük bir soğutucu aldıysanız önce ramleri takmakta fayda var büyük fandan dolayı sonrasında ramleri takarken yuvalarına oturtmakta güçlük çekebilirsiniz.

RAM Montajı

ram montaji ddr4 - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM’leri takarken en çok yapılan hata aldığınız anakart çift, dört ya da üç kanallı bellek yapılandırmasını destekliyor mu ? Bunu kontrol etmemek. Bellekleri üreticinin belirlediği şekilde yuvaya oturtmak çok önemli yani şöyle anlatalım; Örneğin anakartınız çift kanal bellek teknolojisi destekliyorsa tek 16 GB yerine 2 tane 8 GB ram takmak performansınızı olumlu yönde etkileyecek ramleriniz iki kat daha fazla bant genişliğine sahip olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi bunlar tamamen ince ayrıntılar tek slota tek ram taktığınızda da sisteminiz çalışacaktır.

İşlemci Fanı Montajı ve Termal Macun Kullanımı

intel işlemci fanı takmak - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son olarak RAM’leride taktıktan sonra artık sıra geldi işlemci soğutucusunu monte etmeye. İşlemci soğutucularının bazılarının altında termal macun yapışık olarak gelir eğer sizdeki bu şekildeyse macun sürmenize gerek yok fakat termal macun sürülü değilse aşağıdaki resimde olduğu gibi bir bezelye tanesi büyüklüğünde olacak şekilde işlemcinin en ortasına termal macunu sürün. Dağıtmanıza gerek yok çünkü işlemci fanını taktığınızda kendisi yayılacaktır.

işlemci termal macunu ne kadar sürmeli - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal macunu az veya çok fazla sürmenizde sisteminizin ısısını etkilemez bu nedenle yukarıda yazdığımız gibi bezelye büyüklüğünde sıkmanız yeterlidir. Termal macun kesinlikle işlemcinin alt tellerine temas etmemeli

İşlemci fanının montajı markaya, modele göre değişiklik gösterebilir bu nedenle kullanım klavuzunu muhakkak incelemelisiniz.

Artık Kasamızı Toparlıyoruz Parçaları Monte Ediyoruz

anakartin kasaya takilmasi - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önceki adımları tamamladıysanız anakartı kasaya yerleştirme zamanımız geldi. Kasamıza taktığımız anakart kapağına göre anakartı kasaya oturtalım ve vidalarını sıkalım. (Yukarıda da belirttiğimiz sarı kasa bağlantı vidalarını (yükseltici) bağlamadıysanız sisteminiz kızarmış bir tost yapabilirsiniz o yüzden kısa devre yapmaması için bunları kesinlikle atlamayın.)

güç kaynağı montajı - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anakartımız oturduktan sonra güç kaynağımızı monte etmemiz lazım veya kasamız ufaksa önce güç kaynağını takıp sonra anakartı takabiliriz bu sizin gidişatınıza göre değişir. 4 tane vidası bulunan güç kaynağı fanı genelde yeni modelelrde içe bakar bazı modellerde ufak fan olabilir veya alta doğruda bakabilir kasanıza göre bunu da ayarlamalısınız.

Ekran Kartı Montajı

ekran karti montaji - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni nesil ekran kartları genelde PCI-E x16 yuva destekler eski modeller AGP girişe sahip olabilir fakat güncel bir bilgisayar topluyorsanız %100 PCI-E x16’dır. Bu nedenle bilgisayarınızdaki PCI-Express x16 slotuna ekran kartımızı üstten düz bir şekilde sokarak oturtalım. Eğer birden fazla PCI-E x16 slotu varsa işlemciye en yakın olana ekran kartımızı takmamız performansı bir tık arttıracaktır. Birden fazla ekran kartı takacaksanız ekran kartı ve anakartınızın klavuzuna bakmanızda fayda var.

Diğer Parçaların Montajı

Kasa toplarken yapılan diğer yaygın hatalardan birisi de kabloların yönetimini düşünmemek yani kasanın heryerinden kabloların sarkması, fanların önünü kesmesi hava akışını olumsuz etkilemekte. Bunun içi kasa seçiminde kabloları gizleyebileceğiniz bir kasa olursa size ek puan kazandıracaktır.

Power, Reset ve HDD Led Montajı

kasa kablolarının anakarta montaji - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasanızın ön panelinden gelen yukarıdaki resimdeki kablolar bilgisayarı açma, kapama, resetlemek ve hdd durumunu görmemizi sağlar. Bunları takmayı unutmak topladığınız bilgisayarı çalıştıramayacağınız anlamına gelir.  Anakartınızda yer alan aynı isimdeki yerlere bunları takmanız lazım. Beyaz renk kabloları genelde eksi uçtur yazıların bulunduğu taraf anakartın dışına bakacak şekilde takabilirsiniz.

Son Kontrolleri Yapın

Tüm birleşenlerimizi monte ettiyseniz anakart güç kablosu, hdd kabloları varsa dvd rom kabloları, fanların kabloları, yine varsa kasanın ek güç kablolarını en önemliside ekran kartı güç kablosunu takıp son kontrolleri yapın herşeyin doğru takıldığından emin olmak için kasaya tekrar bir göz atın. Şüphelendiğiniz bir durum varsa kullanım klavuzunu kontrol edin.

Artık Hazırız

Kasamızı topladık bağlantıları yaptık artık bilgisayarımızı ateşlemeye hazırız. En çok yapılan hataları detaylıca yazmaya çalıştık sıfırdan bilgisayar toplama klavuzumuzda anlattık. Dikkat edilmesi gerekenlere sizlerde önem gösterirseniz yararınıza olacaktır. Okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınızı bekleriz…

rnek Toplama Bir Kasa - Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun Bilgisayarı İçin En İyi İşlemciler – 2018 / 2019

 

Bunları da beğenebilirsin
10 Yorumlar
 1. Murat diyor

  Bilgisayar kasası toplayanların parça seçimi konusunda yaptıkları en büyük hata kalitesiz güç kaynaklarını PSU tercih etmeleri. Ben bunu bizzat deneyimleyerek öğrendim, ne yazık ki bu deyim bana oldukça pahalıya patladı. Sürekli olarak PC durduk yere kapanıyordu ve ben o zamanlar PC’den pek anlamıyordum. 2 servis gezdikten sonra 2. servis saçma bir şekilde anakartta sorun var bilmem ne parçası değişecek dedi. Ücreti anakartın fiyatına yakın çıktı diye yenisini almaya karar verdim. Hadi alıyoruz bari DDR3 değil de DDR4 olsun dedim birde baktım DDR4 bellek yuvalarının olduğu anakartların işlemci soketi farklı. Hadi bir de işlemci al. Sistemi yükselteyeceğim diye tamir masrafının 5-6 katını ödedim. Sonra ne mi oldu, PC gene kapanmaya başladı ve bu sefer daha fazla. Meğersem benim diğer parçalara para kalsın diye en ucuzunu aldığım güç kaynağı zamanla performans kaybedip kağıt üzerinde yazan değerlerin %70’ini falan sağlamaya başlamış, güç yetmiyormuş. Sonra paraya kıyıp en baba güç kaynağı Corsair HX850i 80 Plus Platinum aldım, üstelik 10 yıl garantisi var. kafam rahat

 2. Uğur Baybuğa diyor

  Sıfırdan bilgisayar toplama hakkında gerçekten çok iyi bilgilendirmeler yapmışsınız. Bu makaleyi okumadan önce neyin ne olduğunu bilmeden bilgisayar toplama aracını kullanarak topluyordum. İşlemci macununun miktarı ne kadar olmalı? bunu bile belirtmişsiniz daha ne olsun. Emeğinize teşekkür ederim.

  1. ISMAIL diyor

   Teşekkürler Uğur Bey gerçekten bilmeyen için ince tık noktalara değinmek istedik ki kimsenin parası boşa gitmesin.

 3. Ramazan diyor

  Çok büyük bir hata yapmışsınız, oysa yeterli gücü alamayan sistemler her zaman düşük performansta çalışırlar. Yani sisteminiz kapanmadan önce de bilgisayarınızı tam performansıyla kullanamıyordunuz demek ki. Bende sizin aldığını Corsair’in CX750 modeli var, çok memnunum. Ancak benim güç kaynağı için verilen garanti süresi 5 yıl.

  1. Hüseyin Erbilen diyor

   FSP markasının bazı güç kaynaklarıda 5 yıl garantili birçok firmaya paravan üretim yapıyor bence corsair, thermaltake diye tonlarca para vermenize gerek yok FSP Hydro serisi oldukça iyi. Buna alternatif highpower ürünlerinide tavsiye edebilirim.

 4. Halil diyor

  Uzun zamandır bilgisayarlarla ilgiliyim fakat sıfırdan bilgisayar toplama konusunda parca modellerinde hep kararsızlığım oluyor acaba uygun olur mu vs diye yazınız sayesinde en azından o problemi giderdim simdi bir liste oluşturdum kendime oldukça yararlı oldu benim için. Yeni oyunlari oynamak için toplanacak bilgisayar önemli çok ucuza da yeni oyunlar oynanacak bir PC toplanıyor artik önemli olan teknik bilgiyi bilmek neyi takman gerektiğini bilmek, yararlı yazı teşekkürler.

 5. Engin Kurt diyor

  En ince detayına kadar resimli anlatmanız süper olmuş birçok kişini kasa,toplama macerası bazen hüsranla sona erebiliyor kartların pinlerini yamultan mı ararsın işlemci dişlerini yanlış takan mı termal macunsuz işlemci takan bile var forumlarda 😀 hal böyle olunca dikkat edilmesi gerekenlere özen göstermeli herkes bu tarz makaleler okumadan başlamayın bence kasa toplamaya

 6. kemal diyor

  yazı için teşekkürler güzel anlatılmış bilgisayar toplamaya çok hevesliyim ama ailem sen yapamazsın diyor sizce ne yapmalıyım yaşım 17 ailemi nasıl ikna edebilirim?

  1. ISMAIL diyor

   Yapılmayacak birşey yok yeterki hevesli ol dikkatli ol. Parça seçimi yaparken kesinlikle alacağın yerden uyumluluğunu sorgula zaten pc toplama sihirbazlarını biliyorsundur bunlar seni hangi parça uyumlu hangileri değil yönlendirir. Güç kaynağını her zaman biraz büyük seçmek avantajlı HDD yerine SSD alırsan ciddi performans artışı yaşarsın (sistemsel anlamda) işlemci ve ekran kartı darboğaz konusunu arşatırın ona göre model seçimi yapın derim.

 7. erhan diyor

  anakart modeline göre kasa seçme konusunu bilmiyordum bunu tablo şeklinde resimli anlatmanıza çok sevindim bende toplayacağım yakında ama ekran kartları fiyatları çok yüksek. 2019 yılında bari bir kasam olacak inşallah yazın kesin toplamış olacağım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.