Sigara, dünya toplumları içerisinde oldukça sık tüketilen bir üründür. Ülkelere oranla tüketim oranı değişse de çoğu bireyin bağımlılık konusunda sıkıntı çektiği görülmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra fizyolojik ve psikolojik değişiklikler hisseden kişiler, gerek görüldüğü takdirde özel tedavi almaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra insanlar neden kilo alır? Adlı yazımızda, sigara ve kilo alma arasındaki ilişki detaylı olarak açıklanmaktadır.

Sigara Bağımlılığı Nedir?

Sigara bağımlılığı, sigara kullanımının kontrol edilemez boyutlara ulaşarak bağımlılık göstermesine verilen isimdir. Beyin içerisindeki hücresel yapı ve fonksiyonlarının kalıcı değişikliklere uğrayarak sigara kullanım isteğini arttırması, önüne geçememesi ve bir dürtü haline gelmesi sigara bağımlılığının temel belirtisidir. Bağımlılıklar çeşitlerine göre nitelendirilmektedir. Sigara bağımlılığı beyin içerisinde gerçekleşen bir hastalık olarak ifade edilmektedir.

Sigara bağımlılığı üzerine yapılan çalışmaları yürüten Dünya Sağlık Örgütü, sigaranın doğrudan veya dolaylı olarak hastalıklara yol açtığını ifade etmektedir. Bu konuda açıklanan verilere göre, her yıl sigara bağımlılığı teşhisi koyulan 5 milyon kişi yaşamını yitirmektedir. Bu ölümlerin çoğunluğu, sigaranın tetiklediği hastalıklardan dolayı gerçekleşmektedir.

Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ülkeler, vatandaşlarının sigara bağımlılığından uzaklaşması için tedavi merkezleri oluşturmaktadır. Erken dönemde tedavisine başlanan kişilerin sigara bağımlılığından kurtulması daha yüksek ihtimaldir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Alır Mıyım?

Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanabilecek problemler olabilmektedir. Düzenli olarak sigara tüketen kişilerin vücutları, bu ürünlere ve etkilerine alışkanlık kazanmaktadır. Bağımlılığın son bulması ve sigaranın artık tüketilmemesi sonrasında vücut tepki verebilir ancak bu tepki kısa süre sonra normalleşerek yerini vücudun asıl dengesine bırakmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, sigara bağımlılığı yaşayan kişilerin görüşleri ve düşünceleri alınmıştır. Kişilerin büyük çoğunluğu “Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alır mıyım?” sorusunu iletmiştir. Sonuç olarak sigara ve kilo arasında bir ilişki vardır. Bu ilişki sigarayı bırakmak isteyenler üzerinde bir korku yaratmaktadır. Sigara ve kilo ilişkisi;

  1. Metabolizma Hızı: Sigara içerisinde yer alan “Nikotin” maddesinin, metabolizma hızını arttırdığı üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Sigarayı bırakan kişiler bu maddeden uzaklaşacağı için metabolizma hızları gerileyecek ve yavaşlayacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra metabolizma hızınızın yükselmesi için gıdalar tüketebilir ve eski seviyenize ulaşabilirsiniz.
  2. Alışkanlık: Uzun yıllar sigara içen bireyler, bu maddenin alışkanlığını ortadan kaldırmak için zorluk çekmektedir. Sigara içmek, sigaranın ağızda durması ve sigara ile gıda tüketimi gibi alışkanlıklar kişinin uzun süre devam ettirmesinden kaynaklı olarak rutinlik kazanmaktadır. Sigara içemeyen, sigarayı ağzında tutamayan kişiler, farklı yiyeceklere yönlenmektedir. Çerez, meyve veya yemeklerin aşırı olarak tüketilmesi kişinin düşen metabolizma hızına ek olarak kilo aldırmasını kolaylaştırmaktadır.
  3. Kan Şekeri: Sigara içerisindeki etken maddeler kan şekeri üzerinde değişiklikler yapmaktadır. Bu nedenle sigarayı bırakan kişiler kan şekeri düşüklüğü hissedebilir ve çözümü şekerli gıdalarda bulabilir. Düzenli olarak kan şekeri düşüklüğünün sebep gösterilerek şekerli gıdaların tüketilmesi kilo almanızı sağlayacaktır.
  4. Agresiflik: Sigarayı bırakan kişiler, alışkanlıklarından uzaklaştıkları için agresif bir görüntüye bürünmektedir. Agresiflikten kaçmak isteyen kişiler çözümü yemek ve gıda tüketiminde bulmaktadır. Bağımlılığın getirdiği bu agresiflikten uzaklaşarak ihtiyaç duyulan her anda doğal ve yararlı yiyecekler tüketilmelidir. Sigara bağımlılığın son bulmasıyla birlikte yeni bir yaşantıya başlayarak normalleşmeyi hissedebilirsiniz.
  5. Spor: Bağımlılık düşüncelerinden uzaklaşmak için gün içerisinde spor yapmaya veya zihninizi farklı aktivitelere yönlendirmeye çalışmalısınız. Spor yapmayan kişiler, zararlı gıdalar ile beslenmelerini devam ettirdikleri takdirde kilo almaları kaçınılmazdır. Spor yaptığınız takdirde vücudunuz normalleşecek ve yediğiniz gıdalardan aşırı kilo almamanızı sağlayacaktır.