Hava değişiminin yaşandığı dönemlerde sabahın erken saatlerinde uyananlar, sisli bir havayla karşı karşıya kalmaktadır. Bulutların yeryüzüne inmiş şekli olarak gözükmekte ve görüş mesafesini kısıtlamaktadır. Bu tür durumlar özellikle araçlar için sıkıntı oluşturmakta ve görüş mesafesi 2-3 metreye kadar düşmektedir. Sis nedir? Sis nasıl oluşur? Adlı yazımızda, sisin oluşum süreci hakkında bilgiler yer almaktadır.

Sis Ne Olarak İfade Edebiliriz?

Sisi, yer yüzündeki bulutlar olarak ifade edebiliriz. Doğa olayları sonucunda ortaya çıkan ve buluta benzeyen hava taneleri, özellikle sabahın erken saatlerinde kişilerin görüş mesafesini kısıtlamaktadır. Daha çok sabah saatlerinde ortaya çıkmasının sebebi, hava değişiminin gerçekleşmesidir. Aşırı soğuk havalarda güneşin doğmasıyla birlikte ısınma gerçekleşir. Bu ısınma süreci sislerin ortaya çıkması için ideal bir ortamdır.

Sis her kara ve deniz ayırt etmeksizin her mevsimde ortaya çıkabilir. Ortaya çıkmak için sadece ideal hava koşullarının oluşmasını bekler. Yeryüzündeki çukur ve nemli coğrafyalarda sis oluşma ihtimali daha yüksektir. Su kaynaklarına yakın bölgeler, sis oluşumuna alışkın bir ömür geçirirler.

En çok sonbahar dönemlerinde ortaya çıkar. Hızlı soğumanın bunda etkisi büyüktür. Özellikle sabah saatlerinde sis oluşumunun sebebi de budur. Deniz ve topraklar soğuk iken güneşin erken saatlerde doğması ile sisin oluşumunu kolaylaştırır. İlerleyen saatlerde hava daha da ısınmaya başlar ve sis dağılır.

  • Sisin dağılmasına etki eden bir diğer önemli unsur rüzgardır. Rüzgarlı havalarda sis oluşumu görülmez.

Sis Nasıl Oluşur?

Sis, yer yüzüne yakın bir şekilde havada asılı kalan su damlacıkları olarak tanımlanmaktadır. Bölgenin rüzgar, sıcaklık ve basınç koşullarına göre su buharı ve nem taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Sisin oluşabilmesi için bölgede bulunan nem kapasitesinin %100’ü aşması gerekmektedir. Tam kapasiteye ulaşan su buharı yoğunlaşmaya başlar.

Bölgedeki hava, fazla nemi taşıyamayacak duruma geldiğinde havadaki nemi küçük su taneciklerine veya kristal taneciklere dönüştürür ise sis adı verilen olay gerçekleşir. Bu durum nispeten daha yavaş gerçekleşmektedir.

Soğuk olan bir bölgeye, nem seviyesi yüksek ve daha sıcak bir hava cephesi yaklaştığında ise ani sis oluşumu gözlenecektir. Bu durum daha hızlı gelişmektedir. Sisin oluşumu için elverişli dönemler vardır ancak her mevsimde oluşabilir.