Rahim ağzı kanserine yol açtığı bilinen HPV virüsü konusunda toplumda kafa karışıklığı yaşanıyor. Virüsün pozitif olduğu kadınların hepsine kanser tanısı konulmadığı gibi bazı tiplerinde tedaviye dahi ihtiyaç duyulmuyor
uman Papilloma Virus yani HPV, günümüzde sıkça konuşulan ve çok merak edilen bir sağlık sorunu. 200’den fazla çeşidi bulunan bu virüsün, ortalama 30 farklı türü insanın genital organına yerleşebiliyor. Rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden biri olduğu bilinen bu virüse dair merak edilenleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanlarından öğrendik.

HPV Nadir Görülen Bir Virüs mü?

Hayır, kadınların yaşamları boyunca yüzde 80’inde yani her 10 kadından sekizinde bulunan yaygın bir mikrop olan HPV, genellikle kendi kendine iyileştiği için çoğu kişide fark edilmiyor.

Her HPV Virüsü Kanser Yapar mı? hpv goruntileri - Sorularla HPV Virüsü Hakkında Herşey - HPV Nedir?

Bu virüsün kansere yol açan 15 tipi bulunuyor. Siğil yapabilen türleri ise düşük riskli tipler olarak tanımlanıyor. Test sonucunun pozitif olması söz konusu 15 tipten birinin varlığına işaret ediyor. Düşük riskliler varsa, bunlar da HPV negatif olarak kabul ediliyor. Tip 6 ve Tip 11, siğillerin yüzde 90’ından sorumlu oluyor. Kanserlerin yüzde 70-80’i ise Tip 16 ve Tip 18’den kaynaklanıyor. Bu iki tip virüs, kalan 13’üne göre beş kat daha fazla kansere yol açıyor.

HPV Kapmak Kanser Olmak Anlamına Gelir mi?

HPV’nin görüldüğü kadınların çoğu, kanser olduğu konusunda kaygıya kapılsa da bu doğru değil. Bu virüs bir iltihap oluşturuyor. Eğer buna eşlik eden sigara kullanımı, çok çocuk yapmak, immün sistemi baskılayan bazı ilaçların kullanılması ve genetik kanser riski gibi nedenler varsa kanser görülme olasılığı artıyor. Yüksek riskli HPV kapan 100 kadından sadece bir ila üçünde kanser görülüyor. HPV ve PAP Smear testlerinin en büyük faydası da bu noktada öne çıkıyor. Böylece erken tanı alınabiliyor.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Havlu, tuvalet veya banyodan bulaşma ihtimali olsa da HPV çoğunlukla cinsel yolla bulaşıyor. Virüs, 37 derece ısıda canlı kalabiliyor. Örneğin; kadında aktif virüs ve iltihap var. Eliyle dokundu, mikrop tırnağın altına geldi. Kadın elini yıkamadan çocuğunun bezini değiştirirse nadiren de olsa hastalık bulaşabiliyor. Ancak dünyada görülen bu tür vakaların sayısı yaklaşık 300 yani son derece düşük bir ihtimal. Bu hastalığı taşıyan ve bulaştıranın erkekler olduğunun da unutulmaması gerekiyor.

Araştırmalara göre; Türkiye’de erkeklerin yüzde 85’i evlenmeden önce cinsel ilişkiye girerken, kadınlarda bu oran yüzde 10-15’le sınırlı kalıyor. Bir şekilde virüsle karşılaşmış erkeğin bunu eşine bulaştırdıktan sonra HPV’nin aktif hale gelmesi en erken 1,5, en geç 15 yıl içinde oluyor. Ortalamada da yedi-sekiz yılda ortaya çıkıyor. Erkeklerde ise virüs altı ayda kayboluyor.

HPV Mikrobunun Gelişme Süreci Nasıldır?

hpv virusu goruntileri - Sorularla HPV Virüsü Hakkında Herşey - HPV Nedir?

HPV mikrobu rahim ağzına giriyor ve genital bölgede iltihap oluşturuyor. Bu iltihap genellikle kendiliğinden iyileşiyor. Ancak ilave başka nedenler de varsa veya yüksek riskli bir tipse buna CIN1 seviyesi deniyor. Virüs düşük riskli bir lezyona dönebiliyor. Eğer ek faktörler kontrol altına alınmazsa ilerleyip yüksek riskli lezyona geçebiliyor. CIN1 seviyesinde tedaviye ihtiyaç olmuyor, yüzde 60 oranında kendiliğinden geçiyor. CIN2 ve CIN3 seviyesinde ise hasta tedavi ediliyor ve kanserin önüne geçilebiliyor. CIN2 ve CIN3’e geçiş ihtimali ise yüzde 1511e sınırlı kalıyor. Bu seviyelerde rahim ağzının tıraşlanması yeterli oluyor, rahmin alınmasına gerek kalmıyor.

Rahmin Alınması HPV Sorununun Ortadan Kalkmasına Yardımcı Oluyor mu?

Hayır çünkü rahim alınsa da iltihap vajende tekrarlayabiliyor. Bu durumdaki bir kadında hastalığın nüks etme olasılığı, rahim ağzında tekrarlama ihtimali ile aynı oluyor. HPV varlığında, virüs ile vücut arasında yani rahim ağzında bir savaş yaşanıyor. Rahim alındığında ise mikrobun nereye etki edeceği bilinmiyor.

“HPV açısından çok eşlilik önemli bir faktör. Erkek ya da kadının çok eşli bir cinsel hayatı varsa, HPV enfeksiyonunun görülme ihtimali artıyor.”

Aşı Tedavisi HPV’den Nasıl Koruyor?

hpv aşısı - Sorularla HPV Virüsü Hakkında Herşey - HPV Nedir?

HPV ile mücadelede aşı tedavisi öne çıkıyor. Aşı; bu virüse birebir benzeyen, laboratuvar ortamında oluşturulan içi boş bir yapıdan oluşuyor. Bu virüs; diğer virüsler gibi vücutta, kanda dolaşmıyor, sadece rahim ağzındaki hücrenin içine giriyor. Dolayısıyla vücut mikrobu algılayıp ona karşı bir koruyucu üretemiyor. Oysa bu virüse benzeyen aşının içindeki antijenlerin koldan kas içerisine verildiğinde vücutta dolaşıma girdiğini belirten uzmanlar, “Vücut da yabancı bir madde geldiğini görerek, savunma hücreleri oluşturuyor. Bu hücreler tekrar bir virüs geldiği zaman otomatik olarak onu öldürüyor. Çünkü aşıyla tanışmış oluyor” diyor. Aşı, kansere yol açan Tip 16 ve Tip 18’e karşı koruyuculuk sağlıyor. Ikili türünün dışında, dörtlü tür aşı da var. Bunlar hem kansere hem de siğillere karşı koruyucu etki gösteriyor.

HPV aşısının hem kız hem de erkek çocuklara yapılması gerektiğinin altını çizen, dünya çapındaki tüm uzmanların 11-12 yaşındaki çocukların aşılanmasının önemi konusunda fikir birliğinde olduğuna dikkat çeken uzmanlar, şöyle devam ediyor “Aynı düşünce ülkemizde de mevcut. Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde ücretsiz olarak okul aşılaması yapılıyor. HPV aşısı, çocuklara dokuz yaşından itibaren yapılabiliyor. Eğer çocuk okul aşılamasını kaçırdıysa; erkeklerde 21, kızlarda ise 25 yaşına kadar telafi aşılaması yapılması gerekiyor.”

Aşının, standart olarak üç doz uygulanması öneriliyor. İlk dozdan iki ay sonra ikinci, altı ay sonra da üçüncü dozu yaptırmak gerekiyor. 15 yaşından küçük kız ve erkek çocuklara iki doz yapılabilir. Üç doz aşılanan gruba, beş yıl sonra yapılan etkinlik testinden olumlu sonuçlar alındığına dair çalışmalar bulunduğunu söyleyen uzmanlar, “Bu nedenle tekrar bir aşılamaya (rapel) gerek olmadığını gösteriyor” diyor.

HPV Aşısının Yan Etkileri Var mı?

HPV aşısı canlı veya ölü mikrop bulundurmadığından HPV iltihabı, kanser veya ölüm gibi yan etkileri bulunmuyor. Sadece çocukluk çağı aşıları gibi hafif ateş, aşı yerinde hafif ağn ve kızarıklık yapabiliyor. Bu aşı, özel aşılamadan hemen sonra nadiren baş dönmesi yapabiliyor.

Gebelikte HPV Aşısı

Ancak hamilelere uygulanması tercih edilmiyor. Yine de hamile olduğunu bilmeden aşı yaptıran kişinin gebeliğini sonlandırmasına da ihtiyaç duyulmuyor.